رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان

شناسه خبر: 117040 سرویس: فناوری سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶, ۴۸ : ۲۱ : ۰۰
رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان
ستاره شناسان یک کهکشان گازی ستاره‌ساز را رصد کردند که از لحاظ فاصله با زمین در بین کهکشان های مشابه در مقام دوم قرار دارد.
۵۵آنلاین :

این کهشکان که G09 83808 نام دارد، با استفاده از تلسکوپ فضایی LMT که قوی‌ترین تلسکوپ در نوع خود محسوب می‌شود، شناسایی شد. 
تلسکوپ LMT در قله کوه سیرانگرا که پنجمین قله مرتفع مکزیک است، قرار گرفته و به‌طور مشترک توسط دانشگاه امرست ماساچوست و انستیتوی ملی فیزیک فضایی، نور و الکترونیک مکزیک اداره می‌شود. 
محققان برای اندازه‌گیری فاصله این کهکشان از زمین میزان سرخگرایی آن را اندازه‌گیری کردند. سرخگرایی پدیده‌ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می‌رود. این پدیده مقیاسی برای اندازه‌گیری سرعت توسعه جهان هستی است. 
به گفته محققان، انفجار بزرگ حدود 13.7 میلیون سال قبل اتفاق افتاد و جهان هستی را به‌وجود آورد، در حالی که عمر این کهکشان ستاره ساز به 12.8 میلیون سال قبل می‌رسد، بنابر این G09 83808 در طول یک میلیون سال بعد از انفجار بزرگ تشکیل شده است. این پدیده از این جهت دارای اهمیت است که جهان هستی در طول 400 میلیون سال ابتدای عمر خود به‌طور کامل یونیزه، بسیار داغ و بیش از حد همسان بوده است و شکل‌گیری چنین کهکشانی در آن دوران از دیدگاه نظری امکانپذیر نیست. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شغل دوم مردم دنیا!

، «میهمان‌نوازی» شاید توصیف چندان قابل‌باوری نباشد، اما این روزها در هر شهر و کشور اروپایی که قدم بگذارید، خواهید دید که مردم آنجا به هر کاری که مشغول باشند، شغل دومشان میزبانی از توریست‌هایی است که تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند و تمامی هم ندارند.

اين همه ماجرای مافیای خودرو نیست

داستان «مافياي واردات خودرو» يا آنچه اين روزها و در افواه عمومي با عنوان «واردات غيرقانوني يا قاچاق چندين هزار خودروی خارجي» برجسته شده است، پس از گذشت ماه‌ها از طرح آن و تحت فشار افکار عمومي و شايد با پيگيري نهادهاي نظارتي سرانجام و تا اينجاي کار به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت به رئيس‌جمهور محترم و دستورات رئيس قوه مجريه در هامش اين گزارش خطاب به برخي وزارتخانه‌ها و معاونان خود انجاميد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر