رایزنی آمریکا با شرکای آسیایی خود برای استقرار موشک‌های میان‌برد در منطقه آسیا-اقیانوسیه

شناسه خبر: 185451 سرویس: جهان ، گوناگون چهارشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸, ۴۲ : ۱۶ : ۰۰
رایزنی آمریکا با شرکای آسیایی خود برای استقرار موشک‌های میان‌برد در منطقه آسیا-اقیانوسیه
وزارت امور خارجه آمریکا از مشورت این کشور با شرکای آسیایی آن به منظور استقرار موشک‌های میان‌برد در منطقه آسیا-اقیانوسیه خبر داد.
۵۵آنلاین :

آندره تامپسون، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور کنترل سلاح و امور امنیت بین‌المللی، از رایزنی‌های این کشور با شرکای خود در خصوص برنامه استقرار موشک‌های میان‌برد در منطقه آسیا-اقیانوسیه خبر داد.

تاپسون گفت تصمیم‌گیری در خصوص پذیرفتن میزبانی این موشک‌ها به دولت‌های کشور‌های منطقه بستگی دارد. او افزود: «این یک تصمیم حاکمیتی است که سران آن دولت‌ها اتخاذ می‌کنند. هر تصمیمی که برای منطقه گرفته شود با مشورت متحدانمان در منطقه اتخاذ خواهد شد. تصمیم یک جانبه آمریکا نخواهد بود».

تامپسون مدعی شد تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پاسخی مثبت را از سوی متحدان و شرکای این کشور در پی داشته است. او گفت «نه تنها شرکای هند-آرام ما بلکه تمامی شرکای ناتو، از سراسر جهان واکنش مثبت به آن داشتند».

تامپسون این سخنان را پس از آن مطرح کرد که مایک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، از آمادگی پنتاگون برای استقرار موشک‌های میان‌برد این کشور در منقطه آسیا-اقیانوسیه پس از خروج دولت ترامپ از توافق منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد خبر داد. اسپر در اوایل ماه جاری میلادی گفت «منصفانه است بگویم که تمایل داریم توانایی خود را پیش از اینکه دیر شود مستقر کنیم. ترجیح من در مدت چند ماه است».

در واکنش به آن، چین قول داد به چنین سناریویی پاسخ بدهد و هو چانینگ، وزیر خارجه این کشور، هشدار داد «چین بیکار نخواهد نشست تا به خطر افتادن منافع خود را تماشا کند». او که پس از انتشار خبر سرباز زدن استرالیا از میزبانی موشک‌های آمریکایی سخن می‌گفت افزود: «از این گذشته، به هیچ کشوری اجازه نخواهیم داد مشکلات را افزایش دهد. همه اقدامات لازم را برای حفظ منابع امنیت ملی چین انجام خواهیم داد».

در دوم اوت امسال، آمریکا رسما از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد به این بهانه که روسیه این پیمان را نقض کرده است خارج شد. با این حال، روسیه همچنان اصرار دارد موشک‌هایش در چارچوب این توافق بوده و هیچ تخطی از این پیمان از سوی این کشور صورت نگرفته است. این پیمان در سال ۱۹۸۷ امضا شد و به موجب آن هر دو کشور ملزم شدند موشک‌های کروز و بالستیک زمینی با برد ۵۰۰ تا ۵۵۰۰ کیلومتر خود را از میان ببرند و فن‌آوری آن را توسعه ندهند.


منبع : باشگاه خبرنگاران جوان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کشتن سگ ها، راه غلط مقابله

در تمامی کشورهای دنیا مشکل حضور حیوانات غیر خانگی در مناطق مسکونی وجود دارد و هر کشور روش های خاصی را در جلوگیری از این امر دارند.

تعلل دولت در مقابله با يک فساد

مدت‌هاست مسئله تعارض منافع به‌عنوان زمینه اصلي بروز انواع مفاسد مورد توجه واقع شده است؛

اخبار ویدئویی

بیشتر
اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

اشتباه مرگبار مرد منجر به کشته شدن همسرش شد

اشتباه مرد، منجر به مرگ همسرش شد.

ویدیو: ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است

ایچی چینونسو، پسربچه 11 ساله نیجریایی؛ خدای روپایی است او عاشق مسی و رونالدو است و سعی کرده فنون هر دو را ترکیب کرده و در مهارت خود تلفیق کند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر