سنگ صبور بودن در زندگی

شناسه خبر: 122784 سرویس: گوناگون يكشنبه ۲۴ دي ۱۳۹۶, ۱۳ : ۱۵ : ۰۰
سنگ صبور بودن در زندگی
آيا شما تاکنون نقش سنگ صبور کسي را داشته ايد؟ اصلا هرگز پاي درد و دل دوست و آشنا مي‌نشينيد؟ اگر پاسختان مثبت است، بد نيست به اين پرسش هم جواب دهيد که در اين شرايط چگونه واکنش نشان مي‌دهيد و براي کمک با فردي که با شما درد دل مي‌کند چه مي‌کنيد؟ فقط شنونده هستيد يا با او همراه مي‌شويد و دل به دلش مي‌دهيد؟شايد هم راهکار‌هايي براي رهايي از موقعيت پيش آمده؟ شايد باور نکنيد اما خيلي از ما در مواجهه با درد دل‌هاي ديگران رفتاري احساسي پيش ميگيريم که گاهي به ضرر فرد مقابل و حتي خودمان تمام مي‌شود.
۵۵آنلاین :

آيا شما تاکنون نقش سنگ صبور کسي را داشته ايد؟ اصلا هرگز پاي درد و دل دوست و آشنا مي‌نشينيد؟ اگر پاسختان مثبت است، بد نيست به اين پرسش هم جواب دهيد که در اين شرايط چگونه واکنش نشان مي‌دهيد و براي کمک با فردي که با شما درد دل مي‌کند چه مي‌کنيد؟ فقط شنونده هستيد يا با او همراه مي‌شويد و دل به دلش مي‌دهيد؟شايد هم راهکار‌هايي براي رهايي از موقعيت پيش آمده؟ شايد باور نکنيد اما خيلي از ما در مواجهه با درد دل‌هاي ديگران رفتاري احساسي پيش ميگيريم که گاهي به ضرر فرد مقابل و حتي خودمان تمام مي‌شود.

سنگ صبور بودن هم اندازه دارد

ممکن است برخي از افراد هميشه وقتی غم و ناراحتي دارند، سراغ شما بيايند و هميشه کلي درد دل داشته باشند و تا چشمشان به شما مي‌افتد، شروع به درد دل کنند و حتي در اين بين گاهي يادشان برود حالي هم از شما بپرسند تا جايي که بعد از هر ديدار با اين فرد از انرژي و شادي خالي شويد.اگر شما هم چنين افرادي مي‌شناسيد و از دستشان خسته شده ايد، بايد بدانيد اصلا لازم نيست هميشه نقش سنگ صبور را بازي کنيد و زندگي تان را با گوش دادن به درد و دل‌هاي تمام نشدني اين فرد به کام خودتان تلخ کنيد اما چگونه؟دفعه بعد که دوستتان شروع به درد دل کرد خيلي دوستانه و مودبانه از او بپرسيد چه کمکي از دست شما براي حل مشکلش بر مي‌آيد؟ احتمالا اگر کمکي از دست شما بر آيد، دوستتان خواهد گفت و شما با توجه به توانتان به او بگوييد که مي‌توانيد به او کمک کنيد يا نه.اگر هم دوستتان گفت کاري از دست شما بر نمي آيد، در واقع، به طور غير مستقيم متوجه خواهد شد که شما تمايلي به ادامه اين بحث نداريد اما اگر باز هم شروع به دردودل کرد، شما هم مانند خودش عمل کنيد يعني شما پيش دستي کنيد و اين بار شما درد و دل کنيد و به او اجازه درد و دل ندهيد. شايد به اين ترتيب دوستتان متوجه شود شما هم مشکلات و سختي‌هاي خود را در زندگي داريد.شايد بگوييد دلتان نمي آيد اين کار را انجام دهيد و ترجيح مي‌دهيد همچنان تا ابد سنگ صبورهميشگي اين دوستتان بمانيد، اما واقعيت اين است که با چنين تصميمي در واقع در حق خودتان ظلم مي‌کنيد چرا که شما مي‌توانيد به اين فرد کمکي کنيد و با گوش دادن دائمي به اين دردودل‌ها در واقع مدام خود را در معرض انرژي منفي قرار مي‌دهيد و اين کار به مرور مي‌تواند باعث نا اميدي، بدبيني و بي حوصلگي شما شود.يادتان باشد شما ناجي نيستيد و بهتر است اين فرد از کمک يک مشاور يا روان شناس براي حل مشکلات خود بهره بگيريد. شما حق داريد زندگي شاد و آرامي داشته باشيد. البته اصلا بد نيست گاهي به دردودل يک دوست يا آشنا گوش دهيد اما اگر اين دردودل‌ها هميشگي باشد اصلا به سود شما نخواهد بود و البته دوستتان هم نفعي نمي برد.

نسخه نپيچيد

همکارتان در حالي که به شدت از دست رئيستان عصباني است پيش شما مي‌آيد و شروع به غيبت و بدگويي از رئيستان مي‌کند و شما هم با او همراه مي‌شويد و در حالي که به او حق مي‌دهيد عصباني و ناراحت باشد، شروع به بدگويي از رئيستان مي‌کنيد تا او را آرام کنيد.اگر شما چنين رفتاري را در اين شرايط در پيش مي‌گيريد، بايد بگوييم رفتارتان درست نيست و شما ناخواسته نه تنها ممکن است به شرايط بد و سوءتفاهم‌هاي همکارتان دامن بزنيد بلکه ممکن است خودتان هم وارد بازي‌اي شويد که شايد به ضررتان تمام شود.متاسفانه گاهي دردودل‌ها بوي غيبت و بدگويي به خود مي‌گيرد و بهترين گزينه اين است که در اين شرايط شما شريک بدگويي‌ها و غيبت‌ها نشويد. اما رفتار درست چيست؟ اگر احساس کرديد درد و دل طرف مقابل بيشتر رنگ و بوي غيبت و بدگويي دارد، بهتر است شما تنها به صحبت‌هاي او گوش بدهيد اما او را تاييد يا رد نکنيد.تنها کافي است نشان دهيد به حرف‌هاي او گوش مي‌دهيد و احساسات او را درک مي‌کنيد اما نيازي نيست در مورد رفتار رئيس يا همکارتان قضاوت داشته باشيد، در واقع تنها کافي است با او همدلي داشته باشيد.

گوش دادن نياز به مهارت دارد

وقتي پاي درد و دل به ميان مي‌آيد سه واژه «همدلي»، «همدردي» و «همزباني» معنا پيدا مي‌کند. همدلي در واقع يک مهارت است، مهارتي که شامل درک احساسات طرف مقابل مي‌شود اما بدون قضاوت، تاييد و يا رد، در واقع در همدلي نيازي نيست ما نظري درباره صحبت‌هاي طرف مقابل بدهيم. اما همراهي همان طور که از خود واژه اش مشخص است به معناي اين است اگر کمکي از دستمان بر مي‌آيد براي فرد انجام دهيم.همدردي هم وقتي معنا پيدا ميکند که براي کسي رنجش و ناراحتي پيش آمده و نياز به همدردي دارد. به طور مثال فرض کنيد همکارتان فرزند بيماري دارد و رئيس تان به او مرخصي نمي دهد و مي‌گويد بايد اول کارش را تمام کند. اگر شما قبول کنيد به جاي او سرکار بمانيد و کارهايش را انجام دهيد با او همدردي کرده ايد و يا اگر قبول کنيد با او فرزندش را نزد پزشک ببريد با او همراهي کرده ايد.


منبع : آرمان امروز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از يوز تا سروش

يادتان هست چقدر براى موتور جستجوى ملى هزينه شد و الان هيچكس حتى يادش نيست

من، سعدی آخرالزمانم

ابن بطوطه طنجه ای(مراکش) که هم عصر سعدی بوده است وقتی در چین، مهمان امیری می شود، از دهان خنیاگران چینی بزم او این شعر سعدی را می شنود: تا دل به مهرت دادم در بحر فکر افتادم چون در نماز استادم گویی به محراب اندری!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان