رهاسازی آب سد به دریاچه ارومیه در پاییز

شناسه خبر: 140309 سرویس: اجتماعی ، گوناگون جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷, ۵۹ : ۱۰ : ۰۰
رهاسازی آب سد به دریاچه ارومیه در پاییز
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه از رهاسازی ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب سدهای حوزه‌ی آبریز دریاچه ارومیه در فصل پاییز خبر داد.
۵۵آنلاین :

مسعود تجریشی در خصوص آخرین وضعیت دریاچه ارومیه، اظهار کرد: میزان تراز دریاچه در دو روز گذشته ۱۲۷۰.۵۸ سانتی متر بود که نسبت به مدت مشابه در سال قبل دو سانتی‌متر افزایش یافته و نسبت به سال ۹۳ که ستاد احیا فعالیتش را آغاز کرد، ۲۳ سانتی متر افزایش یافته است. 

تجریشی ادامه داد: حدود یک میلیارد و ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب در دریاچه وجود دارد و سطح دریاچه نیز تقریبا ۲۱۰۰ کیلومتر مربع است که نسبت به سال گذشته افزایش دارد. 

وی با اشاره به افزایش دما نسبت به طولانی مدت، اظهار کرد: معمولا در تیر و مرداد بیشترین میزان تبخیر را داریم و انتظار می‌رود حدود ۳۰ سانتی متر تراز دریاچه به دلیل تبخیر بالا افت کند. 

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه بارش‌ها در فصل زمستان به صورت برف، فصل بهار به صورت باران و فصل پاییز به صورت رگبار است، طبق پیش بینی سطح تراز دریاچه تا آبان ماه کاهش می‌یابد که بعد از آن با رهاسازی آب سدها و آغاز بارش‌ها وضعیت دریاچه بهبود می‌یابد. 

تجریشی با اشاره به توافق انجام شده با وزارت نیرو برای آزادسازی آب سدها، گفت: بر اساس این توافق در فصل پاییز ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب پشت سدها به سمت دریاچه رها می‌شود. 

وی خاطرنشان کرد: بر اساس تجربه‌ی سال‌های گذشته رهاسازی آب پشت سدها تاثیر بسزایی در افزایش سطح تراز دریاچه دارد و امیدواریم در بهمن و اسفندماه نیز با بارش‌های خوب رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه را پیگیری کنیم. 

مدیر دفتر برنامه‌ر یزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه صنعت کشاورزی از رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه آسیب ندیده چرا که در غرب دریاچه مشکل کمبود آب نداشته و دسترسی راحت به آب داریم. 

وی در خصوص سایر اقدامات انجام شده برای احیای دریاچه ارومیه، بیان کرد: لایروبی رودخانه‌های منتهی به دریاچه کمک زیادی به جمع آوری آب بارش‌ها کرده و در بخش شرق دریاچه نیز با مشکل گرد و خاک ناشی از خشک شدن دریاچه مواجه هستیم که طی سه سال گذشته نزدیک به ۶۴ میلیارد تومان برای شناسایی و کنترل کانون‌های کرد و غبار هزینه شده است. 

تجریشی اضافه کرد: کاهش ۴۰ درصدی مصرف کشاورزی یکی از مهمترین‌ اقدامات بوده و برای اینکه کشاورزان در اقتصاد و معیشت مشکل نداشته باشند، کارهای فرهنگی همچون تغییر الگوی کشت و تولید گیاهان دارویی پیگیری شده است. 

وی تصریح کرد: جهاد کشاورزی با پروژه‌ی چهار ساله و وارد کردن بذرهای جدید، کشت دیم را جایگزین کشت آبی می‌کند. 

تجریشی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه فرصتی مناسب برای بهبود معیشت کشاورزان است، گفت: عمده‌ فعالیت‌ها برای کمک به اقتصاد کشاورزان حوضه آبریز دریاچه بوده و ۶۵ درصد اعتبارات در این زمینه هزینه می‌شود.

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی نیز معتقد است انرژی خورشیدی می‌تواند جایگزین دیگری برای تأمین معاش روستاییان باشد.

دکتر جعفر محسنی در جلسه‌ای با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست و مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: باتوجه به اینکه کشورمان از نظر جغرافیایی در منطقه خشک واقع شده و تولید نیرو با مشکل مواجه است، بخش فنی و مهندسی سازمان جهاد دانشگاهی استان به حوزه بهره‌گیری از انرژی‌های خورشیدی و بادی برای تولید نیرو ورود کرده که نیروگاه‌های ۴۰ واتی مخصوص چادرهای عشایر تا نیروگاه‌های مگاواتی را راه‌اندازی می‌کند که امیدوارم ثبات بازار ارز به پیشبرد اهداف کمک کند. 

وی با اشاره به بحران آب در روستاها، ادامه داد: روستائیان درگیر بحران آب باید به سمت و سوی اشتغال جایگزین کشاورزی سوق یابند که جهاد دانشگاهی ضمن ارایه‌ی آموزش‌های لازم در خصوص محصولات و مشاغل جایگرین، می‌تواند با نصب نیروگاه ‌های خورشیدی در حوزه دریاچه به درآمد خانوارهای روستایی کمک کند.

«مسعود تجریشی» - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه گفت: نتیجه تحقیقات و مطالعات جهاد دانشگاهی باید به صورت پایلوت اجرا شود. صرفه‌جویی در مصرف آب با مطالعات جهاد دانشگاهی و جایگزین کردن کشت گیاهان دارویی اقدام بسیار مهم و ارزشمندی است. 

وی، نمک ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه را یک فرصت دانست و گفت: باتوجه به اینکه استحصال نمک دریاچه ارومیه منع قانونی نداشته و با مجوز محیط زیست انجام می‌شود، جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی می‌تواند با انجام مطالعه برای استحصال و بهره‌گیری از نمک دریاچه برنامه‌ریزی کند. عناصر بسیار مهم در نمک دریاچه وجود دارد که می‌توان از آن برای مصارف مختلف استفاده کرد. 

نجف قراچورلو، رئیس پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی نیز در این جلسه گفت: مطالعات جهاد دانشگاهی می‌تواند در بخش‌های مختلف احیای دریاچه ارومیه مفید واقع شود. 

وی با بیان اینکه بحران آب اشتغال روستاییان را با مشکل مواجه کرده است، گفت: جهاد دانشگاهی می‌تواند  با ایجاد نیروگاه‌های کوچک ۱۰۰ کیلو واتی در مزارع، برق تولید کرده و با فروش آن برای روستاییان درآمدزایی کند. همچنین با راه‌اندازی این نیروگاه‌ها صنایع پایین دستی آن هم ایجاد شده که اشتغال‌زایی مضاعف به دنبال دارد. 

وی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی برای مددجویان کمیته امداد قم و پشت بام یکی از کارخانه‌ها نیروگاه‌های تولید برق راه‌اندازی کرده و در کنار آن روشنایی روستاهای بدون برق صعب العبور در استان‌های مختلف نظیر کهگیلویه و بویر احمد را تامین کرده است. 

قراچورلو با اشاره به فروش ۲۵۰۰ پکیج برای تولید برق چادرهای عشایر، تصریح کرد: ۵۰۰ پکیج برای عشایر استان خراسان شمالی در حال ساخت بوده و طی دو هفته آتی تحویل داده می‌شود. 

به گفته‌ی وی، اولین نیروگاه هیبریدی نیز با رعایت استانداردها در سال ۹۰ در جزیره خارک توسط جهاد دانشگاهی استان راه‌اندازی شده است. 

وی در خصوص نحوه‌ی کار آب شیرین کن نیز گفت: آب شیرین کن خورشیدی آب را تصفیه کرده و املاح آن را برای مصارف دیگر نگه‌ می‌دارد. 

رئیس پژوهشکده توسعه و برنامه ریزی جهاددانشگاهی با بیان اینکه ۶۵ درصد تجهیزات مرتبط با انرژی‌های خورشیدی وارداتی است، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به دنبال تولید سلول‌های خورشیدی در تبریز بوده تا وابستگی‌های خارجی کم شود. 


منبع : ایسنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

چرا تحصیل‌کرده‌ها کارآمد نیستند؟

اخیراً یک دانشجویِ کنجکاوِ دکتری از این نویسنده پرسید: " کم نداریم مدیرانی که تحصیلاتِ عالیه دارند، از دانشگاه های خوب دنیا فارغ التحصیل شده اند و بسیار هم جهان دیده هستند. چرا آنها در مدیریت، تا این حد اشتباه کرده و هم چنان اشتباه می کنند؟"

چگونه از شر میلیاردرها خلاص شویم؟

توماس پیکتی می‌گوید نابرابری اقتصادی طبیعی نیست بلکه ناشی از ایدئولوژی‌های سیاسی است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو : استناد پوتین به آیه قرآن در حضور روحانی و اردوغان

ویدئو : تایید کشته شدن پسر بن لادن

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر