سه تفاوت مذاکرات کره‌شمالی با برجام

شناسه خبر: 136399 سرویس: گوناگون پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷, ۰۲ : ۱۱ : ۰۰
سه تفاوت مذاکرات کره‌شمالی با برجام
سیدحسین موسویان، دیپلمات پیشین ایرانی با تاکید بر اینکه توافق آمریکا و کره‌شمالی با توافق‌های قبلی میان این دو کشور و نیز برجام تفاوت اساسی دارد، گفت: «برجام با چالش‌های داخلی در ایران و آمریکا، منطقه‌ و در سطح بین‌المللی مواجه بود اما تنها و مهم‌ترین چالش توافق کره و آمریکا می‌تواند چالش داخلی آمریکا باشد.»
۵۵آنلاین :

سیدحسین موسویان، دیپلمات پیشین ایرانی با تاکید بر اینکه توافق آمریکا و کره‌شمالی با توافق‌های قبلی میان این دو کشور و نیز برجام تفاوت اساسی دارد، گفت: «برجام با چالش‌های داخلی در ایران و آمریکا، منطقه‌ و در سطح بین‌المللی مواجه بود اما تنها و مهم‌ترین چالش توافق کره و آمریکا می‌تواند چالش داخلی آمریکا باشد.»

موسویان در گفت‌وگو با «ایسنا» به پرسش‌های زیر پاسخ داد؛ ۱- ارزیابی شما به‌طور کلی از توافق و دیدار رهبران آمریکا و کره چیست؟ ۲- چقدر فکر می‌کنید این توافق ماندگار بماند و به سرنوشت برجام از سوی رهبر کره یا ترامپ منجر نشود چون هر دو آنها سابقه خروج از توافق‌های بین‌المللی و دوجانبه را دارند؟ ۳- چرا دولت جمهوری‌خواه آمریکا نگاهی به تغییر سیستم سیاسی کره‌شمالی ندارد؟  این کارشناس در پاسخ به این پرسش‌ها گفت: «سه نکته قابل توجه این دیدار از نظر من این است که اول، هر دو طرف شهامت پذیرفتن ورود به مذاکرات با ریسک بسیار بالا را نشان داده‌اند. دوم، هر دو می‌دانند که به هم اعتماد ندارند و سابقه نقض توافقات قبلی را هم دارند. یعنی هردو طرف با درک وفرض بی اعتمادی صد درصدی متقابل، وارد مذاکره درسطح سران شده‌اند. سوم، توافق جدید سران آمریکا و کره‌شمالی با توافقات قبلی دو کشور و با برجام تفاوت اساسی دارد.»

تفاوت با برجام

وی درباره وجوه تفاوت توافق آمریکا و کره‌شمالی با برجام تاکید کرد: «برجام یک توافق ۱۷۰ صفحه‌ای آن هم درمورد یک موضوع، یعنی موضوع هسته‌ای است. درحالی‌که توافق سران آمریکا و کره یک توافق یکی دو صفحه‌ای در مورد کلیات یک توافق کلان است. همچنین برجام دشمنانی همچون اسراییل و عربستان دارد که متحد منطقه‌ای آمریکا هستند و از ابتدا دنبال نابودی آن بوده و در دو سال گذشته عمده ظرفیت سیاسی - دیپلماتیک - لابی گری - مالی خود را صرف نابودی آن کرده‌اند. در حالی که توافق سران آمریکا و کره مورد حمایت متحدان منطقه‌ای آمریکا یعنی ژاپن و کره‌جنوبی است. علاوه بر این، برجام در داخل ایران از ابتدا با مخالفان قسم‌خورده‌ای مواجه بوده که برای نابودی آن یک لحظه از پای ننشسته و نخواهند نشست. درحالی‌که توافق سران آمریکا و کره‌شمالی در داخل کره‌شمالی با هیچ مخالفتی روبه‌رو نخواهد شد. از این رو این مذاکرات نسبت به مذاکرات ایران و آمریکا در مورد برجام با تهدیدات کمتری مواجه خواهد بود. چون برجام با چهار چالش داخلی ایران، چالش داخلی آمریکا، چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه بوده است اما مهم‌ترین چالش سران توافق آمریکا و کره‌شمالی، می‌تواند چالش در داخل آمریکا باشد.»

پنج امتیاز پیونگ‌یانگ

این دیپلمات با سابقه ایرانی با تاکید بر اینکه توافق اخیر با توافقات قبلی کره و آمریکا متفاوت است زیرا در این توافق کلی روشن است که کره در مقابل خلع سلاح هسته‌ای و موشکی، امتیازاتی را خواهد گرفت، ادامه داد: «تضمین‌های امنیتی که همیشه مهم‌ترین خواسته کره‌شمالی بوده است، پذیرفتن مشروعیت سیستم حکومتی کره‌شمالی توسط آمریکا که گام اول با دیدار سران و امضای یک توافق رسمی تحقق یافت، آغاز روند برقراری مناسبات سیاسی تازه و روابط دیپلماتیک که این به معنی آغاز کاهش روند تحریم ها، فشارها و تهدیدهای آمریکا علیه پیونگ‌یانگ است، موافقت آمریکا با مشارکت کره‌شمالی در روند برقراری صلح و ثبات در منطقه شبه‌جزیره کره و کاهش روند مانورهای نظامی آمریکا در منطقه از جمله مهم‌ترین تضمین‌هایی است که کره‌شمالی از این توافق به‌دست می‌آورد. با این پنج امتیاز، تا اینجای کار، کره‌شمالی برنده مذاکرات است زیرا همه خواسته‌های کلیدی خودش را در این توافق کلی گنجانده است. البته ترامپ هم موفق بوده چون با یک بن‌بست شکنی تاریخی، احتمال جنگ را کاهش داد که هم در آمریکا و هم در سطح بین‌الملل محبوبیت کسب خواهد کرد.» موسویان درباره حمایت سیستم داخلی آمریکا از این توافق با بیان اینکه سیستم سیاسی داخلی آمریکا به قدری پیچیده است که معلوم نیست این روند تا پایان ادامه یابد تصریح کرد: اگر کنگره این توافق را تصویب کند یک قدم مهم خواهد بود. منتهی حتی بعد از این مرحله، تازه مذاکرات کاری دو طرف در مورد جزئیات و مراحل اجرایی و تضمین های متقابل آغاز خواهد شد که کاری بس سنگین و پر ریسک است چون توافقی کلان در دستور کار است نه توافقی در مورد یک موضوع. ضمن اینکه آمریکایی ها در برجام نشان دادند که تعهدات خود را راحت زیر پا می‌گذارند.  این دیپلمات پیشین کشورمان در پاسخ به این پرسش که تا چه اندازه کره‌شمالی در این تغییر و چرخش ۱۸۰ درجه‌ای مستقل است و متاثر از روسیه و چین به ویژه شخص پوتین نیست، گفت: به نظرمن کره‌شمالی چرخشی نداشته زیرا از اول خواستار مذاکرات در سطح سران و توافق در مورد کلان مسائل بود نه فقط هسته‌ای و موشکی که در این توافق کلی به هر دو خواسته خود رسید. قاعدتا هم این موارد را قبلا با چین و روسیه هماهنگ کرده و آنها هم موافقند. چون مسکو و پکن هیچ وقت راغب به بمب هسته‌ای کره‌شمالی و جنگ آمریکا علیه این کشور نبودند. علاوه بر این اگر این توافق به پیش رود، آمریکا حضور نظامی خود را در شبه جزیره کره کاهش خواهد داد که از اهداف استراتژیک مسکو و پکن است.


منبع : دنیای اقتصاد
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دل کندن از شهر برای نجات روستا

گزارشی از دو خانه بومگردی که دو زن به امید کمک به زنان روستایی آنها را راه اندازی و اقتصاد محلی‌ها را دگرگون کرده‌اند

مردم مقصرند یا مسوولان؟

تلاطم در بازار ارز که از پاییز سال گذشته آغاز شد و به دلیل اتخاذ سیاست های نادرست شدت یافت، مجموعه متغیرهای اقتصادی کلان و فضای کسب و کار را به هم ریخت و موجب نگرانی کم سابقه مردم نسبت به آینده شد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر