دیرآردوی در شمال ارمنستان

شناسه خبر: 119362 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶, ۳۰ : ۱۵ : ۰۰
از همان ابتدای سفرم به سرزمین زیبای ارمنستان تصمیم داشتم شمال این کشور را هم ببینم و زمینی خودم را به کشورگرجستان برسانم از این رو با توجه به برنامه ریزی پیشین 3 روز به یادماندنی و فراموش نشدنی را به شمال این کشور و استان لوری(Luri) اختصاص دادم و بیشتر کلیساها و آثار باستانی این استان را دیدم.
۵۵آنلاین :

نویسنده : حمیدرضا سروری

از همان ابتدای سفرم به سرزمین زیبای ارمنستان تصمیم داشتم شمال این کشور را هم ببینم و زمینی خودم را به کشورگرجستان برسانم از این رو با توجه به برنامه ریزی پیشین 3 روز به یادماندنی و فراموش نشدنی را به شمال این کشور و استان لوری(Luri) اختصاص دادم و بیشتر کلیساها و آثار باستانی این استان را دیدم. یکی از دیرهای بسیار زیبای این منطقه دیر آردوی(Ardvi) است که در6 کیلومتری اُدزون(Odzon) و 9 کیلومتری آلاوردی(Alaverdi) جای گرفته است. سراسر منطقه با جنگلهای کوهستانی وگلهای رنگارنگ پوشیده شده است. دیرآردوی را به افتخار سورپ هوهانس(Surp Hovhannes) دیر هوهان اُدزنیتسی هم می نامند. آرامگاه هوهان اسقف ارمنی در حیاط دیر قرار دارد و به طور کلی چندین سنگ گور صلیبی شکل که ارمنیها به آنها خاچکار می گویندکنار دیر وجود دارد. ضمن این که خود دیر مشرف به گورستانی است که کنار دیر جای دارد. با توجه به شکل و شمایل سنگ گورها به نظر می رسد که افراد بلند مرتبه و نجیب زاده ای در آنها به خاک سپرده شده اند که در ارمنستان سده های یازدهم تا پانزدهم میلادی می زیسته اند. ساخت دیر را به سدۀ هشتم میلای نسبت می دهند ولی در سده های دوزادهم و سیزدهم میلادی بازسازی شده است. از جاذبه های اطراف دیر می توان به صخره ای طبیعی اشاره کرد که شبیه مار است و مردمان محلی داستان جالبی را در مورد آن بیان می کنند بنابر باورهای عامیانه آنان هوهان اودزنیتسی صدای گریه های زنی را می شنود و شاگردان خود را برای کمک به زن می فرستد. زن مورد حملۀ ماری غول آسا قرار گرفته بوده ولی شاگردان هوهان موفق به کشتن مار نمی شوند از این رو خود او برای کمک به آنها می رود و مار را می کشد و چون فردی مقدس بوده از خداوند درخواست می کند تا آب شفا بخش را از شکم مار بیرون آورد و مار را تبدیل به سنگ کند! و در همان هنگام زن نگون بخت هم تبدیل به سنگ می شود بومیها می گویند که تا سال 1939میلادی تصویر زن هم روی صخره ها بوده ولی روستانشینان خرابش کرده اند تا جایگاهی را برای نگهداری از دامهای خود درست کنند! کنار سنگهای آتشفشانی و رسوبات رودخانه‌ای این عارضۀ طبیعی طلا و نقره هم یافت می شود. بخشهایی از فیلم معروف رنگ انار Sayat Nova)) از فیلمهای برجستۀ سرگئی پاراجانوف) Sergei Parajanov)کارگردان پرآوازۀ ارمنی-گرجی در دیر آردوی فیلم برداری شده است.

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کاخ هخامنشی چرخاب در برازجان

در سال1350خورشیدی،به گونه‌ای ناگهانی و به هنگام کشیدن کانال آب از برازجان به بوشهر در اثر برخورد بیل مکانیکی،شالی‌ستونی در قشری از گل و لای پیدا شد و

آدرس بازندگان بازار دوم دلار

راه‌اندازی بازار دوم دلار اگرچه آرامش را به بازار ارز برگرداند و باعث توقف روند صعودی دلار شد اما برای رانت‌خواران دلار ۴۲۰۰ تومانی خبر خوبی نبود. چرا که آنان را از خوان گسترده رانت محروم کرد و به همین دلیل جوسازی آنان برای بازگشت به سر سفره «تقسیم دلار و سکه ارزان» ادامه دارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!!

واژگونی تریلر و واکنش عجیب مردم!! باید از خودمان شروع کنیم.

ویدیو: بررسی ابعاد حقوقی دریای خزر

تا زمانی تحدید حدود دریای خزر نهایی نشود ایران از درصد اعلامی اش ( حدود ۲۰٪ ) صیانت می کند. تا کشورهای دیگر مبادرت به اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی نکند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر