رباتی که برگ‌های کاهو را جدا می‌کند

شناسه خبر: 146802 سرویس: فناوری ، گوناگون پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷, ۰۹ : ۱۱ : ۰۰
رباتی که برگ‌های کاهو را جدا می‌کند
محققان دانشگاه کمبریج رباتی ساخته‌اند که می‌تواند برگ‌های یک کاهو را در مدتی کوتاه و با ظرافت کامل، جدا کند.
۵۵آنلاین :

نویسنده: مسعود ذاکری

محققان از نمونه اولیه‌ی رباتی رونمایی کردند که قادر به انجام عملی ‌است که تا به حال فقط از انسان بر می‌آمد. این ربات موجب کاهش کار انسانی در مزارع می‌شود.

یک تیم از مهندسان دانشگاه کمبریج رباتی را توسعه داده‌اند که قادر است سر یک کاهو را برداشته، لایه بیرونی از برگ را پیدا کرده و با ظرافت تمام این لایه را جدا کند. این ربات از سه ابزار برای انجام این کار استفاده می‌کند: یک دوربین برای تشخیص اندازه کاهو و پیدا کردن سر و ساقه، یک بازو برای چرخاندن کاهو، و بازویی دیگر با یک دستگاه مکش برای جدا نمودن برگ‎ها.

 

وقتی یک کاهو را برداشت می‌کنید لازم است تا برگ‌های بیرونی آن را دور بریزید تا محصول برای فروش آماده شود. برگ‌ها نرم هستند و به راحتی جدا می‌شوند.

تکنولوژی این ربات توسط آزمایشگاه هوش ماشین دانشگاه کمبریج توسعه داده شده‌ است و در حال حاضر می‌تواند در حدود ۲۷ ثانیه تمامی برگ‌های کاهو را جدا کند. این عدد تقریبا نصف زمانی است که انسان در آن قادر به انجام این کار است. محققین می‌گویند که این فناوری به راحتی می‌تواند روی بقیه محصولات کشاورزی مثل گل کلم نیز پیاده شود.

اگرچه این نوع جدید از ربات هنوز در زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار نگرفته‌ است اما تیم توسعه‌دهنده‌ی آن آینده‌ای انقلابی برای آن متصور هستند. به عقیده آن‌ها این ربات می‌تواند کارهای مزرعه را بسیار آسان‌تر و ارزان‌تر انجام دهد.

نیروی انسانی کشاورزی آمریکا در صد سال اخیر کاهش یافته‌ است.

به جای اینکه ۱۰ نفر را در حال برداشت ببینید، ۱۰ نفر را می‌بینید که بر کار ۱۰۰ ربات نظارت دارند و این ربات‌ها سه تا ده برابر کار انجام می‌دهند.

این احتمالاً خبر خوبی برای کشاورزانی است که به دنبال روش‌های کارا و ارزان برای کشت محصول می‌گردند. البته ممکن است این موضوع به ذهن خطور کند که با ظهور این ربات‌ها نیروی انسانی مشغول در کشاورزی جای خود را به ربات‌ها داده و بیکار می‌شود. آمار دپارتمان کشاورزی ایالات متحده نشان می‌دهد که نزدیک ۲.۶ میلیون نفر در بخش کشاورزی آمریکا مشغول هستند. تحقیقات نشان داده‌است که انجام کار کشاورزی توسط ربات‌ها ارزان‌تر از نیروی انسانی خواهد بود.

مقایسه هزینه برگ برگ کردن کاهو توسط ربات و نیروی انسانی

هنوز تا از از بین رفتن نیاز به کارگران در کار کشاورزی چند سالی زمان باقی است. انتظار نمی‌رود که این ربات‌ها تا قبل از سال ۲۰۲۰ به صرفه اقتصادی رسیده و به کار گرفته شوند.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کابینه در دستان نوبخت و دستان بسته جهانگیری

جهانگیری هم اعلام کرده است که دستانش بسته است دست چه کسی باز است مشخص نیست

وقتی آفت ها بلای جان درختان می‌شوند

این روزها محیط زیست در ابعاد مختلف دستخوش تغییرات و ناهنجاری‌های فراوان است. از سوی دیگر انسان هم هیچ تلاشی برای نجات این موهبت الهی ندارد. با بررسی وضعیت جنگل‌های کشور باید گفت که در سال‌های اخیر بسیاری از جنگل‌ها در خطر آتش‌سوزی قرار گرفته‌اند. در دی ۹۶، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه به‌طور میانگین حدود ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران دچار آتش‌سوزی می‌شود که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی وارد می‌کند. قاسم سبزعلی اظهار کرد: سال‌جاری یک هزار میلیارد ریال برای تجهیز یگان‌های حفاظت منابع طبیعی کشور اختصاص داده شد که جذب آن می‌تواند سبب هم‌افزایی هر چه بیشتر در عرصه منابع طبیعی شود. او بیان کرد: میزان وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. حال این بار آفت بلای جان جنگل‌های کشور شده است. در بهمن ۹۶، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان گفت: سالانه ۳۵ میلیون هکتار جنگل در اثر خسارت آفات و بیماری ها از بین می رود که ناشی از تغییر اقلیم و افزایش روند تجارت جهانی تولید چوب است. محمود هوشیار فرد اظهار کرد: گرم شدن و خشکی اقلیم می تواند بر بسیاری از عرصه ها که با آن مواجه هستیم، تاثیر بگذارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: چرا این بیابان بزرگ در اوکراین مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است؟

ویدیو: موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم

موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم. هفت سال از مرگ غلام رسول دینارزهی از قله های موسیقی بلوچستان گذشت. درباره او بیش تر بدانیم. ببینید!

خبرها

بیشتر