سردبیر رای الیوم:تهدیدهای آمریکا علیه ایران نشانه ضعف اوست نه نقطه قوت

شناسه خبر: 145181 سرویس: جهان يكشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷, ۱۱ : ۱۶ : ۰۰
سردبیر رای الیوم:تهدیدهای آمریکا علیه ایران نشانه ضعف اوست نه نقطه قوت
رای الیوم نوشت، آمریکا ایران را در عراق و سوریه تهدید می‌کند اما این تهدیدها نقطه ضعف آمریکا است نه نقطه قوت آن.
۵۵آنلاین :

روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» در سرمقاله خود با عنوان «اعتراف زودهنگام آمریکا به شکست»، سخنان ضد ایرانی نماینده آمریکا در سازمان ملل را اعتراف زودهنگام آمریکا به ناکامی در برابر نفوذ بالای ایران در منطقه توصیف کرد.

در این یادداشت آمده است: جنگ ایران و آمریکا به طور چشمگیری در حال انتقال به عرصه عراق است و دولت آمریکا با همتای ایرانی خود به گونه‌ای برخورد می‌کند که گویی ایران، حاکم واقعی عراق باشد.

«عبدالباری عطوان»، سردبیر رای الیوم و نویسنده این یادداشت آورده است: چیزی که ما را به این نتیجه می‌رساند هشدار رسمی کاخ سفید است که دولت ایران را مسئول هرگونه حمله‌ای از سوی شبه نظامیان تحت حمایت تهران علیه اتباع یا منافع ایالات متحده در عراق می‌داند.

رای الیوم در ادامه به اظهارات  رئیس جمهور ایالات متحده و اتهام او به دخالت ایران در اقدامات اخیر علیه سفارت یا کنسولگری آمریکا در عراق اشاره کرد و نوشت که بیانیه کاخ سفید در متهم کردن ایران به دست داشتن در حمله به کنسولگری آمریکا در بصره بسیار سطحی است، چون خود کنسولگری ایران در همین شهر هم از سوی معترضانی که شعارهای ضد ایرانی سر می‌دادند به آتش کشیده شد و دفاتر  و ساختمان‌های احزاب حامی ایران هم مورد حمله قرار گرفت و حتی برخی در داخل عراق آمریکا و عربستان را پشت این حملات دانستند.

عطوان اظهار داشت: واقعیتی که به سختی می‌توان از آن گذشت یا انکارش کرد این است که آمریکایی که تاکنون بیش از دو تریلیون دلار در جنگ خود در عراق از دست داد و با شکست از آن خارج شد در مرحله پسا خروج از عراق هم به نفع طرفداران ایران متحمل باخت شد و شانس نامزد اصلی او برای تشکیل دولت آتی عراق بسیار سریع کاهش یافت در مقایسه با گروه سیاسی که متحدان ایران  را شامل می‌شود.

رای الیوم تاکید کرد: حمله شدید نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل علیه ایران و تهدید آن به تشدید محاصره بخصوص با ممانعت از صادرات نفت ایران در نوامبر آینده و تکمیل حلقه‌های تحریم این کشور ، چیزی از واقعیت موجود را عوض نمی‌کند و منظور از این واقعیت گسترش نفوذ سیاسی و نظامی ایران در منطقه خاورمیانه در مقابل افول نفوذ آمریکاست.

این روزنامه آورده است: آمریکا ایران را در عراق و سوریه تهدید می‌کند و آن را از هر حمله ای به اتباع خود در عراق و فلسطین اشغالی برحذر می‌دارد، این تهدیدها نقطه ضعف آمریکا و نه نقطه قوت آن است و در هرحال موضوع تازه ای نیست، چیزی که هیلی و ترامپ درک نمی‌کنند این است که شش هزار نظامی آمریکایی در عراق و دو هزار نفر دیگر هم در سوریه هستند که گروگان نیروهای ایرانی و دیگر گروه‌های عراقی متحد تهران شمرده می‌شوند.

عطوان در پایان آورده است: آمریکا در عراق شکست خورد و بزودی نتایج جنگ‌هایش در سوریه، لیبی، یمن و افغانستان هم چیزی جز باخت نخواهد بود آن هم به دلیل خود بزگ بینی، سیاست‌های احمقانه نژادپرستانه آن و تهدیدهایی که گهگاه برای عقده گشایی از ناکامی‌های خود به زبان می‌راند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

هوش مصنوعی و آینده ما

اخیراً در رقابتی میان چند شرکت و مؤسسه تحقیقاتی، آزمایشگاه هوش مصنوعی دانشگاه استنفورد موفق شد در کویر نِوادای آمریکا، وسیله نقلیه­ ای را بدون راننده برای ۲۱۱ کیلومتر آزمایش کند. این مؤسسه از طرف آژانس پروژه­ های عالی پیشرفته پنتاگون، دو میلیون دلار جایزه گرفت. شرکت فولکس واگن یکی از این رقبا بود که موفقیتی کسب نکرد، هرچند در سال ۲۰۱۷، این شرکت خودروسازی ۱۲٫۱میلیارد یورو برای تحقیقات سرمایه ­گذاری کرده بود.

پیشروی ایران در مسیر توسعه

«موسسه بروکینگز» در یکی از جدیدترین گزارش‌های خود به بررسی مختصات فعلی و مسیر پیش‌رو در اجرای «دستور کار توسعه پایدار ۲۰۳۰» پرداخته ‌است. این دستورکار که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «اهداف توسعه هزاره» شد، شامل ۱۷هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه است که نقشه راه جامعه بین‌المللی را در زمینه توسعه پایا برای پانزده سال آینده ترسیم می‌کند. مطالعه‌ای که نشان می‌دهد بسیاری از نقاط هدف‌گذاری سازمان ملل متحد برای سال ۲۰۳۰ لااقل در وضعیت فعلی فاصله معناداری با پارامترهای موجود دارد، تا جایی که روند فعلی درجریان در صورت تداوم، در برخی از شاخص‌ها حکایت از دور شدن از این نقاط هدف‌گذاری شده دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر