روایت تصویری عکاسی بحران از مشروطه تا امروز

شناسه خبر: 140495 سرویس: توسعه ، فناوری ، فرهنگ و هنر شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷, ۵۸ : ۲۳ : ۰۰
روایت تصویری عکاسی بحران از مشروطه تا امروز
مستندهای «شرح یک عکس» و «میرزا جواد» که به موضوع عکاسی در بحران های اجتماعی اختصاص دارند و اولی شرح تصویر یک نجات و دومی درباره نقش عکاسی در انقلاب مشروطه است، در سینماهای هنر و تجربه اکران می‎شوند.
۵۵آنلاین :

 مستند «شرح یک عکس» درباره حادثه تروریستی است که خرداد ماه سال گذشته توسط گروه داعش در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد. در میان تصاویری که از این حادثه در رسانه‌های داخلی و خارجی منتشر شد یک عکس بیش از همه توجه‌ها را جلب کرد. تصویر پسربچه‌ای به نام عماد که از پنجره ساختمان مجلس به بیرون فرستاده می‎شود.عماد پسر بچه بیماری بود که به همراه مادرش در همان روز برای دیدار با نماینده شهرشان به مجلس رفته بود.

این مستند روایتی تصویری از این حادثه است و دیدگاه عکاسان را درباره عکاسی در شرایط بحران شرح می‎دهد.
ساتیار امامی کارگردان این مستند در یادداشتی آورده است: «این فیلم حادثه تروریستی را از دیدگاه عکاسان و شرایط عکاسی بحران شرح می دهد و به این شیوه شاید زوایای پنهانی از حضور رسانه‌ها و مشکلاتشان را در بحران‌های پیش‌رو نشان بدهم. این حادثه فقط به شیوهٔ خبری رسانه‌ای شد و من می‌خواهم از دید عکاسان نیز آن را بیان کنم.»
عوامل این مستند شامل کارگردان،صدا ،تصویر و تهیه کننده:ساتیار امامی-تدوین: مهدی ایروانی-موسیقی: آنکیدو دارش-طراحی و ترکیب صدا: محمد امامی، شاهین خاکپور-میکس:حسن مهدوی است.
مستند«میرزا جواد» روایتی از ورود عکاسی به ایران و نقش آن در تغییرات اجتماعی و بحران‎هایی چون انقلاب مشروطه است. سعید فرجی در یادداشتی درباره این مستند می‎نویسد:«با شروع مشروطه انتشار عکسی آتش این انقلاب را روشن‌تر می‎کند و عکاسی به وسیله‌ای مبارزاتی در دست مشروطه خواهان تبدیل می‎شود. در ادامه این جریان ها میرزا جواد عکاسباشی نقشی موثر در این انقلاب بازی می‌کند و جانش را در این راه می‌دهد.»
کارگردان و تصویربردار این مستند فعالیت هنری خود را با عکاسی مطبوعات آغاز کرد و پس از آن به عنوان عکاس آزاد مشغول به کار شد و در کشورهای مختلفی چون ایران، لبنان، افغانستان، سومالی، لیبی، ترکیه، سوریه، بنگلادش، فرانسه، تانزانیا و… به ثبت زندگی مسلمانان پرداخت.
او در ادامه این روند به مستندسازی روی آورد و مستندهایی مرتبط با عکاسی و بحران را کارگردانی کرد. از جمله مستند«عکاسی زیر آتش» که مقاومت و آزادسازی خرمشهر به روایت عکاسان جنگ است و یا «جهان اکثریت» که روایت زندگی شهیدُال عَلَم، عکاس بین المللی بنگلادشی است.
عوامل مستند «میرزا جواد» عبارت از کارگردان و تصویربردار:سعید فرجی-نویسندگان فیلم‌نامه:سعید فرجی،مجتبی کوچکی- پژوهش و انتخاب تصاویر: مجتبی کوچکی-تدوین:روح الله قاسمی،سعید فرجی-گوینده:ژرژ پطروسی-صداگذار: محمدحسین ابراهیمی-مدیرتولید و دستیار تصویر: حمیدرضا مجیدی-جلوه‎های ویژه تصویری: ارمین بامیدحق-اصلاح رنگ و نور: روح الله قاسمی- تهیه‎کننده: مهدی مطهر هستند.
مستندهای «شرح یک عکس» و «میرزا جواد» از دوشنبه هشتم مرداد در سینماهای گروه هنر و تجربه اکران می‎شوند.


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کشف ۲ هزار گور در اطراف پارسه مقدس

ساسانیان دعانویسی را رونق دادند . داریوش دست به کار ساماندهی اسطوره‌ها شد

چرا روز جهانی مدارا؟

منظور از مدارای سیاسی امری است که بودنش می‌تواند جوامع مدنی را در نیل به اهداف غایی آزادی، برابری و عدالت اجتماعی در قالب دموکراسی یاری کند و نبودش می‌تواند جوامع را از همه آن ارزش‌های عالی سیاسی تهی کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر