سفیرعراق در ایران: بغداد هرگز تهران را در تحریم ها تنها نخواهد گذاشت

شناسه خبر: 142674 سرویس: سیاست دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷, ۴۶ : ۲۲ : ۰۰
سفیرعراق در ایران: بغداد هرگز تهران را در تحریم ها تنها نخواهد گذاشت
سفیرعراق در تهران در مورد سخنان حیدر العبادی که چندی پیش گفته بود به خاطر منافع ملت عراق ناگزیر به پیروی از تحریم ها علیه ایران است، گفت : رفتار یک کشور (آمریکا) نمی تواند تاثیری بر روابط بغداد و تهران بگذارد و ما هرگز ایران را در تحریم ها تنها نخواهیم گذاشت.
۵۵آنلاین :


' نخست وزیرعراق البته پس از آنکه گفته بود با تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مخالف است، ولی به خاطر منافع ملت عراق مجبور به پیروی از این تحریم‌هاست در
اظهارات دیگری اعلام کرد کشورش تنها از تحریم عدم مبادله تجاری با دلار با ایران پیروی خواهد کرد و از سایر تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران پیروی نمی کند.'
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، راجح صابر عبود الموسوی سفیرعراق در ایران که برای هماهنگی در جلسه ستاد مرکزی اربعین در محل وزارت کشور حضور یافته بود، گفت : این سخنان نخست وزیر عراق صرفا مربوط به موضوع مبادلات با دلار بوده، در حالی که روابط ایران و عراق مانند رابطه مرگ و زندگی است و این رابطه خط قرمز و استراتژی اصلی کشور ماست. همانطور که رئیس جمهوری ما تاکید کرد ایران مانند برادر ماست و ما در کنار ایران خواهیم ماند.
وی اظهار داشت : مسلما رفتار یک کشور نمی تواند تاثیری بر روابط ایران و عراق بگذارد و ما هرگز ایران را در تحریم ها تنها نخواهیم گذاشت. همانطور که ایران هیچ وقت ملت عراق را تنها نگذاشت و ما خدمات ایران به کشورمان را هرگز فراموش نمی کنیم. ما برادر هستیم و روابطمان جدا شدنی نیست.
شهریار حیدری دبیر ستاد مرکزی اربعین نیز در این جلسه گفت : امضای تفاهم نامه دو کشور در مورد برگزاری مراسم اربعین از موضوعات مهم است که مقدمات این کار انجام شده و پیش نویس تفاهمنامه برای امضا از سوی وزیران کشور ایران و عراق آماده است که پس از سفر رحمانی فضلی به بغداد این تفاهم نامه امضا خواهد شد.
وی افزود : بازگشایی مرز خسروی از دیگر موضوعات مهم است که سال گذشته به رغم پیگیری مقامات ایران در نهایت باز نشد اما امیدواریم با اعلام آمادگی عراق این مرز برای مراسم اربعین امسال بازگشایی شود.
حیدری همچنین درباره صدور روادید گفت : درخواست های زیادی از استان های مختلف برای فعال کردن دفاتر موقت صدور روادید اربعین داشتیم که امیدواریم با موافقت عراق تعداد دفاتر دوازده گانه سال گذشته، امسال افزایش یابد.
وی اظهار داشت : بانک های ایرانی آماده همکاری برای خدمت رسانی به زائرین اربعین حسینی هستند که در صورت موافقت بانک مرکزی عراق، این بانک ها فعالیت خود را در عراق آغاز خواهند کرد.
موسوی سفیر عراق در تهران نیز درباره آمادگی کشورش برای خدمات رسانی به زائرین ایرانی اربعین حسینی گفت : با امضای تفاهم نامه اربعین که به صورت کامل و جامع به تمام مسائل در آن اشاره شده است، می توان همکاری ها را تقویت و نقاط ضعف سال گذشته را برطرف کرد.
وی افزود: امضای این تفاهم نامه اولویت ماست چرا که براساس این تفاهم نامه دستگاه ها و سازمان های ذیربط دو کشور به راحتی می توانند همکاری و هماهنگی لازم را انجام دهند.
موسوی اظهار داشت : دولت عراق پذیرای تمام پیشنهادات ایران در راستای برگزاری هر چه بهتر مراسم اربعین است، در نتیجه تمام درخواست ستاد مرکزی اربعین بررسی و در اسرع وقت به آنها رسیدگی خواهد شد.
درجلسه ستاد اربعین که عصر روز دوشنبه در محل وزارت کشور برگزار شد، دو طرف بر همکاری و هماهنگی بیشتر در جهت برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم اربعین امسال تاکید کردند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از چیپس و سس تا نوشابه و شیرینی تبلیغ اینها تخلف است

سخنگوی سازمان غذا و دارو می‌گوید: تازه‌ترین لیست کالاهای ممنوع برای تبلیغ، این‌بار به طور جدی پیگیری می‌شود

تور خارجی ارزان با هتل کپسولی!

راهکارهای آژانس های مسافرتی برای جبران ریزش مشتریان

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر