سناریوی اخراج ایران از جام جهانی

شناسه خبر: 122547 سرویس: ورزشی پنجشنبه ۲۱ دي ۱۳۹۶, ۵۱ : ۱۷ : ۰۰
سناریوی اخراج ایران از جام جهانی
ایتالیا می‌خواهد «تیم ملی» محروم شود
۵۵آنلاین :

 

 

«ایران باید از جام جهانی روسیه محروم شود»؛ این خبری است که این روزها ایتالیایی‌ها را سر ذوق آورده و رسانه‌های این کشور مدام در حال مخابره‌کردن آن هستند. ماجرا از این قرار است که بعد از گفت‌وگوی مسعود شجاعی، کاپیتان سابق تیم ملی با روزنامه «ال پائیس» اسپانیا، حالا ایتالیایی‌ها وارد میدان شده‌اند و خبر از «دخالت دولت در امور فوتبال در ایران» داده‌اند. معتبرترین رسانه ایتالیایی که این موضوع را مطرح کرده «کوریره دلاسرا» است؛ کوریره دلاسرا که یکی از مشهورترین روزنامه‌های ایتالیا هم هست، در سایت خبری‌اش گزارشی با عنوان «هیچ بازی ملی برای بازیکنی که اصولگراها را به چالش کشید» نوشته و در آن به صحبت‌های مسعود شجاعی اشاره کرده است. دلاسرا می‌نویسد: «شجاعی بعد از بازی با تیم پانیونیوس مقابل مکابی اسرائیل در رقابت‌های لیگ اروپا، دیگر به تیم ملی کشورش دعوت نشد. او و حاج صفی دو بازیکن ایرانی بودند که بعد از ٣٨ سال برای اولین بار مقابل رقیبی از اسرائیل به میدان رفتند. با‌این‌حال حاج‌صفی خیلی زود در صفحه اینستاگرامش عذرخواهی کرد و به تیم ملی برگشت ولی کار برای مسعود شجاعی دشوار شد؛ چون اصولگراها در ایران دل خوشی از او ندارند. مسعود پیش‌تر درباره فساد در فوتبال ایران صحبت کرده بود و قبل از آن در سال ٢٠٠٩ هم از اعتراضات مردمی در ایران حمایت کرده بود. به‌همین‌دلیل آنها نمی‌خواهند این بازیکن به تیم ملی دعوت شود. حالا سؤال اینجاست که اگر این دعوت‌نشدن دخالت دولت و سیاست در فوتبال نیست، پس چه معنی‌ای می‌تواند داشته باشد. اگر فیفا به این امور رسیدگی کند، ایران احتمالا از جام جهانی کنار گذاشته می‌شود». 
ایتالیا به‌جای ایران به جام جهانی می‌رود! 
این گزارش کوریره دلاسرا بازتاب بسیار زیادی در دیگر رسانه‌های ایتالیا داشته؛ هرچند هیچ رسانه‌ای معروف‌تر از کوریره دلاسرا، به این موضوع نپرداخته است. با‌این‌حال سایت «فوتبال تودی» ایتالیا گزارش مفصل‌تری دراین‌باره رفته و به‌طور مشخص خواسته فیفا، ایران را از حضور در جام جهانی روسیه محروم کند. این سایت در گزارشش می‌نویسد: «ممکن است ایران، کشوری که به‌عنوان دومین تیم به جام جهانی صعود کرده، از این رقابت‌ها کنار برود و شانس ایتالیا برای حضور در جام جهانی بیشتر شود. مسعود شجاعی، کاپیتان این تیم به دلایل سیاسی از تیم ملی بیرون مانده و کی‌روش، سرمربی ایران، او را دعوت نکرده است. البته ایرانی‌ها معتقدند این دعوت‌نشدن فنی است ولی خیلی‌ها می‌دانند که مسعود بعد از بازی با نماینده اسرائیل در لیگ اروپا دیگر به تیم ملی ایران دعوت نشده است. از این گذشته باید صحبت‌های محمدرضا داورزنی، معاون وزیر ورزش ایران را هم در نظر گرفت که گفته بازیکنان ایرانی‌ای که مقابل رقیب اسرائیلی به میدان رفته‌اند، به هیچ وجه به تیم ملی دعوت نمی‌شوند. این مصداق کامل دخالت دولت در فوتبال است. البته مسعود شجاعی چند وقت پیش با آقای روحانی، رئیس‌جمهور ایران، درباره ورود زنان به ورزشگاه‌ها هم صحبت کرده است؛ چون ایران کشوری است که به زنان اجازه ورود به ورزشگاه را نمی‌دهد. حالا آیا فیفا که خودش به‌طور صریح عنوان می‌کند دخالت سیاست در فوتبال را برنمی‌تابد و کشورهایی را که این اصل را رعایت نمی‌کنند، از انجام هر رقابتی که زیر نظر این نهاد برگزار شود، محروم می‌کند، حاضر است ایران را از جام جهانی کنار براند؟». در ادامه این گزارش، عنوان شده که در صورت محرومیت ایران از جام جهانی، این ایتالیا است که به‌جای این کشور راهی جام جهانی می‌شود: «فیفا به‌طور صریح عنوان کرده اگر هر کشوری به‌هر‌دلیل از جام جهانی کنار برود، کمیته اجرائی این نهاد می‌تواند خودش یک تیم را به جام جهانی ببرد. برای فیفا هم طبیعتا تیمی بهتر از ایتالیا پیدا نمی‌شود». مشابه این گزارش را چند سایت دیگر در ایتالیا کار کرده‌اند که البته چندان شناخته‌شده نیستند. 
آیا ایران از جام جهانی محروم می‌شود؟ 
حالا که ایتالیایی‌ها به موضوع محرومیت ایران از جام جهانی دامن زده‌اند، باید به‌طور مشخص‌تری این موضوع را بررسی کرد. در نگاه کلی باید به این سؤال پاسخ منفی داد؛ چون به‌طور رسمی از سوی فدراسیون فوتبال اعلام نشده که دلیل دعوت‌نشدن مسعود به تیم ملی سیاسی است؛ فدراسیون فوتبال ایران این موضوع را فنی و بنابر تصمیم کارلوس کی‌روش عنوان کرده است. از این گذشته، موضوعی که برگ برنده ایران در این موضوع است، احسان حاج‌صفی است؛ بازیکنی که به‌همراه مسعود در پانیونیوس مقابل مکابی به میدان رفت ولی حالا در تیم ملی ایران حضور دارد؛ اگر قرار به برخورد سیاسی بود، باید احسان حاج‌صفی هم از تیم کنار می‌رفت. با‌این‌حال هنوز موضوعی که داستان را حاد می‌کند صحبت‌های داورزنی، معاون قهرمانی وزارت ورزش است. چون هرچه که باشد این صحبت‌ها از زبان مقامی تقریبا رسمی مطرح شده و عواقب سختی می‌تواند داشته باشد. با‌این‌حال در مجموع و به دلایلی که در بالا عنوان شد، سخت است فیفا دعوت‌نشدن مسعود شجاعی بر تیم ملی را سیاسی تلقی کند؛ مگر اینکه کی‌روش یا یکی از اعضای فدراسیون فوتبال بر این موضوع صحه بگذارند. 
سومین تلاش ایتالیایی‌ها
ایران سومین کشوری است که ایتالیا روی آن «زوم» می‌کند! پیش از این دو کشور دیگر هم بودند که ایتالیا را امیدوار کرده بودند. این کشور که در پلی آف رقابت‌های انتخابی جام جهانی به سوئد باخت و از رسیدن به جام جهانی روسیه بازماند، اولین بار روی پرو دست گذاشت؛ کشوری که دستخوش تغییر و تحول در عرصه سیاسی شد و قانونی وضع شد که همه فدراسیون‌ها باید با دولت و مسئولان جدید همکاری کنند. ایتالیا با استناد به همین لایحه از فیفا درخواست خروج پرو از جام جهانی را کرد و اعتقاد داشت این قانون جدید، دخالت صریح دولت در فوتبال است. بعد از پرو نوبت به اسپانیا رسید؛ یکی از مطرح‌ترین کشورهای اروپایی! ماجرای اسپانیا کمی هم جدی بود، چون بعد از برکناری رئیس فدراسیون فوتبال این کشور به‌دلیل فساد، فیفا نامه‌ای به مسئولان اسپانیایی نوشت و آنها را تهدید به اخراج از جام جهانی کرد. فیفا در نامه‌اش متذکر شده بود که رئیس جدید باید طبق فرایند آزاد انتخاب شود و دست‌نشانده دولت نباشد. ایتالیایی‌ها هم تلاش زیادی کردند از این نامه فیفا به اسپانیا به نفع خودشان استفاده کنند که موفقیتی به دست نیاورده‌اند. فعلا ایران سومین تلاش این کشور اروپایی است که با بحث مشترک «دخالت دولت در فوتبال» به‌دنبال محرومیت آنها از جام جهانی است. 


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از کانادا تا روستايي نزديک چابهار

گفت‌وگو با خير مدرسه‌ساز ايراني ساکن کانادا که در چابهار مدرسه مي‌سازد

آشنایی با خانگل هنرمند کرمانج

او یکی از چندین و چند هنرمند شمال خراسان است که به معنای واقعی کشف نشد و استعداد و توانایی‌اش تلف شد. محدودیت‌هایی که در طول این سال‌ها برای زنان وجود داشته، ظلم بزرگی به رشد و دیده شدن خانگل و سایر زنان هنرمند کرده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر