زنجان در درمان سکته حاد مغزی در کشور پیشرو است

شناسه خبر: 152820 سرویس: اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷, ۳۴ : ۲۱ : ۰۰
زنجان در درمان سکته حاد مغزی در کشور پیشرو است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت واحد درمان سکته حاد مغزی( Stroke) این استان توانسته با درمان به موقع این بیماران پیشتازی خود را در کشور به این لحاظ حفظ کند.
۵۵آنلاین :

دکتر پرویز قزلباش روز سه شنبه در مراسم روز جهانی پیشگیری از سکته مغزی اظهار کرد: حفظ پیشتازی استان زنجان در درمان سکته مغزی ارزشمند بشمار می رود و این موضوع نشان می دهد دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان در این زمینه حرفی برای گفتن دارد.
وی اظهار داشت: واحد درمان سکته مغزی در بیمارستان ولی عصر(عج) شهر زنجان راه اندازی شده که مجموعه ای خیرساز است و در واقع می توان گفت مجموعه خیریه ها با کمک‌ها و هدایت های خود در این موفقیت نقش بسزایی داشته اند.
این مسئول ادامه داد: با توجه به شرایط دشوار کشور و کمبود منابع، دانشگاه های علوم پزشکی با اقدامات اثر گذار خود می توانند خدمات بهتری را در جامعه ارائه و معرفی کنند و در این میان تیم مدیریتی این واحد دانشگاهی به دنبال آن است که با برنامه‌ریزی و تدابیر اتخاذ شده از ظرفیت ها بخوبی استفاده کند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان ادامه داد: نیروی انسانی اولین و مهمترین سرمایه بی‌بدیل دانشگاه است که نمی‌توان برای آن جایگزین پیدا کرد و بر این اساس باید به این مقوله مهم بهای بیشتری داد.
وی بیان کرد: بحث بین‌المللی سازی یکی از ظرفیت‌هایی است که دانشگاه علوم پزشکی بیش از گذشته به آن توجه کرد و همین واحد درمانی سکته حاد مغزی می تواند حرفی برای گفتن حتی در سطح خاورمیانه داشته باشد.
وی تاکید کرد: سکته حادمغزی هم سرمایه گذشته و آینده را هدف قرار می‌دهد چرا که تمام سرمایه فرد مبتلا دچار آسیب می‌شود و در واقع کارآیی خود را از دست می‌دهد.
قزلباش افزود: سکته مغزی بار اضافی به جامعه تحمیل می‌کند و وقتی در خانواده رخ می دهد، بخشی از جامعه را به زیر خط فقر می برد و به عبارتی دیگر تمام زندگی فرد و اطرافیان را تحت الشعاع قرار می دهد.
به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، پیشگیری خط اول در درمان سکته مغزی است و در این میان تغییر شیوه زندگی، صنعتی شدن، شهرنشینی و عدم توجه به بیماری‌های مزمن، می‌تواند این بیماری را پیچیده‌تر و پرهزینه‌تر کند.
قزلباش خاطرنشان کرد: استعمال دخانیات در وقوع سکته مغزی مهم بوده و گرایش و افزایش مصرف دخانیات و حتی قلیان در بین مردان و زنان در جامعه افزایش یافته که این مهم نیازمند آگاهی بخشی است.
رییس بخش مغز و اعصاب بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) نیز پیشگیری‌های اولیه، ثانویه و ثالثه را د وقوع استروک (سکته حاد مغزی ) مهم و حیاتی عنوان کرد و گفت: سرمایه گذاری لازم باید از سوی کشورها در این حوزه انجام گیرد.
دکتر مهدی مقبولی افزود: فاکتورهای متعددی از قبیل سن، چاقی، بی تحرکی ، مصرف نمک و پرفشاری خون در وقوع سکته مغزی دخیل و پیشگیری است.
 سکته مغزی دومین عامل مرگ ایرانیان در تمامی سنین، شایعترین عامل ناتوانی بزرگسالان و از همه مهمتر اینکه این بیماری قابل درمان است.
درمان و پیشگیری از عوارض سکته مغزی در زمان طلایی 4.5 ساعت پس از سکته ممکن است، چرا که هر دقیقه حدود 2 میلیون و در یک ساعت حدود 120 میلیون سلول مغزی از بین می روند.
 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

نقاشیهای کاخهای چهلستون و عالی قاپو اصفهان در موزۀ باستان‌شناسی حیدرآباد هند

موزۀ باستان‌شناسی ایالت تلنگانا یا موزۀ حیدرآباد موزه‌ای است که در شهر حیدرآباد هندوستان جای دارد و کهن‌ترین گنجینۀ شهر است.

حکیم‌باشی‌های امروز ما

دیدگاه سیاستمدارانی که در این روزها از اقتصاد تجربی در مقابل اقتصاد علمی و دانشگاهی دفاع می‌کنند بی‌شباهت با دیدگاه مردمی نیست که چند دهه پیش از طب تجربی و آموزه‌های حکیم‌باشی‌ها در مقابل پزشکان درس‌خوانده در دانشگاه و برگشت از فرنگ دفاع می‌کردند. حکیم‌باشی نسبت به دکتر برگشته از فرنگ این مزیت را داشت که حرفش برای همگان قابل‌فهم بود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر