نتیجه‌ای یافت نشد.

زباله‌های پلاستیکی، تهدیدی جدید برای صخره‌های مرجانی

شناسه خبر: 129915 سرویس: اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۷, ۴۷ : ۲۳ : ۰۰
زباله‌های پلاستیکی، تهدیدی جدید برای صخره‌های مرجانی
وجود ضایعات پلاستیکی احتمال بیمار شدن مرجان‌ها را به‌میزان زیادی افزایش می‌دهد.
۵۵آنلاین :

 

صخره‌های مرجانی در حال شکستن نیستند. در کنار تغییرات آب‌وهوایی و سفید شدن، اکنون حجم زیادی از ضایعات پلاستیکی موجب بیماری آن‌ها شده‌اند. هر ساله ۱۲/۷ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شوند؛ اما هنوز هم در مورد مشکلات سلامتی که این مواد برای موجودات دریایی به همراه دارند، چیز زیادی نمی‌دانیم.

اخیرا در مطالعه‌ای گفته شده است که ضایعات پلاستیکی موجب بیمار شدن صخره‌های مرجانی می‌شوند. تمرکز این منطقه روی آسیا-اقیانوس آرام (بخش‌های غربی اقیانوس آرام شامل قسمت‌هایی از آسیای شرقی، جنوب آسیا،‌ جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه) است که بیش از نیمی از مرجان‌های جهان در آن زندگی می‌کنند.

در این پژوهش بیش از ۱۵۰ صخره‌ی دریایی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام شامل اندونزی، استرالیا، میانمار و تایلند مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس برآوردهای دانشمندان بیش از ۱۱/۱ میلیارد قطعه پلاستیک در این صخره‌های مرجانی گرفتار شده اند. اگر این روند ادامه داشته باشد، تا سال ۲۰۲۵ این مقدار چهل درصد افزایش خواهد یافت.

مشکل ضایعات پلاستیکی این است که میکروب‌های ناخواسته را به خود جذب می‌کنند. این میکروب‌ها احتمال شیوع بیماری را در صخره‌های مرجانی افزایش می‌دهند. صخره‌های مرجانی از تجمع بی‌شمار موجودات بسیار ریزی که با جلبک‌های میکروسکوپی به نام زوگسانتله، زندگی می‌کنند، تشکیل شده‌اند. روابط ظریف بین این دو موجود می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. افزایش دمای اقیانوس و آلودگی از عوامل مخرب تاثیر گذار در این زمینه هستند. باکتری‌های موجود در زباله‌های پلاستیکی نیز این رابطه ظریف را بر هم می‌زنند.

دانشمندان پس از مطالعه‌ی حدود ۱۲۵۰۰۰ مرجان تشکیل دهنده‌ی صخره‌های دریایی از نظر کاهش بافت و ضایعات ناشی از بیماری، توانستند ایده‌ی خوبی در مورد این مشکل به دست آورند. پژوهشگران طی مطالعه‌ی مناطق تحت بررسی، دریافتند که وجود ضایعات پلاستیکی احتمال بیمار شدن مرجان‌ها را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. احتمال بیماری صخره‌های مرجانی در مناطق آلوده به پلاستیک ۸۹ درصد بیشتر بود. در مناطق عاری از این ضایعات این احتمال فقط چهار درصد بود.

جولیا لمب پژوهشگر دانشگاه کورنل گفت:

ضایعات پلاستیکی همچون خانه‌های متحرک برای میکروب‌ها عمل می‌کنند.

قطعات پلاستیکی مانند درپوش بطری‌ها و مسواک‌ها که عمدتا از پلی پروپیلن ساخته می‌شوند، به مکان استقرار باکتری‌ها تبدیل می‌شوند. گروهی از بیماری‌های مرجانی که باعنوان سندرم سفید شناخته می‌شوند، حاصل چنین مشکلاتی هستند. جولیا می‌گوید:

هر قطعه از پلاستیک که اکنون در اقیانوس شناور است از جانب ما آمده است؛ بنابراین این وظیفه‌ی خود ماست که این وضعیت نامطلوب را تغییر دهیم. پیام شخصی ما برای هر فرد این است که بیشتر نگران مقدار پلاستیک یک‌بارمصرفی که استفاده می‌کنیم، باشیم و به این فکر کنیم که این پلاستیک‌ها به کجا می‌روند. همین موارد کوچک، بسیار مهم هستند.

در این زمینه، استرالیای غربی راه درستی را دنبال می‌کند؛ طرح کنونی آن‌ها اجرای ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از اواسط سال ۲۰۱۸ است. برخی از فروشگاه‌ها هم اعلام کرده‌اند که دیگر کیسه‌های پلاستیکی عرضه نمی‌کنند.

همراه با ممنوعیت کیسه‌های پلاستیکی، اکنون فعالان محیط زیست در تلاش برای ممنوعیت استفاده از نی‌های پلاستیکی، یکی دیگر از منابع عمده آلودگی هستند؛ اما کیسه‌های پلاستیکی و نی‌ها، فقط دو مورد از مواد پلاستیکی مختلفی که ما هر روز استفاده می‌کنیم، هستند.

جولیا می‌گوید:

این مطالعه نشان می‌دهد که مدیریت صحیح ضایعات پلاستیکی از مشکلاتی که ما در صخره‌های مرجانی مشاهده می‌کنیم، می‌کاهد بنابراین بهبود زیرساخت‌های ضایعات پلاستیکی در کشورهای در حال توسعه باید یک اولویت مهم در سطح جهان باشد.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

در ورزشگاههای فوتبال چه خبر است؟

نفرت پراکنی قومیتی و شعارهایی با محوریت تفرقه افکنانه روز به روز در ورزشگاههای ایران در حال پر رنگ تر شدن است و کسی هم به این بحران و تهدید جدی واکنش خاصی نشان نمی دهد.

توازن منطقه اى،توسعه روستايى و توانمند سازى اقشار آسيب پذير چگونه انجام ميشود؟

با توجه به گذشت بیش از پنجاه سال از عمر برنامه‌ریزی در ایران و علی‌رغم تجربه‌ای نسبتاً طولانی در این دوران، نگاه بخشی بر نظام برنامه‌ریزی ایران غالب بوده‌است تا جایی که کشور ایران دچار عدم تعادل‌های منطقه‌ای بالایی در جغرافیای خود به ویژه در میان بخش شهری و روستایی بوده‌است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر