روحانی عربستانی که ابتدای انقلاب‌های عربی بازداشت شده بود، آزاد شد

شناسه خبر: 173842 سرویس: جهان ، گوناگون يكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۵۳ : ۱۶ : ۰۰
روحانی عربستانی که ابتدای انقلاب‌های عربی بازداشت شده بود، آزاد شد
شیخ «توفیق العامر» روحانی شیعه عربستانی که هم‌زمان با انقلاب‌های عربی به جرم درخواست اجرای اصلاحات به زندان افتاد، پس از هشت سال آزاد شد و مورد استقبال مردم منطقه الشرقیه قرار گرفت.
۵۵آنلاین :

 شیخ «توفیق العامر» که در سال ۲۰۱۱ به زندان افتاده بود، شب گذشته (شنبه) آزاد شد و مورد استقبال مردم منطقه «الشرقیه» عربستان قرار گرفت.

جرم این روحانی شیعه، درخواست برای تدوین قانون اساسی برای عربستان بود. در حکم دادگاه جنایی، بخشی از اتهام توفیق العامر «تهمت به ولی‌امر و عدم اطاعت‌پذیری از وی» عنوان شده بود.

او در ماه رمضان سال ۲۰۱۱ به زندان افتاد و آگوست ۲۰۱۴ و پس از گذراندن سه سال زندان، به پنج سال دیگر محکوم شد و به گزارش نهادهای حقوق بشری در این مدت در معرض انواع آزار و اذیت و شکنجه‌ها هم قرار گرفته است.

سازمان «عفو بین‌الملل» در بیانیه خود در سال ۲۰۱۵، دستگیری این روحانی معارض را به عملیات «آدم‌ربایی» تشبیه کرد. پس از دستگیری وی تا هفته‌ها کسی دلیل ناپدید شدن او را نمی‌دانست تا اینکه برخی به خانواده او خبر دادهند که شیخ را در زندان «الدمام» دیده‌اند.

به نوشته پایگاه خبری شبکه تلویزیونی «نبأ» نزدیک به شیعیان عربستان، با وجود آزادی از زندان، او حق مسافرت و هرگونه سخنرانی به مدت ده سال دیگر را نیز ندارد.

«محمد العامر» فرزند این روحانی شیعه، به سازمان عفو بین‌الملل گفته است که پدرش در زندان «الدمام» در معرض انواع شکنجه‌ها و اقدامات غیر انسانی قرار داشته به طوریکه یک بار بینی و فک پایینی او شکسته و چهار عدد از دندان‌هایش بی‌حس شده است و در این مدت نیروهای امنیتی مانع دسترسی وی به پزشک می‌شدند.


منبع : فارس
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آقا مصطفی واقعاً فرزند خلف امام بود

محمد غرضی گفت: مشیت الهی بود که ایشان قبل از پیروزی انقلاب، امام و انقلابیون را ترک کند. این اتفاق باعث شد تغییراتی در روند کارها رخ دهد. به هر حال ایشان 15 خرداد را درک کرده و در فضای انقلابی پرورش یافته بود.

مست عشق ساخته نشده جنجالى شد

دیدار شمس تبریزی و مولانا یکی از مقاطعی از تاریخ فرهنگ و ادب ایران است. یک عاشقانه‌ای که شانه به شانه فرهنگ ایرانی بوده و  طی سال‌ها و دهه‌های اخیر موضوع جذابی در ادبیات، تئاتر، موسیقی و سینمای ایران بوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: اردوغان زمانی نفت می‌دزدید و حالا زمین می‌دزدد

ویدئو: انتخابات کانادا؛ جاستین ترودو دولت اقلیت تشکیل می‌دهد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر