سلامت کبد بیماران دیابتی باید به طور مداوم بررسی شود

شناسه خبر: 173955 سرویس: اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۴۲ : ۱۶ : ۰۰
سلامت کبد بیماران دیابتی باید به طور مداوم بررسی شود
نتایج یک مطالعه بزرگ نشان می‌دهد احتمال بروز بیماری‌های مرگبار کبد در بیماران مبتلا به دیابت بیشتر است و سلامت کبد این بیماران باید به طور مداوم مورد بررسی دقیق قرار گیرد.
۵۵آنلاین :

 

معمولا بیماری‌های مرگبار کبد از جمله سیروز (التهاب کبد) و سرطان در مراحل بسیار پیشرفته تشخیص داده می‌شوند، بنابراین عوامل خطر آنان بسیار حائز اهمیت است. 
مطالعه و بررسی اطلاعات بیش از 18 میلیون نفر در اروپا توسط محققان دانشگاه‌های گلاسگو و کویین مری نشان می‌دهد افراد مبتلا به دیابت نوع دو ریسک بالایی برای ابتلا به بیماری‌های خاموش دارند و باید به طور مداوم غربالگری شوند. بیماری‌های مرگبار کبدی از جمله این بیماری‌های خاموش به شمار می‌آید. 
وجود چربی در کبد طبیعی است؛ ولی زمانی که این میزان افزایش یابد، یعنی بیش از 5 تا 10 درصد از وزن کبد شود، عارضه ای به نام کبد چرب به وجود می‌آید. دو نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی وجود دارد. کبد چرب الکلی به دلیل مصرف الکل به وجود می آید. تجمع بیش از اندازه آهن در بدن و چاقی، احتمال ابتلا به کبدچرب الکلی را افزایش می‌دهد.
حدود یک چهارم افرادی که در غرب زندگی می کنند، به کبد چرب غیر الکلی یا NAFLD مبتلا هستند. کبد چرب غیر الکلی به شدت با چاقی و دیابت نوع 2 مرتبط است و رژیم عذایی نادرست و عدم تحرک از دلایل آن هستند. متاسفانه این عارضه معمولا تشخیص داده نمی‌شود. در اغلب موارد، NAFLD یک وضعیت خوش خیم است، ولی از هر 6 مورد، یک نفر به شکل تهاجمی این بیماری به نام التهاب کبدی غیر الکلی یا NASH مبتلا می‌شود. این حالت می تواند منجر به آسیب کبدی و زخم، سیروز، نارسایی و یا حتی سرطان کبد شود.
نوید ستار یکی از محققان این پروژه از دانشگاه گلاسگو معتقد است که علاوه بر بررسی های چشم، کلیه و قلب که باید به طور مداوم در بیماران مبتلا به دیابت صورت گیرد، غربالگری بیماری های کبد نیز بسیار مهم است و باید جدی گرفته شود.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استعمارگر پیر

در واقع انگلیسی ها در مقایسه با دیگر کشورهای استعمارگر همچون آمریکایی‌ها، شیوه و ترفند خاص و تا حدودی متفاوت در استعمارگری دارند و با حیله فراوانی که دارند همیشه چند قدم جلوتراز سایر کشور های استعمار گر هستند،

مسئولیت های اجتماعی بانک‌ ها

باید به این پرسش پاسخ داده شود که چه تفاوتی میان موسسات ارائه دهنده اعتبارات خرد و ارائه دهندگان وام های بهره ای وجود دارد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ انفجار مهیب کارخانه مواد شیمیایی در ترکیه

ویدئو : وقتی یورونیوز اشتباه خبرگزاری های ایرانی را رو می کند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر