ساخت نانوپوشش‌هایی که پس از سوختن ساختارشان حفظ می‌شود

شناسه خبر: 110747 سرویس: گوناگون دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶, ۲۹ : ۱۴ : ۰۰
ساخت نانوپوشش‌هایی که پس از سوختن ساختارشان حفظ می‌شود
محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز نانوپوشش‌هایی را عرضه کردند که پس از سوختن ساختار نسبی آنها حفظ می‌شود.
۵۵آنلاین :

محققان دانشگاه صنعتی سهند تبریز نانوپوشش‌هایی را عرضه کردند که پس از سوختن ساختار نسبی آنها حفظ می‌شود.

مقاومت در برابر حرارت یکی از ویژگی‌های ضروری بسیاری از قطعات در صنایع مختلف است. موتورهای احتراق و توربین‌ها در صنایع هوافضا از مهمترین این موارد به شمار می‌روند.

در برخی موارد به‌ منظور ایجاد مقاومت به حرارت در یک قطعه و جلوگیری از نفوذ حرارت به آن از پوشش‌های مقاوم به حرارت استفاده می‌شود. پوشش‌های پایه رزینی از مهمترین این نوع پوشش‌ها به شمار می‌روند.

بر این اساس پژوهشگران دانشگاه صنعتی سهند تبریز نانو پوشش‌هایی را سنتز کردند که پس از سوختن ساختار خود را حفظ می‌کند.

دکتر حسین روغنی ممقانی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز هدف از اجرای این تحقیقات را بهبود رفتار حرارتی رزین‌های اپوکسی ذکر کرد و ادامه داد: در این طرح با افزودن نانولوله‌های کربنی به زمینه‌ رزین اپوکسی و ایجاد یک ساختار نانوکامپوزیتی و متخلخل مقاومت حرارتی این رزین را بهبود دادیم، به ‌نحوی‌که رزین نهایی پس از سوختن شکل ساختاری اولیه‌ خود را حفظ می‌کند.

وی اضافه کرد: رزین اصلاح‌ شده در این پژوهش این قابلیت را دارد که هم به‌ صورت پوشش بر روی قطعات در معرض حرارت اعمال و هم اینکه با قالب‌گیری از آن قطعه‌ صنعتی تولید شود.

ممقانی با بیان اینکه در این پژوهش دو رویکرد برای افزایش خواص حرارتی رزین اپوکسی مد نظر قرار گرفت، گفت: هدف این پژوهش بر مبنای افزایش مقاومت حرارتی و همچنین بهبود میزان حفظ ساختار رزین اپوکسی بعد از سوختن تعریف شد؛ ازاین‌رو، برای نیل به این اهداف دو روش مورد استفاده قرار گرفت.

وی روش اول را تزریق ساختار مزومتخلخل و هیبریدی متشکل از نانولوله کربنی/سیلیکا به درون رزین اپوکسی و روش دوم را اصلاح رزین و نانولوله‌های کربنی و قرار دادن آنها در ساختار نانوهیبریدی در زمینه‌ سیلیکا عنوان کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند تبریز تاکید کرد: محصول به‌ دست‌آمده از هر دو روش، مقاومت حرارتی و میزان باقیمانده پس از سوختن بالایی از خود نشان دادند. اما محصول به ‌دست ‌آمده از روش دوم خواص بهتری از خود بروز داد. این امر به سبب ایجاد ساختاری موسوم به در هم تنیدگی کووالانسی ایجاد شده است.

این محقق یادآور شد: در پژوهش حاضر خواص حرارتی رزین اپوکسی با تزریق آن به درون شبکه سیلیکا/سیلوکسان در حضور نانو لوله‌های کربنی بهبود داده شده است که برای این منظور در ابتدا یک کامپوزیت متشکل از زروژل نانولوله‌های کربنی و اپوکسی رزین تهیه شد که برای این منظور رزین اپوکسی در حضور نانو لوله‌های کربنی پخت شدند.

وی افزود: سپس رزین اپوکسی به‌وسیله‌ دو نوع اصلاح‌کننده‌ شیمیایی مختلف اصلاح شیمیایی و  در ادامه نانوکامپوزیت نانولوله کربنی/اپوکسی و همچنین نانوهیبرید سلیکا/نانولوله کربنی/اپوکسی از طریق واکنش سل ژل و به‌وسیله رزین‌های اصلاح‌شده سنتز شد.

به گفته ممقانی، در نهایت آزمون‌های مربوط به مشخصه‌یابی ساختار حاصل و همچنین آزمون‌های مربوط ارزیابی حرارتی آنها انجام گرفت.

ممقانی به نتایج به دست آمده از این تحقیقات اشاره کرد و افزود: بر اساس نتایج به دست آمده اندازه‌ تخلخل موجود در زروژل نانو لوله‌های کربنی موجود در زمینه نانوکامپوزیت‌ها 2 تا 10 نانومتر بوده است. همچنین بیشترین مقدار باقی‌مانده‌ پس از سوختن مربوط به نانوهیبرید حاوی یک درصد وزنی نانو لوله‌ کربنی بوده است.

به گفته وی، این پوشش‌ها در فاز آزمایشگاهی تولید شده است و در پوشش دهی قطعاتی که در معرض حرارت و شعله هستند، کاربرد خواهند داشت.

نتایج این تحقیقات که حاصل همکاری سعید نجفی شجاع دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی سهند تبریز و دکتر حسین روغنی ممقانی و دکتر مهدی سلامی کلجاهی از اعضای هیأت علمی این دانشگاه است، در  Journal of materials science با ضریب تأثیر 2.599 منتشر شده است.


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ظریف: آیا ایران باید مثل مرده دراز بکشد و به همه خواسته‌ها تن بدهد؟

یکی باید بایستد و بگوید اینجا جنگل نیست و قانون جنگل نیز نیست که عده‌ای بخواهند در امور داخلی دیگر کشورها دخالت کنند و اینگونه اقدامات را انجام دهند.

فرهنگ چکیده ای از یک جامعه

در جوامع امروزی هویت یک ملت و یک کشور را با فرهنگ های مثبت و منفی آن می شناسند.کشورها به دو دسته توسعه یافته و جهان سوم تقسیم می‌شوند، که معمولاً کشورهای توسعه یافته فرهنگی بالاتر، وکشورهای جهان سوم از سطح فرهنگی پایین‌تری برخوردارند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اینگونه است که خرج دولت از فایده اش بیشتر میشود

ویدیو: خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت

خالق یکی از بهترین نجات دروازه های تاریخ جام جهانی درگذشت. گوردن بنکس دروازه بان تیم ملی انگلیس و فاتح جام جهانی ۱۹۶۶ در ۸۱ سالگی درگذشت. او در جام جهانی ۱۹۷۰ با مهار این ضربه سر از #پله جاودانه شد. از این نجات دروازه به عنوان یکی از بهترین سیوهای تاریخ جام های جهانی یاد می شود.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر