نتیجه‌ای یافت نشد.

روستای تاریخی نایبند؛ "ماسوله کویر

شناسه خبر: 157103 سرویس: تصویر شنبه ۲۲ دي ۱۳۹۷, ۰۷ : ۲۳ : ۰۰
روستای تاریخی نایبند؛ "ماسوله کویر
روستای نایبند طبس با خانه‌های خشت و گلی چند طبقه بر فراز تپه ای صخره ای به «ماسوله کویر» شهرت یافته است.
۵۵آنلاین :

 

روستای تاریخی نایبند؛

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

 

روستای تاریخی نایبند در کیلومتر 140 جاده دیهوک به سمت راور از توابع بخش دیهوک شهرستان طبس در خراسان جنوبی است. به علت دوری روستا از مراکز شهری و مرکز بخش بافت تاریخی آن تاکنون کمتر دستخوش تحولات و آسیب جدی شده است.

این بافت با توجه به شکل معماری ساخت روستا که در واقع بام یک خانه نقش حیاط خانه بالادست را ایفا می کند به «ماسوله کویر» معروف است.این خانه ها با استفاده از گل، شاخ و برگ درختان از قبیل نخل و درختان منطقه بر فراز تپه صخره ای و به صورت پلکانی ساخته شدند.

همچنین این روستا دارای برج های دیده بانی برای حفاظت از هجوم یاغیان در گذشته به روستاست. روستای تاریخی نایبند باغ ها و مزارع طبیعی زیبایی نیز دارد که محصولاتی مانند خرما پرتقال، لیمو، نارنگی و نارنج از جمله محصولات عمده آن است.

عکاس: سجاد نجفی/ ایرنا


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شکوفایی مشاغل در جهان ثروتمند

توانمندی بازارهای کار پیش بینی های ناراحت کننده ای را در مورد آینده مطرح می کند. اینکه کامپیوترهای قدرتمند و پیچیده شمار زیادی از کارگران را به بیکاری اجباری می کشانند. سرعت رشد دستمزدها قطعا بسیاری از شرکت ها را به خودکارسازی تشویق می کند.

حراج‌های دقیقه 90

دولت در جریان بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی سال 98، بیش از 52 هزار میلیارد تومان از اموال عمومی را از طریق بورس به فروش خواهد رساند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

آیین کاشت 50 اصله نهال به مناسبت صدوپنجاهمین سالگرد رهبر آزادی خواه هندوستان

ویدیو: دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال

دیدار یک کهنه سرباز با معشوق خود پس از ۷۵ سال ◽️یک کهنه سرباز پس از 75 سال با معشوقه خود در زمان جنگ دوم جهانی روبه رو شد. در سال پایانی جنگ جهانی دوم، 1944 میلادی، کارا تروی رابینز آمریکایی که برای جنگ در مقابل ارتش نازی عازم فرانسه شده بود در شمال شرقی فرانسه عاشق ژانی پیرسون، 18 ساله شد. ◽️ اما سرانجام رابینسون که در آن زمان 24 سال داشت ناگزیر به جبهه شرق اعزام شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر