سبزه یا نهال، انتخاب ما کدام باشد؟

شناسه خبر: 128840 سرویس: NGO ، گوناگون جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶, ۰۴ : ۱۷ : ۰۰
سبزه یا نهال، انتخاب ما کدام باشد؟
نوروز 97 نزدیک است و بار دیگر همچون سال های اخیر، مقوله حذف سبزه از سفره های هفت سین نظر موافقان و مخالفان زیادی را به خود جلب کرده است، موضوعی که البته برخی فعالان محیط زیست ایده ای متفاوت راجع به آن دارند.
۵۵آنلاین :

 قرار دادن سبزه در سفره هفت سین سنتی دیرینه در ایران است که از روزگاران کهن مرسوم بوده و به نسل امروز رسیده است.
در ایران باستان رسم بر این بود که خشت هایی را از خاک نقاط مختلف تهیه و روی آن دانه های مختلف اعم از گندم، جو، ماش و یا عدس می کاشتند و هر یک که بهتر سبز شده و رشد می کرد، همان را به عنوان محصول کشاورزی در سال نو می کاشتند.
سبزه به علت رنگ شادی آفرین آن شاید یکی از زیباترین ویژگی های سفره هفت سین نوروزی باشد؛ اما امسال پویش 'نه به سبزه' حذف این مولفه از سفره های هفت سین را تبلیغ کرده است، پویشی که افراد را به کاشت نهال به جای استفاده از سبزه تشویق می کند.
اسماعیل کهرم فعال محیط زیست روز جمعه در این باره  گفت: پویش حذف سبزه نوروز به راه افتاده است و از من نیز خواستند به آن ملحق شوم که نپذیرفتم چون به سبز کردن سبزه و استفاده از ان در سفره هفت سین به عنوان یک سنت قدیمی اعتقاد دارم.
وی افزود: عده ای بر این باور هستند که برای سبزه حجم زیادی دانه از جمله گندم یا عدس از بین می رود، اما در نهایت می توان از این سبزه ها به نحو مطلوبی مثلا به عنوان غذا برای پرندگان و یا کود استفاده کرد.
وی با اشاره به این که به هر حال کمپین های محیط زیستی معمولا با هدف حفظ طبیعت شکل می گیرند، گفت: اما می توان هم سبزه کاشت و هم نهال، در واقع این دو مغایرتی با هم ندارند؛ هدف حفظ طبیعت است و یکی از راه های آن نهالکاری است که می توان ضمن حفظ سنت دانه سبز کردن، نهال هم کاشت.
وی گفت: در گذشته برای سبز کردن سبزه خشت هایی را از خاک مناطق مختلف درست و دانه های گندم، ماش، عدس و جو را بر روی آن می پاشیدند و هر کدام بهتر سبز شده بود آن سال همان محصول را کشت می کردند در واقع طبیعت خود راه درست را نشان می دهد، بنابراین باید برای حفظ این سنت زیبا تلاش کنیم و کمک به طبیعت نباید مستمسکی برای حذف این سنت باشد. 
همچنین میترا جلوداری کارشناس حوزه شهری و فعال محیط زیست دراین باره به خبرنگار علمی ایرنا گفت: در بحث اینکه به جای سبزه نهال بکاریم دو مساله وجود دارد، یکی مساله فرهنگی است که این کار در واقع مقابله با سنت ها است و مساله دیگر ورود سلبریتی ها و چهره های سرشناس به آن است که در مواردی مشکل ایجاد می شود.
وی افزود: بحث کاشت نهال مانند تمام حوزه های تخصصی نیازمند ورود متخصصان است، با توجه به این که با کم آبی در کشور به ویژه کلانشهرها از جمله تهران مواجه هستیم، بنابراین لازم است انتخاب و کشت نهال مورد نظر از سوی متخصصان صورت گیرد.
وی اظهار کرد: اینکه یک شهروند بدون هیچ تخصص مرتبط بخواهد بدون نظر کارشناسان به جای سبزه نهال بکارد، ممکن است در آینده مشکل ساز شود.
این فعال محیط زیست گفت: یکی از دلایل ارائه شده برای سبز نکردن سبزه، مصرف حجم زیاد انواع بذر به ویژه گندم است که پس از سبز شدن دور انداخته می شوند. 
جلوداری افزود: این مشکل را می توان با راهکارهایی مدیریت کرد؛ یکی از راهکارها می تواند این باشد که در روز سیزدهم فروردین مکان هایی در نظر گرفته شود تا افراد سبزه خود را به آنها تحویل دهند تا در نهایت به جای دور ریختن، خوراک دام شود که با این کار از هدررفت بذر و سبزه ها جلوگیری می شود و محیط زیست هم آلوده نمی شود. 
وی تاکید کرد: به نظر می رسد به این مساله تک بعدی نگاه می کنیم و این نگاه در طولانی مدت مشکل ساز خواهد شد زیرا برای نهالکاری باید نهالی انتخاب شود که با اقلیم منطقه سازگاری داشته باشد.
ایده ای که محمد درویش عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و تحقیقات بیابان کشور نیز موفق آن است و پیشتر در این باره به خبرنگار ایرنا گفته بود: اساسا نباید سوار موج های احساسی شویم و یادمان باشد که کاشت درخت به صورت مطلق ارزش نیست.
به گفته وی، اصولا سیزده بدر زمان کاشت نهال نیست، در ایران در نیمه جنوبی در آذرماه زمان کاشت به پایان می رسد و نیمه شمالی و مرکزی هم حداکثر تا 15 اسفندماه زمان نهال کاری است.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از يوز تا سروش

يادتان هست چقدر براى موتور جستجوى ملى هزينه شد و الان هيچكس حتى يادش نيست

من، سعدی آخرالزمانم

ابن بطوطه طنجه ای(مراکش) که هم عصر سعدی بوده است وقتی در چین، مهمان امیری می شود، از دهان خنیاگران چینی بزم او این شعر سعدی را می شنود: تا دل به مهرت دادم در بحر فکر افتادم چون در نماز استادم گویی به محراب اندری!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان