رابرت موگابه پس از 37 سال ریاست جمهوری: مأموریت خدا را پذیرفتم، مجددا کاندیدا می‌شوم

شناسه خبر: 97393 سرویس: سیاست دوشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۵, ۵۲ : ۰۰ : ۰۰
رابرت موگابه پس از 37 سال ریاست جمهوری: مأموریت خدا را پذیرفتم، مجددا کاندیدا می‌شوم
موگابه 93 ساله است. وی از ابتدای استقلال زیمبابوه از بریتانیا در سال 1980 تاکنون رئیس جمهور این کشور است.
۵۵آنلاین :

رابرت موگابه 93 ساله، تنها رئیس جمهور زیمبابوه پس از استقلال از بریتانیا در سال 1980 میلادی تا کنون است. وی پس از 37 سال تکیه بر کرسی ریاست جمهوری اکنون اعلام کرد که برای دوران پس از خود فرد دیگری را برای رئیس جمهور شدن تحمیل نخواهد کرد.

 موگابه گفت که اگر حزب حاکم (حزب اتحاد  ملی آفریقا) تشخیص دهد که وی باید بازنشسته شود، یک نشست فوق‌العاده برای انتخاب رئیس جمهور جدید منعقد می‌کند.
این در حالی است که خود رهبر حزب حاکم می‌باشد.

موگابه قرار است برای انتخابات سال آینده کاندیدا شود. وی می‌گوید که حزبش فرد شایسته‌ دیگری برای انتخابات ریاست جمهور آینده ندارد.

وی در حضور هزاران تن از طرفدارانش که در سالروز تولد وی گرد آمده بودند، گفت: بعضی‌ها می‌گویند آقای رئیس جمهور قبل از بازنشسته شدن یک جانشین برای خود تعیین کن، آیا این تحمیل نیست؟ آیا من فردی را بر حزب تحمیل کنم؟ خیر.. نمی‌خواهم چنین کاری بکنم.

وی در ادامه سخنانش در جمع طرفداران افزود: این مسئله به کنفرانس حزب مربوط می‌شود. ما می‌توانیم در صورت بازنشسته شدن رئیس جمهور یک نشست فوق‌العاده برگزار کنیم اما شما گفتید که من باید نامزد انتخابات آینده باشم.

رئیس جمهور 93 ساله زیمبابوه طول عمر خود را "مأموریت الهی" به وی برای برآورده ساختن نیازها و خواسته‌های شهروندان کشورش توصیف کرد.

وی در پایان رو به آسمان گفت: خداوند را شکرگزارم.. و می‌گویم که خدایا مأموریت را پذیرفتم.

موگابه در سال 2013 نیز طی سخنانی در جشن تولد 89 سالگی خود، مأموریت خود در اداره زیمبابوه را "آسمانی" توصیف کرده بود.

وی در سال 2008 میلادی به سخنان نخست وزیر بریتانیا که از تقلب در انتخابات زیمبابوه سخن گفته بود، واکنش جالبی نشان داد و در پاسخ وی را "یک نقطه ریز بر روی کره زمین" خواند.

رابرت موگابه متولد 1924 میلادی است. وی از ابتدای استقلال زیمبابوه از بریتانیا در سال 1980 تا کنون رئیس جمهور این کشور است. موگابه پیرترین رئیس جمهور جهان است.


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

یو اس ای تودی: آیا ترامپ واقعا به دنبال راهی برای دیدار با روحانی در نیویورک است؟

درحالیکه ترامپ آماده ی ملاقات با سران جهان در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در هفته ی آینده می شود، دولت او اشکار ساخته است که از این فرصت برای موضع گیری های تند علیه تهران استفاده خواهد کرد، اتفاقی که می تواند اختلاف ها بین امریکا و متحدانش را افزایش دهد.

ده نکته در مورد محرم های شگفت انگیز ایرانی

بزرگترین دشمنان هر ایدئولوژی مذهبی یا سیاسی، دوست داران افراطی و اغراق کنندگان آن هستند نه منتقدانش. ظلمی که این دسته به نام عشق در حق واقعه کربلا می کنند، #خلفای_عباسی که حرم امام حسین و یارانش را با خاک یکسان کردند، شخم زدند و بر آن اسب تاختند هم نتوانستند انجام دهند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: موتورسیکلت خودران بی ام و که با حفظ تعادل، به راحتی در مسیر حرکت می کند.

ویدیو: مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند

مرد بلوچ با دوچرخه در روستاهای چابهار کتابخانه افتتاح می کند/ در هیاهوی اخبار تلخ و بد، هنوز هم می شود مهربانی و انسانیت و اخلاق را سراغ گرفت

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر