نتیجه‌ای یافت نشد.

ساخت شیرخوارگاه؛ شرط گذشت از قصاص مرد متهم به قتل

شناسه خبر: 174561 سرویس: NGO ، توسعه ، گوناگون شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸, ۱۸ : ۱۱ : ۰۰
ساخت شیرخوارگاه؛ شرط گذشت از قصاص مرد متهم به قتل
خانواده مرد محکوم به قصاص که قرار است برای نجات او از چوبه دار شیرخوارگاه بسازند، از نیکوکاران درخواست کمک کردند.
۵۵آنلاین :

خانواده مرد محکوم به قصاص که قرار است برای نجات او از چوبه دار شیرخوارگاه بسازند، از نیکوکاران درخواست کمک کردند.
به گزارش خبرنگار ما روز هفتم فروردين سال 83 مسئولان حراست بيمارستانی در پاكدشت به پليس خبر دادند شخصي مردی را که چاقو خورده به بيمارستان رسانده و فرار كرده و فرد مصدوم جان باخته است.  بررسي‌ها نشان داد، مقتول مردی به نام مهدي است كه راننده ميني‌بوسی قرمزرنگ او را به بیمارستان آورده و راننده که زن جوانی همراهش بود به بهانه آوردن مصدوم دیگری فرار کرده است. با تحقیق از خانواده مقتول مشخص شد آنها راننده ميني‌بوس را نمی‌شناسند، اما می‌دانند مقتول با زني به نام گلرخ ازدواج موقت كرده بود. بنابراین مأموران سراغ گلرخ رفتند اما مشخص شد او خانه‌اش را عوض کرده است  در نهایت گلرخ پنج ماه پس از قتل در صومعه‌سرا دستگیر شد و گفت: مهدي شوهر صيغه‌اي من بود، اما مدتي قبل زمان صيغه تمام شد و من به عقد قربانعلي درآمدم. روز حادثه مهدي براي تبريك عيد به خانه من و مادرم آمده بود، حدود ساعت 12 شب زنگ در به صدا درآمد، مادرم كه در را باز کرد و دید قربانعلی است، براي جلوگیری از دعوا، سعي كرد جلوي داخل‌آمدن او را بگيرد اما نتوانست. آن موقع بود که مهدی و قربانعلی با هم درگير شدند و قربانعلي چند ضربه چاقو به مهدي زد، خودش هم مهدي را به بيمارستان رساند، اما بعد فرار كرد.
یك ماه بعد از دستگیری گلرخ،  قربانعلي خودش را به پلیس معرفی کرد و گفت: آن روز  به خانه گلرخ رفتم و کفش مردانه‌ای پشت در دیدم، او قبلا به من گفته بود همسر سابقش برای عیددیدنی و عیادت از مادرش می‌خواهد به خانه او برود و من هم گفته بودم اگر زمانی ‌که من نیستم بیاید مشکلی ندارم، اما وقتی داخل شدم، آن دو را در حالتي نامناسب ديدم و همین باعث درگیری من و مقتول شد که با چاقو ضربه‌اي به او زدم و خودم هم سریع او را به بيمارستان رساندم اما او فوت كرد.
با تكميل پرونده، جلسه محاکمه در شعبه 71 دادگاه كيفري استان تهران برگزار شد و قضات قربانعلي را از اتهام قتل عمد تبرئه كردند اما او به اتهام قتل شبه‌عمد به پرداخت ديه و زندان محكوم شد، همچنین زن جوان به تحمل ۹ ماه حبس و صد ضربه شلاق محكوم شد. با اعتراض اولياي دم پرونده به ديوان عالي كشور رفت و قضات ديوان حكم قتل شبه‌عمد را نقض كردند و خواستند درخصوص اصل صيغه‌نامه گلرخ و متهم تحقيق شود. به اين ترتيب پرونده دوباره به شعبه 71 برگشت و مشخص شد در زمان ازدواج متهمان هنوز مدت زمان صيغه گلرخ و مهدي تمام نشده بود، به همين خاطر گلرخ به‌دروغ به محضردار گفته بود مهدي به ژاپن رفته و از او خبر ندارد، از این رو محضردار كه ابتدا حاضر نمي‌شد آنها را صيغه كند، سرانجام راضي به اين كار شد. این در حالی بود که در زمان ثبت صیغه‌نامه قربانعلی و گلرخ فقط دو ماه از صيغه یک‌ساله گلرخ و مهدی گذشته بود. در نهایت با به‌دست‌آمدن مدارک جدید قربانعلی به اتهام قتل عمد به قصاص محکوم شد. به این ترتیب متهم در سال 91 با طی مراحل قانونی پای چوبه دار رفت ولی با تلاش هیئت صلح و سازش دادسرای جنایی تهران اولیای دم حاضر شدند در ازای ساخت یک شیرخوارگاه از سوی متهم از اجرای حکم قصاص گذشت کنند. خانواده قاتل موفق شدند زمینی را در صومعه‌سرا برای ساخت شیرخوارگاه پیدا کنند اما اولیای دم زمین انتخاب‌شده را نپذیرفتند و بار دیگر قربانعلی پای چوبه دار رفت. این بار نیز با تلاش خانواده و هیئت صلح و سازش دادسرای جنایی تهران به طور موقت اجرای حکم متوقف شد. اکنون زمینی در پاکدشت انتخاب شده که خانواده مقتول نیز نظر مساعد خود را در‌مورد زمین جدید اعلام کرده‌اند اما به خاطر موضوعات مالی ساخت بنا در این زمین شروع نشده و احتمال اجرای حکم بار دیگر قوت گرفته ‌است. از این رو خانواده متهم دست یاری به سوی خیران دراز کرده‌اند تا با فراهم‌شدن بودجه مورد نیاز برای ساخت این شیرخوارگاه سه‌طبقه که قرار است هر طبقه آن 400 متر بنا داشته باشد هم اقدامی انسا‌ن‌دوستانه در جهت نگهداری کودکان انجام شود و هم این محکوم به قصاص از مرگ نجات یابد. در حال حاضر هر‌کس که قصد مشارکت در ساخت این شیرخوارگاه را دارد، می‌تواند آمادگی خود را به شعبه اول دادسرای جنایی تهران اعلام کند.


منبع : شرق
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سیاستگذاری به روش آزمون و خطا چه بلایی سر اقتصاد آورده است؟

قصه تلخ جهش های نرخ ارزی با تکرار سیاست های پیمان سپاری ارزی، پیش فروش سکه و بعد تنظیم بازار به زور و ارعاب یا اصرار بر نرخ ارز غیر تعادلی تنها مصادیقی از تکرار تجربه نامطلوب سیاستگذاری اقتصادی هستند. از منظر رأی دهنده عام و اقتصاددان خبره سیاستگذاران به وقت معزولی شبلی و بایزیدند و به وقت صدارت و زعامت به دنبال تکرار خطای تقبيح شده گذشتگان می روند.

اقتصاد و جامعه چگونه از آدم های خوب هیولا می سازد؟

با بی پولی همه می تونن کنار بیان، چیزی که باید یاد بگیری پول درآوردنه!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر