نتیجه‌ای یافت نشد.

سگ شریک عاطفی نیست

شناسه خبر: 159929 سرویس: گوناگون يكشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷, ۱۳ : ۱۳ : ۰۰
سگ  شریک عاطفی نیست
برگزاری تشییع جنازه برای "سگ" نشانه خلاء عاطفی و کمبودهاست
۵۵آنلاین :

برگزاری تشییع جنازه برای "سگ" نشانه خلاء عاطفی و کمبودهاست
دکتر مجید ابهری| سبک زندگی مردم در هر جامعه و هر کشور دارای ویژگی های خاص خود است که در بعضی از موارد با دیگر سبک های زندگی قابل مقایسه نیست. در سبک زندگی ایرانی_اسلامی محبت به حیوانات و غذادادن به آنها و حفظ آنها در سرما و گرما یکی از ویژگی های شاخص می باشد. متاسفانه در دهه ی اخیر به دلیل تاثیر عمیق شبکه های اجتماعی در فضای مجازی همچنین شبکه های ماهواره ای ابتدا عده ای از هموطنان با آوردن سگ به منازل خود و سگ گردانی در معابر و اماکن عمومی الگوی رفتاری برای بقیه شده اند. 
سگ حیوان وفاداریست که از ابتدای تاریخ با بشر همراه بوده است و خدمات ارزشمندی در نجات جان انسان ها، همچنین کشف مواد مخدر و قاچاق انجام داده و می دهد اما این محافل و امتیازات دلیل نمی شود که این حیوان به جامعه ی خانوادگی آورده شده و درکنار فرزندان قرار گیرد. ممکن است از سگ برای نگهداری چه در اماکن بزرگ و گسترده و چه در ساختمان های شخصی بهره مند گردد اما نباید این جانور را به دلایلی که گفته می شود در اماکن و محافل عمومی به گردش درآوریم.
بارها مشاهده شده است که افرادی برای پیاده روی این جانور را به پارک ها و بوستان ها می آورند. طبیعت در زمینه سگ طوری است که باید هنگام پیاده روی دفع مدفوع و ادرار نماید و در جایی اگر ساکن باشد، این حرکت صورت نمی گیرد، به همین دلیل بارها و بارها اینجانب و اغلب شهروندان ملاحظه کرده اند که در پارک ها برای دفع مدفوع و ادرار از باغچه ها و و چمن زارها استفاده می کنند که در همانجا اطفال ما بازی می کنند و قلت می زنند یا خانواده ها برای پیک نیک می نشینند که اینگونه تضادهای رفتاری موجب بروز مشکلات مختلفی می گردد. 
در اروپا و امریکا مکان های مخصوصی برای این کار وجود دارد که فقط برای گرداندن سگ ها و قضای حاجت آنها است و بعضی از مستخدمین و کارگران در آنجا آنها را نظافت می کنند. گاهی مشاهده می شود که در خودرو کنار راننده سگی نشسته، البته صحبت از سگ های تزیینی و جیبی نیست، منظور سگ هایی است که شبیه فاجعه تلخ لواسان به وقوع می پیوندد.
اگر پلیس چنین اعلامیه ای داده است صرفا برای حفاظت از جان کودکان و سالمندان در شهر است و الا پلیس از همین سگ ها برای ماموریت های مهم استفاده می کند. اما متاسفانه ما هنوز فرهنگ و طریقه ی نگهداری حیوانات اهلی را نداریم و گاهی آن ها را با فرزندان خود اشتباه می گیریم بنابراین لازم است در این زمینه ابتدا فرهنگ سازی در سطح ملی توسط رسانه ها به ویژه صدا و سیما اجرا شود و زیان ها و عوارض اینگونه رفتارها بیان گردد. 
بعضی از افراد هم بلافاصله بدون تحلیل و تفکر در مقابل هر گونه قانون یا بخشنامه ای ایستادگی می کنند و به جوسازی و شایعه پراکنی مشغول می شوند که اگر منطقی فکر کنیم این دستور العمل به نفع مردم، سلامت و بهداشت آنها در جامعه است. بنابراین لازم است اگر می خواهیم از سگی نگهداری کنیم آن را در مکان بزرگی خارج از محل زندگی نگهداری کنیم و به اینگونه حیوانات کمک کنیم و آن ها را مورد ظلم قرار ندهیم.
از نگاه رفتارشناسی و روان شناختی علت نگهداری سگ توسط بعضی از افراد اصلا مقاصد نگهبانی، مراقبت و یا خدمات برای این جانور مفید نیست بلکه خلاء عاطفی و کمبود هم صحبت و همدم باعث می شود که برخی از افراد سگ را به عنوان شریک عاطفی خود انتخاب کرده و در پاره ای از موارد هنگام مرگ او دچار افسردگی های عمیق شده و حتی تشییع جنازه عجیبی نیز برای او برگزار می کنند یا ا گر این سگ گم شود دچار افسردگی شدیدی شده آگهی و مژدگانی پخش می کنند که وابستگی تا این اندازه به حیوان اصلا درست نیست چرا که در هر صورت هر جانداری در معرض مرگ قرار دارد و اگر این اتفاق بیفتد باید با منطق آن را پذیرفت.
رفتار بیش از حد عاطفی برخی افراد به سگ که نه ازدواج کرده اند و نه نزد اقوام خود می رود، نوعی وابستگی جنون آمیز است که در این زمینه نیز باید اطلاع رسانی شده و فرق انسان و حیوان برای اینگونه  اشخاص توضیح داده شود.
*آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شیر خام  و لبنیات در چرخه معیوبِ

افزایش قیمت -کاهش سرانه مصرف و کاهش سرانه مصرف- افزایش قیمت

نمی‌گوییم چقدر حقوق می‌گیریم

ده درخواست برای انتشار اطلاعات دستمزد مدیران 10 دستگاه گوناگون کشور بی‌پاسخ ماند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد

دفتر مرکزی کارخانه فولادسازی بتلهم پنسیلوانیا تخریب شد برج 16 هزار تنی «مارتین»، به قدمت 47 سال چند سالی خالی از سکنه شده بود. برج 21 طبقه علی رغم جوان بودن برج، در دفتر آثار ملی آمریکا به ثبت رسیده بود.

ویدیو: لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته

لحظه انفجار در تعمیرگاه با ۳ کشته انفجار تاکسی سمند از مکانیکی در حادثه امروز در بزرگراه اشرفی اصفهانی تهران/ ۳ نفر که دو مکانیک و ۱ راننده خودرو بودند فوت کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر