رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان

شناسه خبر: 117040 سرویس: فناوری سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶, ۴۸ : ۲۱ : ۰۰
رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان
ستاره شناسان یک کهکشان گازی ستاره‌ساز را رصد کردند که از لحاظ فاصله با زمین در بین کهکشان های مشابه در مقام دوم قرار دارد.
۵۵آنلاین :

این کهشکان که G09 83808 نام دارد، با استفاده از تلسکوپ فضایی LMT که قوی‌ترین تلسکوپ در نوع خود محسوب می‌شود، شناسایی شد. 
تلسکوپ LMT در قله کوه سیرانگرا که پنجمین قله مرتفع مکزیک است، قرار گرفته و به‌طور مشترک توسط دانشگاه امرست ماساچوست و انستیتوی ملی فیزیک فضایی، نور و الکترونیک مکزیک اداره می‌شود. 
محققان برای اندازه‌گیری فاصله این کهکشان از زمین میزان سرخگرایی آن را اندازه‌گیری کردند. سرخگرایی پدیده‌ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می‌رود. این پدیده مقیاسی برای اندازه‌گیری سرعت توسعه جهان هستی است. 
به گفته محققان، انفجار بزرگ حدود 13.7 میلیون سال قبل اتفاق افتاد و جهان هستی را به‌وجود آورد، در حالی که عمر این کهکشان ستاره ساز به 12.8 میلیون سال قبل می‌رسد، بنابر این G09 83808 در طول یک میلیون سال بعد از انفجار بزرگ تشکیل شده است. این پدیده از این جهت دارای اهمیت است که جهان هستی در طول 400 میلیون سال ابتدای عمر خود به‌طور کامل یونیزه، بسیار داغ و بیش از حد همسان بوده است و شکل‌گیری چنین کهکشانی در آن دوران از دیدگاه نظری امکانپذیر نیست. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فقط در ایران اتفاق می افتد

روز گذشته مطلع شدم که سفیر هند در تهران در حین پیاده روی صبحگاهی افتاده و پایش شکسته و یک راننده تاکسی ایرانی به داد وی رسیده وعلاوه بر اینکه سفیر را به بیمارستان رسانده هزینه های اولیه پذیرش بیمارستان را از جیب خود پرداخت کرده.

نگاهی پنج فناوری که می‌توانند جهان را تغییر دهند

دانشمندان و شرکت‌های فناوری در تلاش‌اند از فناوری‌های هوشمندتر برای تغییر و تحول فناوری و زندگی استفاده کنند

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو : حمله مجدد دراویش گنابادی با خودرو به پلیس

حمله مجدد خودرویی به ماموران پلیس رد درگیری های امشب با دراویش گنابادی در حمله قبلی که با اتوبوس صورت گرفت سه پلیس به شهادت رسیدند. از آمار قربانیان حمله جدید خبری در دست نیست.

ویدیو : حمله دراویش گنابادی به پلیس با اتوبوس

در حمله یک اتوبوس حامی دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران امشب سه مامور نیروی انتظامی شهید شدند و تعدای از دروایش گنابادی هم زخمی شدند . راننده اتبوس و هفت درویش دیگر دستگیر شدند .

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان