نتیجه‌ای یافت نشد.

روسیه خواستار بازگشت آمریکا به برنامه کنترل تسلیحات شد

شناسه خبر: 166115 سرویس: گوناگون جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸, ۱۲ : ۰۲ : ۰۰
روسیه خواستار بازگشت آمریکا به برنامه کنترل تسلیحات شد
وزیر امور خارجه روسیه از آمریکا و کشورهای غربی خواست به تلاش های گروهی برای حفظ نظام کنترل تسلیحات راهبردی و هسته ای بازگردند.
۵۵آنلاین :

سرگئی لاوروف با بیان این مطلب ابراز امیدواری کرد که شرکای غربی روسیه (آمریکا و متحدان آن در اروپای غربی) بتوانند ارزیابی درستی از وضعیت (کنترل تسلیحات) داشته باشند و اولویت ها را با مسئولیت تعیین کنند. 
گفتنی است، ایالات متحده چندی پیش پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد را به حالت تعلیق درآورد، اقدامی که واکنش متقابل روسیه را در پی داشت.
این پیمان سال 1987 میان مسکو و واشنگتن مبنی بر منع آزمایش و تولید موشک های زمین پایه دارای بُرد 500 تا پنج هزار و 500 کیلومتر با قابلیت حمل کلاهک هسته ای امضا شد. 
لاوروف در ادامه سخنان خود گفت: دور جدید مسابقه تسلیحاتی که بر اثر اقدامات آمریکا بوجود می آید ممکن است منجر به وضعیتی شود که بسیاری از کشورها توانمندی هسته ای را تنها ضامن برای امنیت ملی خود بدانند.
وی هشدار داد: خروج آمریکا از قرارداد کاهش تسلیحات پدافند موشکی و پیمان منع موشک های هسته ای کوتاه و میان برد ممکن است منجر به مسابقه تسلیحاتی گسترده و پیامدهای غیرقابل پیش بینی شود.
لاوروف با انتقاد از واکنش غرب در مساله خروج آمریکا از پیمان موشکی گفت: اکثر کشورهای غربی واکنشی خنثی و بی تفاوت به خروج آمریکا از پیمان موشکی داشتند و ادعای واهی آمریکا مبنی بر نقض این پیمان از سوی روسیه را پذیرفتند.
وزیر خارجه روسیه افزود: مسکو در صورت استقرار مجموعه های جدید موشکی آمریکا در اروپا بطور متقابل اقدام می کند؛ پاسخ ما به گونه ای است که وارد مسابقه تسلیحاتی جدید با آمریکا نمی شویم.
لاوروف این را نیز گفت که دوره کاهش تسلیحات هسته ای بر اساس توافق های پیشین روسیه و آمریکا به پایان رسیده است و باید به چنین توافقاتی ماهیت چند جانبه داد. 

** برنامه های فضایی آمریکا تهدید آمیز است
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد که برنامه آمریکا برای استقرار اجزای سامانه پدافند موشکی خود در فضا، دستگاه ها و تجهیزات فضایی دیگر کشورها که سیاست مستقلی نسبت به ایالات متحده دارند را تهدید می کند.
وی با یادآوری پیش نویس قرارداد روسیه و چین برای جلوگیری از استقرار تسلیحات در فضا گفت: پیشنهادات دیگری غیر از این مورد روی میز مذاکره وجود ندارد با این وجود نمایندگان کشورهای شرکت کننده در کنفرانس خلع سلاح همچنان قادر به دستیابی به توافق حتی برای آغاز مذاکرات در این باره نیستند.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: بیش از دو دهه این بهانه را شنیده ایم که تنظیم قرارداد به زمان طولانی نیاز دارد و گفت وگو در این باره تا زمانی که تهدیدی در فضا بوجود نیامده، بی معنی است.
وزیر خارجه روسیه افزود: این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که آمریکا بودجه ای را برای ایجاد بخش فضایی سامانه پدافند موشکی خود و استقرار تسلیحات تهاجمی در مدار زمین اختصاص داده است


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

علم‌ورزان در برابر عالمان

علم دارای دو هدف است: فهم جهان و کنترل آن. اِسنو به درستی درمی‌یابد پیشرفت علمی نیازمند سرمایه است و از این رو نوعی مسئله مرغ و تخم‌مرغ پیش‌روی کشورهای توسعه‌نیافته است

عادت به «خوردن » در مکان های عمومی

هر قوم و ملتی برای خود سبک و رفتاری دارد که معمولا با شیوه دیگران که در آن سوی مرزها هستند تفاوت های ظریفی دارد. محققان دانشگاهی، بسیار خوب می توانند با مشاهده این کنش ها به شناخت آن جامعه دست پیدا کنند. آنها با بررسی این رفتار، که در مکان های عمومی  از مردم سر می زند به نکته های ظریفی می رسند. هرکدام از آن حرکات، به مثابه مشترکات یک ملت هستند و می تواند سبک زندگی آن سرزمین را تعریف کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر