زباله‌های پلاستیکی، تهدیدی جدید برای صخره‌های مرجانی

شناسه خبر: 129915 سرویس: اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۷, ۴۷ : ۲۳ : ۰۰
زباله‌های پلاستیکی، تهدیدی جدید برای صخره‌های مرجانی
وجود ضایعات پلاستیکی احتمال بیمار شدن مرجان‌ها را به‌میزان زیادی افزایش می‌دهد.
۵۵آنلاین :

 

صخره‌های مرجانی در حال شکستن نیستند. در کنار تغییرات آب‌وهوایی و سفید شدن، اکنون حجم زیادی از ضایعات پلاستیکی موجب بیماری آن‌ها شده‌اند. هر ساله ۱۲/۷ میلیون تن پلاستیک به اقیانوس‌ها ریخته می‌شوند؛ اما هنوز هم در مورد مشکلات سلامتی که این مواد برای موجودات دریایی به همراه دارند، چیز زیادی نمی‌دانیم.

اخیرا در مطالعه‌ای گفته شده است که ضایعات پلاستیکی موجب بیمار شدن صخره‌های مرجانی می‌شوند. تمرکز این منطقه روی آسیا-اقیانوس آرام (بخش‌های غربی اقیانوس آرام شامل قسمت‌هایی از آسیای شرقی، جنوب آسیا،‌ جنوب شرقی آسیا و اقیانوسیه) است که بیش از نیمی از مرجان‌های جهان در آن زندگی می‌کنند.

در این پژوهش بیش از ۱۵۰ صخره‌ی دریایی در منطقه آسیا-اقیانوس آرام شامل اندونزی، استرالیا، میانمار و تایلند مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس برآوردهای دانشمندان بیش از ۱۱/۱ میلیارد قطعه پلاستیک در این صخره‌های مرجانی گرفتار شده اند. اگر این روند ادامه داشته باشد، تا سال ۲۰۲۵ این مقدار چهل درصد افزایش خواهد یافت.

مشکل ضایعات پلاستیکی این است که میکروب‌های ناخواسته را به خود جذب می‌کنند. این میکروب‌ها احتمال شیوع بیماری را در صخره‌های مرجانی افزایش می‌دهند. صخره‌های مرجانی از تجمع بی‌شمار موجودات بسیار ریزی که با جلبک‌های میکروسکوپی به نام زوگسانتله، زندگی می‌کنند، تشکیل شده‌اند. روابط ظریف بین این دو موجود می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار گیرد. افزایش دمای اقیانوس و آلودگی از عوامل مخرب تاثیر گذار در این زمینه هستند. باکتری‌های موجود در زباله‌های پلاستیکی نیز این رابطه ظریف را بر هم می‌زنند.

دانشمندان پس از مطالعه‌ی حدود ۱۲۵۰۰۰ مرجان تشکیل دهنده‌ی صخره‌های دریایی از نظر کاهش بافت و ضایعات ناشی از بیماری، توانستند ایده‌ی خوبی در مورد این مشکل به دست آورند. پژوهشگران طی مطالعه‌ی مناطق تحت بررسی، دریافتند که وجود ضایعات پلاستیکی احتمال بیمار شدن مرجان‌ها را به میزان زیادی افزایش می‌دهد. احتمال بیماری صخره‌های مرجانی در مناطق آلوده به پلاستیک ۸۹ درصد بیشتر بود. در مناطق عاری از این ضایعات این احتمال فقط چهار درصد بود.

جولیا لمب پژوهشگر دانشگاه کورنل گفت:

ضایعات پلاستیکی همچون خانه‌های متحرک برای میکروب‌ها عمل می‌کنند.

قطعات پلاستیکی مانند درپوش بطری‌ها و مسواک‌ها که عمدتا از پلی پروپیلن ساخته می‌شوند، به مکان استقرار باکتری‌ها تبدیل می‌شوند. گروهی از بیماری‌های مرجانی که باعنوان سندرم سفید شناخته می‌شوند، حاصل چنین مشکلاتی هستند. جولیا می‌گوید:

هر قطعه از پلاستیک که اکنون در اقیانوس شناور است از جانب ما آمده است؛ بنابراین این وظیفه‌ی خود ماست که این وضعیت نامطلوب را تغییر دهیم. پیام شخصی ما برای هر فرد این است که بیشتر نگران مقدار پلاستیک یک‌بارمصرفی که استفاده می‌کنیم، باشیم و به این فکر کنیم که این پلاستیک‌ها به کجا می‌روند. همین موارد کوچک، بسیار مهم هستند.

در این زمینه، استرالیای غربی راه درستی را دنبال می‌کند؛ طرح کنونی آن‌ها اجرای ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از اواسط سال ۲۰۱۸ است. برخی از فروشگاه‌ها هم اعلام کرده‌اند که دیگر کیسه‌های پلاستیکی عرضه نمی‌کنند.

همراه با ممنوعیت کیسه‌های پلاستیکی، اکنون فعالان محیط زیست در تلاش برای ممنوعیت استفاده از نی‌های پلاستیکی، یکی دیگر از منابع عمده آلودگی هستند؛ اما کیسه‌های پلاستیکی و نی‌ها، فقط دو مورد از مواد پلاستیکی مختلفی که ما هر روز استفاده می‌کنیم، هستند.

جولیا می‌گوید:

این مطالعه نشان می‌دهد که مدیریت صحیح ضایعات پلاستیکی از مشکلاتی که ما در صخره‌های مرجانی مشاهده می‌کنیم، می‌کاهد بنابراین بهبود زیرساخت‌های ضایعات پلاستیکی در کشورهای در حال توسعه باید یک اولویت مهم در سطح جهان باشد.


منبع : زومیت
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

روايت يک دانشجوي موفق پاکستاني از زندگي در ايران

اول قرار بود با هم اسکايپي صحبت کنيم. اما بعد از مدتي به خاطر سفر او و همسر ايراني‌اش به ترکيه، سر راهشان به تهران آمدند. در ساعاتي که در تهران بودند قرار ملاقات تنظيم شد. در کافه‌اي نزديک ميدان انقلاب يکديگر را ديديم.

مهر تأييد کلانتري بر طرح انتقال آب خزر به سمنان

رئيس سازمان محيط ‌‍‌زيست با ارسال نامه‌اي خطاب به وزير نيرو موافقت خود را با اجراي طرح انتقال آب خزر به فلات مرکزي اعلام کرد. اين در حالي است که به گفته کارشناسان و متخصصان ارزيابي زيست‌محيطي، اين طرح از همه لحاظ اعم از محيط‌زيستي، اقتصادي، کشاورزي و... مردود است و دليلي براي اجراي آن وجود ندارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : مسابقه پرسرعت‌ترین خودروهای خورشیدی جهان در استرالیا

ویدئو : نخست وزیر هند زباله‌های ساحل را جمع‌آوری کرد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر