نتیجه‌ای یافت نشد.

روسیه خواستار بازگشت آمریکا به برنامه کنترل تسلیحات شد

شناسه خبر: 166115 سرویس: گوناگون جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸, ۱۲ : ۰۲ : ۰۰
روسیه خواستار بازگشت آمریکا به برنامه کنترل تسلیحات شد
وزیر امور خارجه روسیه از آمریکا و کشورهای غربی خواست به تلاش های گروهی برای حفظ نظام کنترل تسلیحات راهبردی و هسته ای بازگردند.
۵۵آنلاین :

سرگئی لاوروف با بیان این مطلب ابراز امیدواری کرد که شرکای غربی روسیه (آمریکا و متحدان آن در اروپای غربی) بتوانند ارزیابی درستی از وضعیت (کنترل تسلیحات) داشته باشند و اولویت ها را با مسئولیت تعیین کنند. 
گفتنی است، ایالات متحده چندی پیش پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد را به حالت تعلیق درآورد، اقدامی که واکنش متقابل روسیه را در پی داشت.
این پیمان سال 1987 میان مسکو و واشنگتن مبنی بر منع آزمایش و تولید موشک های زمین پایه دارای بُرد 500 تا پنج هزار و 500 کیلومتر با قابلیت حمل کلاهک هسته ای امضا شد. 
لاوروف در ادامه سخنان خود گفت: دور جدید مسابقه تسلیحاتی که بر اثر اقدامات آمریکا بوجود می آید ممکن است منجر به وضعیتی شود که بسیاری از کشورها توانمندی هسته ای را تنها ضامن برای امنیت ملی خود بدانند.
وی هشدار داد: خروج آمریکا از قرارداد کاهش تسلیحات پدافند موشکی و پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد ممکن است منجر به مسابقه تسلیحاتی گسترده و پیامدهای غیرقابل پیش بینی شود.
لاوروف با انتقاد از واکنش غرب در مساله خروج آمریکا از پیمان موشکی گفت: اکثر کشورهای غربی واکنشی خنثی و بی تفاوت به خروج آمریکا از پیمان موشکی داشتند و ادعای واهی آمریکا مبنی بر نقض این پیمان از سوی روسیه را پذیرفتند.
وزیر خارجه روسیه افزود: مسکو در صورت استقرار مجموعه های جدید موشکی آمریکا در اروپا بطور متقابل اقدام می کند؛ پاسخ ما به گونه ای است که وارد مسابقه تسلیحاتی جدید با آمریکا نمی شویم.
لاوروف این را نیز گفت که دوره کاهش تسلیحات هسته ای بر اساس توافق های پیشین روسیه و آمریکا به پایان رسیده است و باید به چنین توافقاتی ماهیت چند جانبه داد. 

** برنامه های فضایی آمریکا تهدید آمیز است
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد که برنامه آمریکا برای استقرار اجزای سامانه پدافند موشکی خود در فضا، دستگاه ها و تجهیزات فضایی دیگر کشورها که سیاست مستقلی نسبت به ایالات متحده دارند را تهدید می کند.
وی با یادآوری پیش نویس قرارداد روسیه و چین برای جلوگیری از استقرار تسلیحات در فضا گفت: پیشنهادات دیگری غیر از این مورد روی میز مذاکره وجود ندارد با این وجود نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس خلع سلاح همچنان قادر به دستیابی به توافق حتی برای آغاز مذاکرات در این باره نیستند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: بیش از دو دهه این بهانه را شنیده ایم که تنظیم قرارداد به زمان طولانی نیاز دارد و گفت وگو در این باره تا زمانی که تهدیدی در فضا بوجود نیامده، بی معنی است.
وزیر خارجه روسیه افزود: این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که آمریکا بودجه ای را برای ایجاد بخش فضایی سامانه پدافند موشکی خود و استقرار تسلیحات تهاجمی در مدار زمین اختصاص داده است


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

پیامی که نخست وزیر پاکستان از مزار نادرشاه مخابره کرد/درود بر فاتح هند

نخست وزیر تازه پاکستان به ایران سفر کرد اما به جای حضور در تهران سفرش را از مشهد و مزار امام رضا(ع) آغاز کرد تا ابتدا دل شیعیان را به دست آورده و از آنها که بابت حملات انتحاری کویته آسیب دیده‌اند دلجویی کند، اما بار سیاسی سفر «کاپیتان» به مشهد با این زیارت تمام نشد چرا که بلافاصله او خواست بر مزار فاتح هند، نادرشاه افشار حاضر شود تا از دور برای مودی که این روزها پاکستان را به استفاده از سلاح اتمی تهدید کرده خط و نشان بکشد، البته «عمران خان» با زیارت امام رضا(ع) برای مسلمانان هند پیام دوستی فرستاد و سپس پیام سیاسی‌اش را برای مودی با حضور در کنار مزار نادرشاه ارسال کرد تا هم با مردم مسلمان هند ابراز دوستی کرده باشد و هم برای نخست وزیر جنگ‌طلب هندوستان یادآوری کند که اگر قرار بر پاسخ به جنگ‌افروزی باشد سرنوشت هند مانند زمان افشاریان خواهد شد. لازم به یادآوری است که نادر شاه تنها سرداری در تاریخ نظامی جهان است که مسکو و دهلی را فتح کرد.

بحران حکمرانی

ادغام باید به معنی فیصله بانک های مشکل دار یا ناکام باشد. فرقی ندارد ادغام بانک های متعلق به نیروهای مسلح باشد یا ادغام بانک های غیردولتی و خصوصی.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: روستایی که محو شده!

روستایی که محو شده! روستای "چم حسین" تنگ تیر که تا پیش از سیل در شهرستان چگنی قرار داشت، در حال حاضر وجود خارجی ندارد و با آب یکسان شده است.

ویدیو: مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش

مکالمه تلفنی یک کودک ۶ ساله اصفهانی با اورژانس و درخواست کمک برای نجات مادرش به جز تلخی دلهره و تنهایی یک کودک و زبان شیرین و شیوا و هوش بالای او ؛ ضرورت آموزش کودکان عنصر کلیدی در این ویدیوست.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر