نتیجه‌ای یافت نشد.

زنگنه: «درون خانه» جای سنگ‌پرانی نیست

شناسه خبر: 165840 سرویس: اقتصادی ، گوناگون سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷, ۴۸ : ۱۷ : ۰۰
زنگنه: «درون خانه» جای سنگ‌پرانی نیست
وزیر نفت در پیامی به مناسبت گرامیداشت سالگرد ملی شدن صنعت نفت، نوشت: «ای کاش از تجربه های‌تاریخی خود درس‌های والاتر می گرفتیم و متحد می‌شدیم بر سر اینکه «درون خانه» جای سنگ‌پرانی نیست.
۵۵آنلاین :

در پیام بیژن زنگنه به مناسبت گرامیداشت شصت‌وهشتمین سالگرد ملی شدن نفت، سال نو و زادروز امیرالمومنین (ع)، آمده است: برای نخستین بار، آخرین روز سال با خجسته زادروز مولای مهر و عدالت، امیرالمومنین علی (ع) و روز پدر همزمان شده است. این تقارن فرخنده با 29 اسفند روز ملی شدن صنعت نفت را به فال نیک می‌گیریم.
وزیر نفت خاطر نشان کرد: «در روزهایی که کشور عزیزمان و نظام جمهوری اسلامی به عنوان میراث جانفشانی و ایثار صدها هزار شهید گلگون کفن زیر سخت‌ترین فشارها و هجمه‌های برآمده از دشمنی‌هاست، شاید سخن گفتن از آینده، ترجیحا بیشتر از مرور کردن گذشته با استقبال روبه‌رو شود، اما کیست که نداند نسل‌های پیاپی ایرانیان به مفهوم گذشته، صرف توالی رویدادها نمی‌نگرند».
در ادامه این پیام آمده است: «گذشته برای ما عبرت و تجربه‌ای است فراروی فردا، تا در سرزمینی که سرشت تاریخش را با غدر و دشمنی بافته‌اند از تکرار و به یادآوردن مقاومت و چگونه رها شدن از شر دشمنان درس بیاموزیم که در سپهر تاریخ ایران زمین، از این عبرت‌ها بسیار است، تامل مکرر بر تصویب قانون ملی شدن نفت در ایران یکی از همین یادآوری‌های تاریخ است».
زنگنه در این پیام تصریح کرد: «در تمامی سال‌هایی که از رویداد 29 اسفند 1329 می‌گذرد، جدالی نظری در اندیشه ایرانی ساری است، برخی نفت را خیر مطلق و نشانه نعمت و شماری نماد تمام عیار نقمت و بلایی شرآفرین می‌دانستند».
در ادامه افزوده شده است: «فارغ از نتیجه این بحث‌ها و نقدها، عقیده مشترکی که در نسل گذشته و امروز درباره ملی شدن نفت وجود دارد، این حقیقت است که چنان رخدادی و پیامدهایش «انتخاب» ملت ایران بوده است و من فکر می‌کنم همین اتحادی که در آحاد ایران زیر بیرق اتحاد در انتخاب مسیر ملی شدن نفت و حتی پذیرش دشواری‌های پس از آن نقش بست، زمینه‌ساز پیدایش خاطره خوش این رویداد شده که در پس گذار سالیان متمادی، شعله یاد و نام آن را در دل‌ها روشن نگاه داشته است و از نیکمردان نهضت در ذهن ایرانیان اسطوره ساخته و مرور خاطرات آن برای جامعه ایران امروز غرورآمیز و درس آموز شده است».
وزیر نفت تاکید کرد: «پنج سال قبل، دولت برآمده از رأی ملت، یک مسیر مشخص را انتخاب کرد، مسیر دوستی و تعامل با جهان، در عین حفظ عزت ملت و از مسیر حکمت توام با رعایت مصلحت. صنعت نفت ایران نیز در تداوم همین مسیر حرکت کرد».
وی ادامه داد: «اما پذیرش چنین ایرانی از سوی دشمنان، ناشدنی بود و در نهایت سرشت کینه‌ورزانه خود را با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم و صنعت نفت ایران ظاهر ساختند. البته که سخت بودن پذیرش یک ایران سربلند و عزیز در سطح بین المللی برای جناح مسلط بر کاخ سفید، رژیم اشغالگر و برخی حکام منطقه ما قابل فهم است».
زنگنه یادآور شد: «مرور تاریخ ایران و درس گرفتن از رخدادها، نور امید را در دل‌هایمان فروزان می دارد، ایران امروز از پس هزاران سال همنشینی با دشمنی‌ها و هجوم‌ها سرافراز مانده است، این بار هم خواهد ماند. مقاومت در روح و جان جامعه صبور ایرانی نهادینه شده است».
وی خاطر نشان کرد: «تاریخ این سرزمین می گوید ما مردمی نبوده و نیستیم که در هنگامه سختی‌ها و شدائد دست و دلمان بلرزد. شصت‌وهشت سال قبل جامعه ایرانی اراده کرد که صنعت نفت خود را متکی به قانون ملی کند، پای سختی‌ها و تنگناهای انتخابش هم ایستاد اما در نهایت ملت ایران از آنچه اراده کرده بود، پا پس نکشید».
وی تاکید کرد: «امروز هم ملت ایران انتخاب کرده است که با حفظ منافعش، در دنیا عزیز باشد و قرار نیست چون عده‌ای در خارج و شاید در داخل نپسندند که چنین مسیری طی شود، ملت ایران از خواسته و اراده‌اش عقب‌نشینی کند».
وزیر نفت افزود: «این روزها فرزندان همین ملت مقاوم در صنعت نفت و در خط مقدم نبردی که تحریم، میدان آن است و به جز صفیر گلوله، همه چیز آن گویای جبهه جنگی تمام عیار است، می‌رزمند تا از انتخاب ملت ایران برای مسیر آینده‌اش دفاع کنند، ما در تمام پنج سال گذشته تلاش کرده‌ایم تا غبار انزوا را از چهره صنعت نفت ایران بزدائیم، در همین مدت دشمنان قدیمی و رقبای منطقه‌ای ایران، حتی دقیقه‌ای از کوشش برای سرپا نگاه داشتن دیوار بی‌اعتمادی به صنعت نفت ایران در سطح بین‌المللی غافل نشدند، اما راه به جایی نبردند».
وی اضافه کرد: «کوشش آنها در ممانعت از همکاری‌های بین‌المللی صنعت نفت ایران برای ما قابل پیش بینی بود به‌ویژه که با یادآوری درس‌های آموخته از ملی شدن نفت این انتظار را داشتیم که وقتی یک ملت اراده می کند تا خود برای آینده‌اش تصمیم بگیرد با دشمنی‌هایی جدی مواجه خواهد شد».
وی یاد آور شد: «در داخل کشور هم زخم زبان‌ها شنیدیم و کارشکنی‌ها دیدیم، اما تحمل کردیم، باز هم از درس‌های انقلاب اسلامی و ملی شدن نفت آموختیم و به یادآوردیم که آن روزها هم عده‌ای معدود در داخل ایران خود را مترادف ایران می‌دانستند و به خواسته ملت پشت کردند عاقبت هم نام نیک در خاطر ملت نیفتند».
زنگنه تصریح کرد: «ای کاش از تجربه های‌تاریخی خود درس‌های والاتر می گرفتیم، ای کاش متحد می‌شدیم بر سر اینکه «درون خانه» جای سنگ‌پرانی نیست، ای کاش از تجربه‌های تاریخی‌مان درس می‌گرفتیم که در بلندای تاریخ، ایران هرگز در برابر هجوم بیگانه خم نشد مگر مواقعی که در درون دست در دست هم نداشتیم».
وی ادامه داد: «ای کاش می‌شد از تاریخ‌مان یاد بگیریم که اراده یک ملت را بر سلیقه شخصی‌مان اولی ندانیم و بیاموزیم که جهان در حال تحول است و ما در این جهان رو به تغییر، مکلف به حفاظت از منافع ملی‌مان هستیم ای کاش به آینده فکر کنیم، به سرزمینی که باید برای نسل فردای ایران به میراث گذاریم، به چهره‌ای که ما امروز از ایران ترسیم می کنیم، ولی فردا فرزندان ایران باید با این چهره با جهان روبه‌رو شوند، به سعادت ملت ایران و به سرنوشت ایران فکر کنیم».
وزیر نفت تصریح کرد: «اینک ما در صنعت نفت، با اراده‌ای مستحکم و مقتدرتر از همیشه در سایه رهبری و هدایت هوشمندانه رهبر معظم انقلاب و حمایت ملت، در این میدان در برابر همه زورگویی‌ها و قلدرمآبی‌های هیئت حاکمه امریکا و پیروان صهیونیست و منطقه‌ای‌اش ایستاده‌ایم».


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

استدلال‌هاي واهي براي توسعه‌نيافتگي

واکاوي سه دوره تاريخي که اجازه نداد کمر اقتصاد بشکند

اتحادیه: خرید طلای آب شده از سوی مردم غیر مجاز نیست

به واحدهای صنفی اعلام شده تا از خرید و فروش طلای آب شده و شمش طلا با افراد عادی که فعالیت صنفی در حوزه طلا ندارند پرهیز شود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر