نتیجه‌ای یافت نشد.

سد درودزن، سدی کهن در مرودشت

شناسه خبر: 162606 سرویس: تصویر ، گوناگون جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷, ۱۴ : ۲۱ : ۰۰
سد درودزن، سدی کهن در مرودشت
اینبار می‌خواهیم به استان فارس برویم. در این بخش از ایرانگردی از شیراز به سمت مرودشت رفته و پس از آن وارد جاده‌ی درودزن می شویم و به سراغ یکی از جاذبه های با قدمت و شکوه سرزمین مادری می رویم، لست‌سکندی‌های عزیز همراه ما باشید تا باهم سری به این سازه‌ی کهن و حیاتی بزنیم.
۵۵آنلاین :

در زمان سلسله‌ی هخامنشی و همزمان با پادشاهی داریوش، به موجب کمبود آب در منطقه‌ی مرودشت، وی تصمیم گرفت که بر روی رودخانه‌ی کُر با همت و مهندسی ایرانیان، سدی بسازد، سدی که بقایای آن امروز هم باقی است و نه تنها بیانگر شکوه و درایت این سلسله می باشد، بلکه این سد امروز هم یکی از اصلی ترین منابع تامین آب منطقه است.

سد درودزن

رود کُر از اقلید سرچشمه گرفته و در نهایت، مسیرش به دریاچه‌ی بختگان ورود می‌کند. این رودخانه بدین جهت کُر نامیده می شود که در گذشته رشته کوه‌های زاگرس به نام کُر خوانده می‌شد و در نتیجه مهترین رودخانه این رشته کوه عظیم نام کُر را به خود گرفته است.

سد درودزن

بعدها در دوران پهلوی و در حدود سال 1351، در فاصله‌ی 3 کیلومتری بقایای سد داریوش، سدی به نام درودزن که نام روستایی در آن منطقه است بنا شد که امروزه موجب تامین آب آشامیدنی شیراز و مرودشت و آب کشاورزی کامفیروز شده و توانسته صاحب عنوان یکی از قدیمی ترین سدهای خاورمیانه شود جالب است بدانید که این جاذبه‌ی تاریخی – طبیعی در سال 1388 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

سد درودزن، سدی کهن در مرودشت

سد درودزن همچون دریاچه‌ای زیبا، زیستگاه بسیاری از گونه‌های آبزیان است و حوالی‌اش منطقه‌ای دل انگیز و روح نواز برای تفرج می باشد. آیا هموطنان ما در استان فارس از این منطقه دیدن کرده‌اند؟ آیا شما از وجود چنین سد کهنی در استان فارس خبر داشتید؟

سد درودزن، سدی کهن در مرودشت


منبع : لست سکند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
سجاد جوکار اهل شهر زیبای اباده طشک ۱۳۹۷/۱۲/۰۳ ۱۸:۱۰
لازم به ذکر است که دو دریاچه در این منطقه وجود دارد.دریاچه طشک.ودریاچه بختگان.که هر دو به هم متصل هستند.اما گر چه حق ابه ی رودخانه کر برای این دو دریاچه ی زیبا است.اما امان از واقعیت.اگر این چنین بود که این دریاچه که شامل چند جزیره ی بسیار زیبا بود الان خشک نبود.این دریاچه ها که مرز بین خرامه.استهبان.نیریز.و اباده طشک است یکی از نادر ترین زیستگاههای انواع ابزیان و انواع پرندگان است.اما مدتیست که به دلیل خشک شدن کامل دیگر خبری از این وقایع نیست.خشک شدن این دریاچه ضربه ی بسیار بدی به نه تنها به ابزیان.وپرندگان زده بلکه باعث نگرانی کشاورزان نیز شده است.حیف از این همه زیبایی که به این سرعت از بین رفت.همه ی این مشکلات یه طرف..شیوع انواع بیماری ها که به خاطر خشک شدن دریاچه است از طرف دیگر.مدتی است که سونامی واقعی انواع سرطان گریبانگیر مردم این منطقه شده است.اما هیچ مقام در راسی به فکر این موضوع بسیار خطرناک نیست.هشدار....مردم عزیز.خود نیز به فکر خود و سلامتی فرزندان باشید.یا حق.
9 9 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

خاطرات هاشمی و ضربه های او به افراد

هاشمی رفسنجانی وقتی در قدرت بود هر کاری دلش خواست انجام داد اما کسانی که ضربه خوردند و مخالف سیاست های او بودند نباید حتی  دلگیر باشند .

نفوذ خویشاوندان در اقتصاد ايران

نشست جایگاه فساد و شفافیت در حکمرانی، روز دوشنبه به همت انجمن علمی سیاست‌گذاری اجتماعی در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد و سخنرانان این نشست به بیان نظرات خود درباره فساد، شیوه‌های مبارزه با آن و وضعیت حاکم بر کشور پرداختند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مان

شیرجه عجیب «اینفینیته تاکر» در لحظات پایانی مسابقه دو ۴۰۰ متر با مانع در آمریکا از این حرکت که مورد توجه رسانه ها قرار گرفته به عنوان «شیرجه سوپرمن» یاد شده است.

ویدیو: زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

زخمی شدن تعدادی از مسافرین مترو در مکزیکوسیتی به دلیل انبوه جمعیت در ایستگاه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر