رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان

شناسه خبر: 117040 سرویس: فناوری سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶, ۴۸ : ۲۱ : ۰۰
رصد یکی از قدیمی‌ترین کهکشان‌های ستاره‌ساز جهان
ستاره شناسان یک کهکشان گازی ستاره‌ساز را رصد کردند که از لحاظ فاصله با زمین در بین کهکشان های مشابه در مقام دوم قرار دارد.
۵۵آنلاین :

این کهشکان که G09 83808 نام دارد، با استفاده از تلسکوپ فضایی LMT که قوی‌ترین تلسکوپ در نوع خود محسوب می‌شود، شناسایی شد. 
تلسکوپ LMT در قله کوه سیرانگرا که پنجمین قله مرتفع مکزیک است، قرار گرفته و به‌طور مشترک توسط دانشگاه امرست ماساچوست و انستیتوی ملی فیزیک فضایی، نور و الکترونیک مکزیک اداره می‌شود. 
محققان برای اندازه‌گیری فاصله این کهکشان از زمین میزان سرخگرایی آن را اندازه‌گیری کردند. سرخگرایی پدیده‌ای است که در آن نور گسیل شده از یک جرم به سمت طول موج قرمز در انتهای طیف می‌رود. این پدیده مقیاسی برای اندازه‌گیری سرعت توسعه جهان هستی است. 
به گفته محققان، انفجار بزرگ حدود 13.7 میلیون سال قبل اتفاق افتاد و جهان هستی را به‌وجود آورد، در حالی که عمر این کهکشان ستاره ساز به 12.8 میلیون سال قبل می‌رسد، بنابر این G09 83808 در طول یک میلیون سال بعد از انفجار بزرگ تشکیل شده است. این پدیده از این جهت دارای اهمیت است که جهان هستی در طول 400 میلیون سال ابتدای عمر خود به‌طور کامل یونیزه، بسیار داغ و بیش از حد همسان بوده است و شکل‌گیری چنین کهکشانی در آن دوران از دیدگاه نظری امکانپذیر نیست. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

انتقاد غرضی از میزان کارمفید در ادارات

وزیر پست، تلگراف و تلفن دولت سازندگی گفت: از حدود ۱۰ سال گذشته تا کنون معیار های سنجش آمار اشتغال نیز با تغییر مسئولان تغییر کرده است تا جایی که اخیر یکی از مسئولان گفته بود که هر کسی هفته ای یک ساعت هم کار کند جزو افراد شاغل حساب می شود

3 راه برای صرفه‌جویی در زمان

چگونه پول، منابع و مشتریان افراد دیگر، می‌توانند باعث صرفه‌جویی در زمان شوند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: دیدار روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه در سوچی

روسای جمهوری روسیه، ایران و ترکیه از توافق برای برگزاری کنگره صلح سوریه خبر دادند که قرار است با هدف پایان دادن به جنگ داخلی ۶ ساله در این کشور با حضور نمایندگان بشار اسد و مخالفان آن برگزار شود.

ویدئو: فرار خطرناک سرباز کره‌شمالی از مرز به کره‌جنوبی

یک سرباز کره شمالی که هنگام فرار از کشور خود در منطقه امنیتی مشترک بین دو کره دستکم ۵ گوله خورده بود، در نهایت خود را به آن سوی مرز رساند و توسط سربازان کره جنوبی نجات یافت.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان