سلیمی نمین: اگر 84 و 88 تکرار شود باز هم به احمدی نژاد رای می دهیم

شناسه خبر: 127124 سرویس: گوناگون سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶, ۵۴ : ۱۰ : ۰۰
سلیمی نمین: اگر 84 و 88 تکرار شود باز هم به احمدی نژاد رای می دهیم
احمدي‌نژاد در سال ٨٨ نقش موثري در تشديد بحران داشت. تمرد برخي افراد از قانون در سال ٨٨ سبب شد رييس‌جمهور وقت از فرصت استفاده كرده و زياده خواهي خود را پنهان كند.
۵۵آنلاین :

روزنامه اعتماد با عباس سلیمی نمین مصاحبه ای انجام داده است.

بخشی از این مصاحبه را می خوانید:

تحلیل شما از اقدامات و صحبت‌های اخیر احمدی‌نژاد چیست؟

ریشه مسائل اخیر احمدی‌نژاد زیاده خواهی است. بسیاری از سیاستمداران در دوران قدرت خود، در وادی زیاده خواهی قرار می‌گیرند. زیاده خواهی به این معنا است که به قانون نمی‌خواهند پایبند باشند. در قانون هرفردی می‌تواند دو دوره رییس‌جمهور باشد اما اینکه برخی تلاش دارند با سوءاستفاده از امکانات خود زمینه در قدرت ماندن را فراهم کنند، به نوعی زیاده خواهی و مقابله با قانون است. احمدی‌نژاد در دوره دوم خود با سوءاستفاده از امکانات دولتی تلاش کرد زمینه استمرار قدرت خود را فراهم کند اما در این مسیر با موانعی رو به رو شد. این روز‌ها احمدی‌نژاد بیش از هر زمان دیگری مسیر بازگشت خود به قدرت را سخت‌تر می‌داند. او این روز‌ها سعی دارد مواضعی اتخاذ کند که این موانع را بر طرف کرده و همچنین شرایط برای او و اطرافیان او سخت‌تر نشود و در نهایت در صدر اخبار قرار داشته باشد.

منظور از سخت‌تر نشدن شرایط آن است که احمدی‌نژاد تلاش دارد با تحت فشار قرار دادن قوه قضاییه، پرونده اطرافیان او پیگیری نشود و همچنین مسائلی که در ارتباط با سوءاستفاده از بیت المال برای بقا در قدرت در دوران او رخ داده برای افکار عمومی مکشوف نشود. روشن شدن این مطلب، ایشان را روز به روز بی‌اعتبار خواهد کرد؛ لذا با استراتژی فشار بر قوه قضاییه تلاش دارد تا پرونده اطرافیان او پیگیری نشود. احمدی‌نژاد برای آنکه بتواند به قدرت بازگردد نباید فراموش شود از این رو او برای جلوگیری از این فراموشی دست به اقدامات و صحبت‌هایی می‌زند که همچنان در کانون توجه باقی مانده و دیده شود. در این شرایط نقش رسانه‌ها بسیار حایز اهمیت است و رسانه‌ها نباید خواسته او را برآورده کنند.

با توجه به اظهارات آقای کدخدایی که در کانال خود منتشر کردند، نقش احمدی‌نژاد در اتفاقات سال ٨٨ را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

احمدی‌نژاد در سال ٨٨ نقش موثری در تشدید بحران داشت. تمرد برخی افراد از قانون در سال ٨٨ سبب شد رییس‌جمهور وقت از فرصت استفاده کرده و زیاده خواهیخود را پنهان کند. به همین دلیل نیز از تمرد سایر نامزد‌ها استفاده کرد و شرایط ویژه کشور در آن سال‌ها را استمرار بخشید.

منظور شما از اینکه می‌گویید احمدی‌نژاد آن شرایط را استمرار بخشید چیست؟

احمدی‌نژاد تلاش کرد با استفاده از ابعاد این تمرد، افراد بیشتری را به آن اتفاقات منتسب کرده و به بهانه‌های مختلف افرادی را از دایره خدمتگزاری خارج کند و تا حدودی در این موضوع موفق ظاهر شد. ایشان در سال ٨٨ با استفاده از کلمه ساکت فتنه تلاش کرد تا افرادی مانند علی لاریجانی را نیز از فضای سیاسی کشور خارج کند. احمدی‌نژاد از اتفاقات سال ٨٨ سوءاستفاده کرد زیرا آن شرایط، مطلوب‌ترین شرایط برای احمدی‌نژاد و یارانش بود به همین دلیل تلاش‌هایی در راستای استمرار وضعیت بحرانی کشور انجام داد. اگر شرایط بحرانی نمی‌شد، احمدی‌نژاد هیچگاه نمی‌توانست فردی مانند مشایی را به نظام تحمیل کند و او به این موضوع آگاه بود. او هم از اتفاقات پس از انتخابات استفاده کرد و هم کارهای دیگری در ادامه انجام داد تا خواسته و زیاده‌خواهی خود را محقق کند که خوشبختانه هرچند ایشان از پول بیت المال برای مشایی مراسم گرفت و پرچم گردانی کرد اما نتوانست آرزوی خود را محقق کند.

آیا احمدی‌نژاد ٩٦ با احمدی‌نژاد ٨٨ تغییری کرده است؟

خیر. احمدی‌نژاد ٩٦ همان احمدی‌نژاد ٨٨ است. زیاده‌خواهی‌های او در سال ٨٨، در ٩٦ به گونه‌ای دیگر نمود پیدا کرده است.

‌ اگر احمدی‌نژاد تغییری نکرده است، چرا جریان اصولگرایی از او حمایت کرد؟

اگر جریان اصولگرایی در سال ٨٨ از او حمایت کرد به آن دلیل است که او منتخب مردم بود. احمدی‌نژاد نه تنها در سال ٨٨ بلکه در سال ٨٤ نیز نقاط ضعفی داشت اما تصور می‌کنم ضعف‌های احمدی‌نژاد هنوز هم قابل مهار است. زیاده خواهی‌های احمدی‌نژاد شبیه به زیاده خواهی‌های آیت‌الله هاشمی است زیرا هر دو معتقد هستند قانون نباید شامل حال اطرافیان‌شان شود. آیت‌الله هاشمی و احمدی‌نژاد تفاوت‌هایی با یکدیگر داشتند. تفاوت این دو در آن است که چون مرحوم هاشمی در انقلاب دارای منزلت بالایی بود، به سختی امکان داشت با ضعف‌های ایشان برخورد شود اما درمقابل، در برابر احمدی‌نژاد شاهد هستید ضعف‌های احمدی‌نژاد را به راحتی می‌توان کنترل کرد و او نمی‌تواند کاری از پیش ببرد. او در نهایتا نامه‌نگاری‌هایی می‌کند که تاثیری در جامعه ندارد. به همین دلیل است که ما خطر احمدی‌نژاد را در سال ٨٤ کمتر از آقای هاشمی می‌دانستیم و اکنون نیز به این مهم قائل هستیم و اگر به سال‌های ٨٤ و ٨٨ بازگردیم باز هم از او حمایت خواهیم کرد اما این شرایط برای آن سال‌ها است است نه امروز که احمدی‌نژاد به صورت کامل در برابر قانون طغیان کرد.

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
یوسفی ۱۳۹۶/۱۲/۰۸ ۱۴:۳۳
سلیمی نمین ادعا و اعتراف می کند که به هاشمی رفسنجانی که از رسانه های حزبی برخوردار بود نمی توان برخورد کرد ولی با احمدی نژاد که رسانه ی ندارد می توان برخورد کرد. خیلی جالب است دقت کنید.
11 11 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

خصوصی سازی در ایران چگونه به انحراف کشیده شد؟

بحران بزرگ سال ۱۹۲۹ میلادی و مقبولیت نظریات کینز و به دنبال آن وقوع جنگ جهانی دوم سبب شد تصدی های دولتی در اقتصادها افرایش قابل ملاحظه ای پیدا کند.

مافیای کنکور

هر گاه موضوعی برای مردم مهم باشد،مردم از آن نقطه آسیب پذير نشان می دهند و این فرصت را برای عده ای سودجو مهیا می سازد تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و جیب مردم را خالی کرده و جيب هاى خود را پر ميكنند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مادربزرگ ۱۰۲ ساله رکورد شیرجه در آسمان را شکست!

یک پیرزن ۱۰۲ ساله استرالیایی از ارتفاع چهار هزار و ۳۰۰ متری پرید تا رکورد مسن ترین فردی را که در آسمان شیرجه زده است، بشکند

ویدیو: فیلم ساخته شده توریست از سفر به ایران

فیلمMio Iran توسط سباستین لیندا توریستی ساخته شده که برخلاف توصیه های اطرافیان برای عدم سفر به ایران همراه همسرخود به ایران سفرمی کند لیندا این فیلم رابه پسرش میوتقدیم کرده است

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر