سابقه سفرهای خارجی مجانی

شناسه خبر: 137938 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۱۱ تير ۱۳۹۷, ۵۷ : ۱۵ : ۰۰
سابقه سفرهای خارجی مجانی
اخيرا برخي آژانس‌هاي مسافري در ازاي دريافت ارز مسافرتي افراد، سفرهاي خارجي مجاني پيشنهاد مي‌كنند.
۵۵آنلاین :

اخيرا برخي آژانس‌هاي مسافري در ازاي دريافت ارز مسافرتي افراد، سفرهاي خارجي مجاني پيشنهاد مي‌كنند. متاسفانه پرداخت هزار يورو به مسافران خارج از كشور و مابه‌التفاوت نرخ آزاد و رسمي يورو، چنين سفرهايي را بسيار جذاب ساخته است كه مثلا يك خانواده 5 نفري با دريافت پنج هزار يورو ارز مسافري، مي‌تواند سفري مجاني به كشوري دور داشته باشد. اين وضعيت يكي از انگيزه‌هاي افزايش سفرهاي خارجي است كه به مرور به يكي از مصارف مهم ارزي كشور تبديل مي‌شود. با توجه به اطلاعاتي كه از چنين سفرهايي در اوايل انقلاب داشتم لازم ديدم سابقه موضوع را بنويسم تا بدانند اين اولين‌بار نيست كه سفرهاي خارجي مجاني در اين كشور برقرار شده است. در سال‌هاي 58 به بعد تا مدت‌ها داستان سفرهاي خارجي مجاني با ابعاد گسترده‌اي برقرار بود. در همان سال‌ها در سفري به لندن در هتل كوچكي اقامت داشتم و در ظرف چند روزي كه آنجا بودم شاهد بودم كه هر روز عده‌اي ايراني وارد هتل مي‌شوند و معمولا چند نفري در اتاقي مي‌خوابند و فردا هتل را ترك مي‌كنند! چهره‌ها و لباس‌هاي اين افراد نيز با سفر خارجي تطبيق نمي‌كرد. روزي از يكي از آنها سوال كردم شما هم فردا بر مي‌گرديد؟ گفت بله! گفتم فقط براي يك شب لندن آمده‌ايد؟ گفت بله! دليلش را پرسيدم برايم تعريف كرد كه آنها اجير عده‌اي هستند و براي اين سفر حدود 200 تومان دستمزد مي‌گيرند و بليت هواپيما و هتل و غذا با صاحبكار است و ارز مسافري دريافتي را به وي مسترد مي‌كنند! مورد ديگري كه شايد ندانيد اين بود كه دولت ايران پول بليت‌هاي فروخته شده در ايران به آژانس‌هاي هواپيمايي خارجي را با نرخ رسمي ارز دولتي به آنها مي‌پرداخت. مابه التفاوت نرخ ارز دولتي و بازار آزاد هم كم نبود! دوستان زرنگ از دفاتر شركت‌هاي هوايي خارجي بليت «فرست‌كلاس» به مقاصدي چون لندن، نيويورك، لس‌آنجلس و بليت بازگشت به تهران مي‌خريدند. اين افراد با بليت فرست‌كلاس به لندن مي‌رفتند و در لندن به آژانس هواپيمايي مربوطه مراجعه و اعلام مي‌كردند از ادامه سفر منصرف شده‌اند و مي‌خواهند با بليت اكونومي به تهران برگردند! كليه پول پرداختي ريالي در تهران براي خريد بليت را با نرخ رسمي به ارز از آن هواپيمايي پس مي‌گرفتند! حتي بسياري خارجيان كه به ايران مي‌آمدند براي خود و خانواده‌شان بليت هواپيماي فرست‌كلاس دور دنيا مي‌خريدند و به قول خودشان با بليت مجاني از ايران دور دنيا مي‌گشتند! سال‌ها طول كشيد تا دولت ايران با از دست دادن ميليون‌ها دلار ارز پرداختي به آژانس‌هاي هوايي، موضوع را بفهمد و پس از آن بود كه روي بليت‌هاي صادره از ايران مهر غيرقابل بازپرداخت در بيرون از ايران (Non Refundable) زده شد و اين مسير بسته شد.


منبع : اکونومیست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

جزییاتی تکاندهنده از اقدامات موسسه ثامن الحجج

«پرونده تخلف مالی تعاونی ثامن‌الحجج به‌ عنوان اولین پرونده بررسی قضائی مؤسسات مالی و اعتباری غیر مجاز بیش از ۹ جلسه است که در دادگاه کیفری یک تهران به ریاست قاضی باقری در حال بررسی است.

سرنخ‌های رانت انتخاباتی

«رانت» کلیدواژه‌ای است که این‌روزها و به‌ویژه پس از انتشار فهرست ارز دولتی تخصیص‌یافته به شرکت‌ها برای واردات، بیشتر از همیشه برای توصیف اقتصاد ایران از آن استفاده می‌شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: متهم ردیف اول پرونده موسسه مالی ثامن الحجج کیست؟

ویدیو: نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه

نظر کدخدایی درباره ورود بانوان به ورزشگاه ها: اگر مسئولین امکانات را فراهم کنند، اشکالی ندارد خانم ها به ورزشگاه بروند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر