سنگ نگاره های 4 هزار ساله در یزد

شناسه خبر: 137707 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۸ تير ۱۳۹۷, ۳۹ : ۱۷ : ۰۰
سنگ نگاره های 4 هزار ساله در یزد
کوه ارنان یزد گنجینه ای 4 هزار ساله از سنگ نگاره های تاریخی را در دل خود جای داده است.
۵۵آنلاین :

 کوه ارنان یزد گنجینه ای 4 هزار ساله از سنگ نگاره های تاریخی را در دل خود جای داده است.

در فاصله 100 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد در مرکز ایران، در حوزه دشت گسترده بهادران، کوه ارنان یزد از جنس سنگ های رسوبی آهکی دوره نئوژن از دوران سوم زمین شناسی سر برافراشته است. در قسمت کوهپایه این کوه سنگ نگاره هایی وجود دارد که قدمت آنها به هزاره دوم پیش از میلاد باز می گردد.

روی تعدادی از تخته سنگ ها، نقوشی از حیوانات و انسان شامل بز کوهی شاخ بلند (کَل)، انسان سوار بر مرکب، انسان سوار بر حیوان و تیر و کمان به دست، مرد برهنه نیزه به دست در حال نبرد و شکار حیوان درنده، مرد برهنه گرز به دست، سگ شکاری، نقوش حیوانی نظیر آهو یا بزهای کوچک و پرنده نمادین وجود دارد.

برخی از این سنگ نگاره ها با گذشت زمان به علت فرسایش باد و تخریب حاصل از برف و باران یا تخریب هایی که از سوی بازدیدکنندگان صورت گرفته است اکنون به صورت کم رنگ و یک خراش سطحی مشاهده می شود. سازمان میراث فرهنگی ایران طرحی را برای انتقال و حفاظت از این آثار ارائه داده است، اما هنوز زمان دقیقی برای اجرای این طرح اعلام نشده است.

یزد یکی از مهمترین استان های ایران است که همیشه در تمدن و فرهنگ سازی ایران نقش بسزایی داشته است و می تواند یک مقصد مناسب تور طبیعت گردی با محوریت کویر مرکزی ایران باشد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

جمعیت مستعد مهاجرت از تهران

ساکنان تهران به‌خاطر چالش‌های ۱۰ گانه که مهم‌ترین آنها شامل «ترافیک و آلودگی»، «دو قطبی امکانات شهری» و «تراکم جمعیت» است، تمایل بالا به مهاجرت از پایتخت پیدا کرده‌اند. نتایج یک نظرسنجی توسط شهرداری نشان می‌دهد ۵۸ درصد از شهروندان شرکت‌کننده در نظرسنجی به علت مشکلات سکونتی در پایتخت تمایل به ترک تهران دارند. استعداد مهاجرت در مناطق جنوبی تهران تا ۷۰ درصد نیز می‌رسد. ساکنان بالای شهر رضایت بیشتری از «محله» خود نسبت به ساکنان مناطق فقیرنشین دارند؛ اما همگی تقریبا به یک اندازه از «زندگی در تهران» ناراضی هستند.

حل مشکلات بحرانی در ٧ گـام

مهارت‌های حل مسأله کمک می‌کند با مشکلات روزمره و شرایط بحرانی زندگی منطقی برخورد کنیم

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: متهم ردیف اول پرونده موسسه مالی ثامن الحجج کیست؟

ویدیو: نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه

نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه ها: اگر مسئولین امکانات را فراهم کنند، اشکالی ندارد خانم ها به ورزشگاه بروند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر