دیرآردوی در شمال ارمنستان

شناسه خبر: 119362 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶, ۳۰ : ۱۵ : ۰۰
از همان ابتدای سفرم به سرزمین زیبای ارمنستان تصمیم داشتم شمال این کشور را هم ببینم و زمینی خودم را به کشورگرجستان برسانم از این رو با توجه به برنامه ریزی پیشین 3 روز به یادماندنی و فراموش نشدنی را به شمال این کشور و استان لوری(Luri) اختصاص دادم و بیشتر کلیساها و آثار باستانی این استان را دیدم.
۵۵آنلاین :

نویسنده : حمیدرضا سروری

از همان ابتدای سفرم به سرزمین زیبای ارمنستان تصمیم داشتم شمال این کشور را هم ببینم و زمینی خودم را به کشورگرجستان برسانم از این رو با توجه به برنامه ریزی پیشین 3 روز به یادماندنی و فراموش نشدنی را به شمال این کشور و استان لوری(Luri) اختصاص دادم و بیشتر کلیساها و آثار باستانی این استان را دیدم. یکی از دیرهای بسیار زیبای این منطقه دیر آردوی(Ardvi) است که در6 کیلومتری اُدزون(Odzon) و 9 کیلومتری آلاوردی(Alaverdi) جای گرفته است. سراسر منطقه با جنگلهای کوهستانی وگلهای رنگارنگ پوشیده شده است. دیرآردوی را به افتخار سورپ هوهانس(Surp Hovhannes) دیر هوهان اُدزنیتسی هم می نامند. آرامگاه هوهان اسقف ارمنی در حیاط دیر قرار دارد و به طور کلی چندین سنگ گور صلیبی شکل که ارمنیها به آنها خاچکار می گویندکنار دیر وجود دارد. ضمن این که خود دیر مشرف به گورستانی است که کنار دیر جای دارد. با توجه به شکل و شمایل سنگ گورها به نظر می رسد که افراد بلند مرتبه و نجیب زاده ای در آنها به خاک سپرده شده اند که در ارمنستان سده های یازدهم تا پانزدهم میلادی می زیسته اند. ساخت دیر را به سدۀ هشتم میلای نسبت می دهند ولی در سده های دوزادهم و سیزدهم میلادی بازسازی شده است. از جاذبه های اطراف دیر می توان به صخره ای طبیعی اشاره کرد که شبیه مار است و مردمان محلی داستان جالبی را در مورد آن بیان می کنند بنابر باورهای عامیانه آنان هوهان اودزنیتسی صدای گریه های زنی را می شنود و شاگردان خود را برای کمک به زن می فرستد. زن مورد حملۀ ماری غول آسا قرار گرفته بوده ولی شاگردان هوهان موفق به کشتن مار نمی شوند از این رو خود او برای کمک به آنها می رود و مار را می کشد و چون فردی مقدس بوده از خداوند درخواست می کند تا آب شفا بخش را از شکم مار بیرون آورد و مار را تبدیل به سنگ کند! و در همان هنگام زن نگون بخت هم تبدیل به سنگ می شود بومیها می گویند که تا سال 1939میلادی تصویر زن هم روی صخره ها بوده ولی روستانشینان خرابش کرده اند تا جایگاهی را برای نگهداری از دامهای خود درست کنند! کنار سنگهای آتشفشانی و رسوبات رودخانه‌ای این عارضۀ طبیعی طلا و نقره هم یافت می شود. بخشهایی از فیلم معروف رنگ انار Sayat Nova)) از فیلمهای برجستۀ سرگئی پاراجانوف) Sergei Parajanov)کارگردان پرآوازۀ ارمنی-گرجی در دیر آردوی فیلم برداری شده است.

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

زنده باد علم

بر خلاف عده‌ای که معتقد هستند علم به بشریت دروغ می‌گوید، پژوهشگران بر این باورند علم ابزاری در دست بشر برای داشتن زندگی سودمند است، ولی برخی می‌توانند از آن در جهات خلاف استفاده کنند.

مصرف برق مساجد و مدارس تا سه برابر افزایش یافت

سخنگوی صنعت برق می گوید: به دنبال رایگان شدن برق مساجد و مدارس، مصرف برق این مراکز دو تا سه برابر افزایش یافته است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مرزبانان ربوده شده

گروه «جیش العدل» که اخیرا ۱۲ مرزبان ایرانی را ربوده، فیلمی از ربوده شدگان منتشر کرده که آن ها نام شان را اعلام می کنند.

ویدیو: چین؛ افتتاح یک هتل پنج ستاره در یک معدن متروکه

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر