سورپرایز غرب برای پوتین

شناسه خبر: 142192 سرویس: گوناگون چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷, ۱۴ : ۱۰ : ۰۰
سورپرایز غرب برای پوتین
آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، این هفته میزبان ولادیمیر پوتین خواهد بود. «ملیسا ادی»، گزارشگر نیویورک‌تایمز نوشت: این اقدام، یک اقدام شگفت‌آور است که به گفته تحلیلگران نشان خواهد داد چگونه دشمنان و متحدان آمریکا به‌دنبال اعمال تعرفه‌های تجاری و رفتار نخوت‌انگیز ترامپ از آمریکا دور شده و به یکدیگر نزدیک می‌شوند. این گزارشگر این اقدام شگفت‌آور (دیدار مرکل و پوتین) را به منزله «دیپلماسی غیرقابل پیش‌بینی» توصیف می‌کند.
۵۵آنلاین :

قرار است هر دو رهبر در اقامتگاه دولت آلمان در مزبرگ، خارج از برلین، تنها سه ماه بعد از دیدار مرکل با پوتین در سوچی، دیدار و گفت‌وگو کنند.  «استفن زیبرت»، سخنگوی دولت آلمان، اقامتگاه صدراعظم را «نسخه‌ای آلمانی از کمپ دیوید» می‌نامد. با توجه به شرایط حاکم به نظر می‌رسد که برای هر دو طرف اینکه چگونه مذاکرات را آغاز کنند، دشوار خواهد بود. روسیه و آلمان با شماری از اختلاف‌نظرهای قابل‌توجه که مهم‌ترین آنها درگیری‌های اوکراین، وضعیت سوریه و خط لوله مشترک برای گاز طبیعی است، مواجه هستند. «ملیسا ادی»، گزارشگر نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «اما تحلیلگران می‌گویند که فراتر از برخی نقاط مشترک یا مثبت احتمالی این دیدار اما دو طرف تلاش می‌کنند اتحاد خود را تقویت و ایده‌هایی را در مورد نحوه پاسخ به تعرفه‌های ترامپ به بحث بگذارند.» هر دو کشور از تعرفه‌های آلومینیوم و فولادآمریکا آسیب دیده‌اند. در هر حال، آلمان- در کنار فرانسه- تلاش می‌کند که نقش میانجی‌گر میان دولت اوکراین و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه که مناطق شرقی را تحت‌کنترل دارند، بازی کند. از سوی دیگر جنگ سوریه، یکی دیگر از مسائل مهم میان دوطرف است. پوتین هنوز یکی از متحدان اصلی و نزدیک بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه است و به همین دلیل یکی از چهره‌های کلیدی در حل بحران سوریه به‌شمار می‌رود. یکی دیگر از موضوعات اصلی میان روسیه و آلمان خط لوله گاز نورداستریم۲ است که روسیه می‌خواهد از آن برای فروش گاز به آلمان استفاده کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در پیامی در توییتر درباره این پروژه اعتراض خود را اعلام کرده است. وی گفته، غیرمنصفانه است که آلمان که با نیروهای آمریکا حمایت می‌شود، توافق‌های تجاری و اقتصادی با روسیه داشته باشد.

گزارشگر نیویورک‌تایمز می‌افزاید رهبران آلمان و روسیه در ماه مه ‌با هم دیدار کردند، وقتی پوتین از مرکل در اقامتگاهش در تفرجگاه دریای سیاه در سوچی استقبال کرد. «استفن میستر»، مدیر برنامه اروپای مرکزی و شرقی، روسیه و آسیای مرکزی در شورای آلمانی روابط بین‌الملل در برلین می‌گوید: «انتظار ندارم که این دیدار نشانه گرم‌شدن روابط دو کشور باشد اما آنها نقاط مشترکی در منافع دارند که بر اساس آن میل بیشتری برای همکاری می‌یابند.»  ترامپ پیش‌تر در توییتی گفته بود آلمان اسیر روسیه است و همزمان به مبادلات تجاری با آمریکا می‌پردازد. با تمام این تفاصیل اما برلین هنوز تحریم‌های خود علیه روسیه را به‌دلیل ضمیمه کردن خاک کریمه حفظ کرده اما این تحریم با سابقه‌ای از پیوند اقتصادی هم همراه است که این میراث سوابق تلخی است که از دوران جنگ سرد و آلمان‌شرقی به‌جا مانده است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کشتن سگ ها، راه غلط مقابله

در تمامی کشورهای دنیا مشکل حضور حیوانات غیر خانگی در مناطق مسکونی وجود دارد و هر کشور روش های خاصی را در جلوگیری از این امر دارند.

تعلل دولت در مقابله با يک فساد

مدت‌هاست مسئله تعارض منافع به‌عنوان زمینه اصلي بروز انواع مفاسد مورد توجه واقع شده است؛

اخبار ویدئویی

بیشتر
اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

اشتباه مرگبار مرد منجر به کشته شدن همسرش شد

اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر