سنگ نگاره های 4 هزار ساله در یزد

شناسه خبر: 137707 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون جمعه ۸ تير ۱۳۹۷, ۳۹ : ۱۷ : ۰۰
سنگ نگاره های 4 هزار ساله در یزد
کوه ارنان یزد گنجینه ای 4 هزار ساله از سنگ نگاره های تاریخی را در دل خود جای داده است.
۵۵آنلاین :

 کوه ارنان یزد گنجینه ای 4 هزار ساله از سنگ نگاره های تاریخی را در دل خود جای داده است.

در فاصله 100 کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد در مرکز ایران، در حوزه دشت گسترده بهادران، کوه ارنان یزد از جنس سنگ های رسوبی آهکی دوره نئوژن از دوران سوم زمین شناسی سر برافراشته است. در قسمت کوهپایه این کوه سنگ نگاره هایی وجود دارد که قدمت آنها به هزاره دوم پیش از میلاد باز می گردد.

روی تعدادی از تخته سنگ ها، نقوشی از حیوانات و انسان شامل بز کوهی شاخ بلند (کَل)، انسان سوار بر مرکب، انسان سوار بر حیوان و تیر و کمان به دست، مرد برهنه نیزه به دست در حال نبرد و شکار حیوان درنده، مرد برهنه گرز به دست، سگ شکاری، نقوش حیوانی نظیر آهو یا بزهای کوچک و پرنده نمادین وجود دارد.

برخی از این سنگ نگاره ها با گذشت زمان به علت فرسایش باد و تخریب حاصل از برف و باران یا تخریب هایی که از سوی بازدیدکنندگان صورت گرفته است اکنون به صورت کم رنگ و یک خراش سطحی مشاهده می شود. سازمان میراث فرهنگی ایران طرحی را برای انتقال و حفاظت از این آثار ارائه داده است، اما هنوز زمان دقیقی برای اجرای این طرح اعلام نشده است.

یزد یکی از مهمترین استان های ایران است که همیشه در تمدن و فرهنگ سازی ایران نقش بسزایی داشته است و می تواند یک مقصد مناسب تور طبیعت گردی با محوریت کویر مرکزی ایران باشد.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ژن خوب = کار خوب، زندگی خوب، حال خوب

برایتان سوال پیش نیامده است که چرا درحالی که همه از اقتصاد می‌نالند، آقازاده‌ها همچنان پرکار، کار می‌کنند آنهم با سود زیاد؟

پژوهش تلخی دارد!

«ملک‌الشعرا» عنوانی بود حکومتی برای شاعر بزرگ دوران. اما رقابت برای کسب عنوان «ملک‌الشعرا»، منجر به آن شد که شعرای ایران به مدیحه ‌سرایان حاکمان تبدیل شوند. قاآنی ملک ‌الشعرای ایران از دوران محمدشاه بود. زمانی که ناصرالدین شاه به تخت نشست و امیرکبیر را به صدراعظمی ایران منصوب کرد؛ قاآنی به روال معمول قصیده ‌ای در مدح صدراعظم جدید سرود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر