راهکارهای ۸ شهر دنیا برای مبارزه با آلودگی هوا؛ مدرسه تعطیل نمی‌کنند!

شناسه خبر: 120673 سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶, ۱۱ : ۲۰ : ۰۰
راهکارهای ۸ شهر دنیا برای مبارزه با آلودگی هوا؛ مدرسه تعطیل نمی‌کنند!
اجتماع » شهرهای مختلف در دنیا با استفاده از روش‎های مختلف برای مبارزه با آلودگی هوا اقدام کرده‎اند. روش‌هایی که اینقدر برای شهروندانش جاذبه دارد که به جای خودرو از دوچرخه استفاده کنند.
۵۵آنلاین :

 

 روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی بررسی کرده که برخی از شهرهای دنیا برای مبارزه با آلودگی هوا چه اقداماتی انجام داده‌اند که در زیر به آنها اشاره می‎کنیم:

پاریس

پاریس حضور خودرو در بسیاری از اماکن تاریخی و عمومی در تعطیلات و آخر هفته‎ها را ممنوع کرده است و طرح ورود خودروها به صورت زوج و فرد را هم اجرا کرده است. همچنین در مناطقی که ممنوعیت‎هایی برای ورود خودروها وجود دارد وسایل نقلیه عمومی رایگان هستند. در این شهر همچنین طرح‎هایی تشویقی برای استفاده از دوچرخه ترتیب داده شده است.

دهلی

در هند و شهر دهلی به خاطر آلودگی شدید هوا استفاده از خودروهای دیزلی و ماشین‎‏هایی با قدرت موتور بیشتر از ۲ هزار سی‎سی ممنوع شده است. همچنین طرح زود و فرد در این شهر اجرا می‌شود و با توسعه فرهنگ استفاده از اوبر و از طرفی نظارت جدی روی ماشین‎‌های این شرکت در راه مبارزه با آلودگی قدم برداشته شده است.

هلند

قرار است در این کشور فروش ماشین‎های بنزینی و دیزلی از سال ۲۰۲۵ ممنوع شود. در نتیجه فقط استفاده از خودروهای الکتریکی مجاز است. البته کسانی که چنین خودروهایی دارند فعلا برای استفاده از آن مجاز هستند.

فرایبورگ

این شهر در آلمان بیش از ۵۰۰ کیلومتر مسیر برای دوچرخه سواری دارد. همچنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی بسیار ارزان است. از طرفی پارک کردن ماشین‌ها در نزدیک خانه‌ها جریمه سنگینی دارد و خودروها باید در حاشیه شهر پارک شوند. همچنین به خانواده‌‏هایی که بدون ماشین زندگی کنند، تخفیفات ویژه‌ای برای خرید خانه ارزان‌تر، حمل و نقل سالانه رایگان و دوچرخه‌‎های مناسب رایگان ارائه می‌‏شود.

کپنهاگ

در این شهر دوچرخه شدیدا به خودرو ترجیح داده می‏‌شود و طبق گزارشات امروزه تعداد دوچرخه‎های این شهر از افراد مقیم آن بیشتر است. بیشتر محدوده پایتخت دانمارک برای ماشین‎ها بسته است و این شهر برنامه‎هایی برای سال ۲۰۲۵ دارد تا ممنوعیت‌‏هایی اعمال شود.

اسلو

این شهر تصمیم گرفته تا سال ۲۰۲۰ آلودگی هوا را کاملا از بین ببرد. منطقه‎ای که در آن ورود خودرو مجاز نیست قرار است گسترش پیدا کند، ۴۰ مایل مسیر دوچرخه ساخته خواهد شد، خطوط مترو توسعه پیدا می‎‏کند و پارکینگ‌ها از بین می‏‌روند.

هلسینکی

این شهر فنلاند برای مبارزه با ترافیک و استفاده شهروندان از خودروی شخصی تمام تمرکزش را روی توسعه حمل و نقل عمومی گذاشته است. همچنین قرار است قیمت پارکینگ‌ها بیشتر شود و به هر شکلی هزینه استفاده از دوچرخه کاهش پیدا کند. می‎خواهند کاری کنند تا سال ۲۰۵۰ همه مردم ترجیح دهند از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

کوریتیبا

این شهر برزیلی با ۲ میلیون نفر جمعیت یکی از ارزان‏ترین هزینه‎ها برای استفاده از اتوبوس در دنیا را دارد. ۷۰ درصد از جمعیت شهر با وسایل حمل و نقل عمومی به محل کارشان می‏‌روند.


منبع : درنگ
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دولت داماد ها

امروز طی حکمی داماد حسن روحانی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی شد

پرندگان کشته می‌شوند تا غریزه شکار ارضا شود؟

گزارشی از چرایی موافقت و مخالفت دادن دو هزار مجوز برای شکار پرندگان تهران

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر