روزنامه جمهوری اسلامی: مسکو حامی اصلی صدام در جنگ تحمیلی بود

شناسه خبر: 135577 سرویس: گوناگون سه شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۷, ۴۴ : ۰۴ : ۰۰
روزنامه جمهوری اسلامی: مسکو  حامی اصلی صدام در جنگ تحمیلی بود
به دنبال چرخش علی‌اکبر ولایتی و انتقادات شدید وی از برجام و توصیه به اعتماد به شرق و روسیه، روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: این طبیب بزرگوار، نخبگان و علمای مستقل و آگاه ما را که قائل به عدم اعتماد به روسیه و طرفدار رابطه مساوی با شرق و غرب هستند مورد لطف قرار داده و جاهل و غرب‌زده نامیدند و سپس با شعار لزوم نگاه به شرق؛ از ملت ایران می‌خواهد به روسیه اعتماد کرده یا لااقل به آن خوشبین باشند!
۵۵آنلاین :

عجبا روسیه‌ای که حامی اصلی صدام و حامی تجزیه آذربایجان بدست پیشه وری در 1320 شمسی بوده و قبل از آن صد و هفتاد سال پیش؛ تحمیل‌کننده عهد نامه گلستان و ترکمن چای؛و جدا‌کننده بخشهای زیادی از ایران بوده است ! آیا ما بیاییم مثل کشورهای فعلی ترکمنستان و ارمنستان و تاجیکستان؛زیر چتر روسیه برویم تا از شر غرب راحت شویم؟ این پیشنهاد خطرناکی است نخبگان درباره این پیشنهاد نظر دهند؛ این سخن چه فرقی با سخن توده‌ای‌ها دارد؟

این روزنامه افزوده است: ایشان در طول هشت سال جنگ تحمیلی، چهار بار به روسیه (حامی اصلی صدام) سفر کردند؛ بفرمایند چه تاثیری مذاکرات ایشان در تقلیل حمایتهای نظامی روسیه از صدام داشت؟ هیچ ! بلکه روسها غیر از بمب اتمی؛ هر سلاح پیشرفته‌ای را به صدام دادند. آنها وسط جنگ پس از پایان پیمان ده ساله روسیه با عراق در سال 62 مجددا پیمان 25 ساله همکاری نظامی با صدام بستند اما حتی خبر آن در داخل پخش نشد زیرا تبلیغات داخلی ما (که دست چپی‌ها بود) سخت در گیر خصومت با امریکا و اسرائیل بود و همگی بجای این واقعیت تلخ، جنایات و خصومتهای آمریکا و اسرائیل را هوار می‌کرد بطوریکه مردم ایران خیال می‌کردند امریکا به صدام اسلحه می‌دهد ! و وزارت خارجه که باید در این باره خط و هشدار دهد ساکت بلکه موید آن بود. متاسفانه ایشان بعنوان وزیر خارجه؛ فریاد نکشید و به مسئولین و مردم نگفت: حامی اصلی تسلیحاتی صدام؛روسیه است آن هم باوجود روابط دیپلماتیک با ما هفتاد درصد سلاحهای صدام را تامین می‌کند هویت دشمن تابع خواست ما نیست بلکه واقعیت خارجی است که چه بسا خلاف خواست و تحلیلهای ماست...

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۰۳/۱۵ ۰۷:۴۸
آنهایی که به آقای ولایتی در این مورد(نه همه موارد)خرده میگیرند از اصول دیپلماسی کمتر از ایشان اطلاع دارند. و آنهاییکه روسیه امروز را با شوروی همسنگ میدانند بصیرت لازم را ندارند و شوروی را اصلا نشناخته اند و یا کج فهمی میکنند ویا عامدا عملکرد شوروی را بزرگ میکنند تا اتحاد خوب و محکم ایران و روسیه خدشه دار کنند در یک کلام روسیه امروز با شوروی 180 درجه در تضاد است.
6 9 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

کشف ۲ هزار گور در اطراف پارسه مقدس

ساسانیان دعانویسی را رونق دادند . داریوش دست به کار ساماندهی اسطوره‌ها شد

چرا روز جهانی مدارا؟

منظور از مدارای سیاسی امری است که بودنش می‌تواند جوامع مدنی را در نیل به اهداف غایی آزادی، برابری و عدالت اجتماعی در قالب دموکراسی یاری کند و نبودش می‌تواند جوامع را از همه آن ارزش‌های عالی سیاسی تهی کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر