سیر و جلوگیری از بیماری قلبی

شناسه خبر: 154219 سرویس: اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷, ۲۹ : ۲۳ : ۰۰
سیر و جلوگیری از بیماری قلبی
سرطان، دیابت، بیماری آلزایمر، و بیماری‌های تنفسی همگی می‌توانند برای انسان مرگبار باشند
۵۵آنلاین :

 

سرطان، دیابت، بیماری آلزایمر، و بیماری‌های تنفسی همگی می‌توانند برای انسان مرگبار باشند. اما یک قرن است که یک بیماری در صدر فهرست دلایل مرگ و میر انسان قرار گرفته است.بیماری قلبی، شامل حملات قلبی، سکته مغزی، و نارسایی احتقانی قلب هر ساله جان افراد بسیار زیادی را در سراسر جهان می‌گیرد.از این‌رو، ۰۱ نوع یا بیشتر از داروهایی که برای درمان پرفشاری خون، گشاد شدن رگ‌های خونی، پیشگیری از لخته‌شدن خون، و به‌طور کلی پیشگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی مرگبار استفاده می‌شوند، چندان جای شگفتی ندارد.تغذیه نقشی کلیدی در پیشگری از بیماری قلبی ایفا می‌کند و یک ماده غذایی وجود دارد که استفاده از آن برای بهبود بیماری‌ها به گذشته‌های بسیار دور باز می‌شود.

حفظ سلامت سرخرگ‌ها

در یک مطالعه که توسط پژوهشگران موسسه پژوهشی زیست پزشکی لس آنجلس انجام شد، 65 آتش‌نشان به دو گروه تقسیم شده و یک گروه دارونما و گروه دیگر عصاره سیر کهنه همراه با کوآنزیم Q10 را دریافت کردند. پس از گذشت یکسال و انجام چکاپ‌های فصلی، به‌رغم سطوح بالای استرس در زندگی یک آتش‌نشان، افرادی که مکمل سیر کهنه دریافت کرده بودند کاهش متوسط در سفتی عروق و همچنین بهبود چشمگیر عملکرد اندوتلیال را نشان دادند. اندوتلیوم دیواره داخلی رگ‌های خونی و قلب است و وظایفی مانند تصفیه سموم، پشتیبانی از سیستم ایمنی و حفظ سلامت کلی رگ‌های خونی را بر عهده دارد.

 

پیشگیری از تجمع پلاک

در یک مطالعه با حضور سوژه‌هایی مبتلا به سندرم متابولیک که در بازه سنی 40 تا 75 سال بودند، به یک گروه روزانه و به مدت یکسال 400/2 میلی‌گرم عصاره سیر کهنه و گروه دیگر دارونما دریافتن کردند. گروهی که مکمل دریافت کرده بودند کاهش در انباشت پلاک سرخرگی نسبت به گروه دیگر را نشان دادند. همچنین، گروه دریافت کننده عصاره سیر کهنه انباشت آرام‌تر پلاک نرم که به‌راحتی پاره شده و سرخرگ‌ها را مسدود می‌کند را تجربه کردند.

 

کاهش سطوح کلسترول

طی یک مطالعه، بیماران چاق که روزانه و برای شش هفته 600/3 میلیگرم سیر کهنه دریافت کرده بودند، کاهش کلسترول بد(LDL) و همچنین کاهش پروتئین واکنشی C که موجب التهاب می‌شود را تجربه کردند.

 

کنترل فشار خون

به‌نظر می‌رسد ترکیبی به‌نام اس-آلیل سیستئین موجود در سیر کهنه می‌تواند تولید نیتریک اکسید را بهبود ببخشد که ماهیچه‌ها را شل می‌کند، سرخرگ‌ها را گشاد کرده و از این‌رو، فشار خون را کاهش می‌دهد.

کاهش خطر بیماری قلبی

عصاره سیر کهنه که به نام «کیولیک» نیز شناخته می‌شود از سیری تهیه می‌شود که عطر و طعم قوی و تند خود را از دست داده است.هرچه سیر کهنه‌تر باشد محتوای ترکیبی مبتنی بر سولفور به‌نام «اس-آلیل سیستئین» در آن بیشتر است که راحت‌تر توسط بدن انسان جذب می‌شود و یک آنتی‌اکسیدان قوی نیز است که به پیشگیری از التهاب کمک کند.مصرف سیر کهنه به شکل کپسول می‌تواند موثرتر از جویدن حبه‌های سیر باشد و البته قورت دادن آن نیز راحت‌تر است.

ماده غذایی نجات‌بخش

در بسیاری از دستورالعمل‌های غذایی در سراسر جهان «سیر» از جایگاه ویژه‌ای به‌عنوان یکی از مواد تشکیل‌دهنده اصلی برخوردار است. سیر از عطر و طعمی قوی و تند برخوردار است و می‌تواند تقریبا عطر و طعم هر غذایی را بهبود ببخشد.این در شرایطی است که فواید و خواص سلامت سیر به واقع شگفت‌انگیز هستند. اخیرا، پژوهشگران تایید کرده‌اند که سیر توانایی نابودی ابرباکتری‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک را دارد که سالانه جان افراد بسیاری را می‌گیرد.مطالعات مختلف نشان داده‌اند که سیر می‌تواند به آرامش و گشاد شدن سرخرگ‌ها، پیشگیری از لخته شدن خون، بهبود گردش خون و کاهش کلسترول کمک کند. اما یک مشکل وجود دارد. «آلیوم» ماده فعال موجود در سیر، به‌راحتی توسط دستگاه گوارش انسان شکسته نمی‌شود. اما سیر کهنه می‌تواند گزینه بهتری باشد زیرا جذب آن راحت‌تر صورت می‌گیرد.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چگونه اینفلوئنسر شویم؟

واقعیت آنکه، ما نیاز داریم تا از برخی از سازوکارهای پشت پرده ستاره های اینستاگرامی آگاه شویم. این متن شاید در قسمت هایی تلخ و یا شاید هم سطحی به نظر آید ولی قصد آن صرفا ارتقاء آگاهی های عمومی درباره مسائل این روزهای ما در فضای مجازی است.

چرا رابطه آمریکا و ایران راه به جایی نمی برد؟

بعد از روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ کمتر کسی فکر می کرد پرتلاطم ترین دوران روابط ایران و آمریکا در دوره ریاست جمهوری او اتفاق بیفتد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : «دیوار آدامس» سیاتل؛ از زباله‌دانی تا اثری هنری

ویدئو : امید داشتن عین قدرت است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر