دِیرکوبایِر در شمال ارمنستان

شناسه خبر: 122086 شنبه ۱۶ دي ۱۳۹۶, ۴۵ : ۱۳ : ۰۰
کوبایر(Kobayr) نام یکی از دیرهای ارمنستان از سدۀ دوازدهم میلادی است و در شمال این کشور در18کیلومتری آلاوردی(Alaverdi) دراستان لوری(Lori) قرار دارد.
۵۵آنلاین :

نویسنده : حمیدرضا سروری

کوبایر(Kobayr) نام یکی از دیرهای ارمنستان از سدۀ دوازدهم میلادی است و در شمال این کشور در18کیلومتری آلاوردی(Alaverdi) دراستان لوری(Lori) قرار دارد. این منطقه بین سده های هشتم تا ششم پیش از میلاد مسیح بخشی از قلمرو اورارتوها بود و پس از آن به بخشی از ساتراپی هجدهم امپراتوری هخامنشیان تبدیل شد و پس از آن نیز بخشی از قلمرو شاخه ای از اشکانیان که در ارمنستان به قدرت رسیدند گردید. به دنبال تقسیم ارمنستان بین امپراتوری ساسانی و روم در387میلادی و در پی آن فروپاشی دودمان اشکانی ارمنستان این منطقه به بخشی که تحت حاکمیت ساسانیان بود پیوست در سال658 میلادی ارمنستان مورد هجوم عربها قرارگرفت و پس از آن در سدۀ دهم میلادی خاندانهای بومی ارمنی همانند باگراتونی به قدرت رسیدند. کیوریکی اول(Kiurike I) در سال 979میلادی دراین منطقه به قدرت رسید که تحت قیمومیت دودمان باگراتونی بود. پس از دودمان کیوریکیان ( (Kiurikians،نجیب زادگان ارمنی- گرجی،زاکاریان بر این ناحیه چیره شدند. نام صومعه آمیخته ای از واژه های ارمنی و گرجیayr)) و Khob)) به معنای غار است. صومعه نزدیک خط راه آهن در دل منطقه ای که پوششی جنگلی دارد جای گرفته است. براساس کتیبه ای که روی یکی از دیوارهای دیر نوشته شده در سال1171میلادی به وسیلۀ مریم دختر کیوریک دوم ساخته شده است. آرامگاه شاهزاده ای به نام شاهنشاه زاکاریان(Shahnshah Zakarian) پسر ایوان زاکاریان(Ivane Zakarian) هم درکوبایر قرار دارد و برج ناقوس کلیسا در سال1279میلادی ساخته شده است. به طورکلی دِیر شامل سه کلیسای کوچک،برج ناقوس،سالن ناهارخوری و بخشهایی از دیوارهایی است که کمابیش سالم برجای مانده اند. آنچه که بیش از همه در دِیرکوبایر جلب توجه می کند وجود چندین دیوارنگارۀ ارزشمند است که در محراب کلیسای اصلی قرار گرفته اند در ردیف میانی دیوار محراب کلیسا حضرت عیسی مسیح و تعدادی از حواریان و در پایین هم تعدادی از قدیسان آیین مسیحیت تصویر شده اند. نفوذ سبکی و موضوعی دیوارنگاره های روم شرقی(بیزانس)در دیوارنگاره های دِیرکوبایر هم به خوبی نمایان است. در یک صحنه از فیلم سایات نوا(Sayat Nova) فیلم مشهور سرگئی پاراجانوف کارگردان ارمنی-گرجی،تصویری از دِیرکوبایر هم به نمایش درآمده است. در سالهای اخیر بخشهایی از دیوارنگاره ها به کمک تیم مشترکی از مرمتگران ایتالیایی- ارمنی تعمیر شده و کاوشهایی هم به وسیلۀ باستان شناسان ارمنی در محوطه صورت گرفته است که طی آنها چندین سنگ گور در برابر برج ناقوس کلیسا پیدا شده به اضافۀ بخشهایی از شبکۀ آب رسانی و تنبوشه های سفالی مجموعه(Mirijanyan,2012 & Babajanyan).

 

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آنها دارند، ما هم می‌خواهیم

موضوع مذاکرات میان ایران و ۱+۵ که البته با خروج آمریکا به ۱+۴ مبدل شده همچنان از اصلی ترین مباحث مطرح در معادلات جهانی است که فضای داخلی ایران را نیز تحت تاثیر قرار داده است.

ضرورت پاسخگویی هایپر استار به وضعیت کاری کارمندانش

این مطلب در فشای مجازی توسط مجله هنری ژوان منتشر شده است که ۵۵ آنلاین آمادگی دارد جوابیه هایپر استار و فروشگاه های مشابه را منتشر کند .

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: جنایت بزرگ ترامپ

ترامپ:عربستان از ما ده ها میلیارد دلار اسلحه می خرد و ما حاضر نیستیم به خاطر قتل انسانها، از سر روابطمان با عربستان و قراردادهای پر سود نظامی با آنها بگذریم.

ویدیو: شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟

شهر را چگونه به سبک جهادی به تاراج بردند؟ واگذاری ۱۷۰۰ ملک و آپارتمان نجومی در دوره قالیباف

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر