دو کتابی که معاون سابق مطبوعاتی

شناسه خبر: 127564 سرویس: کتاب و شهر کتاب ، گوناگون شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶, ۲۹ : ۱۹ : ۰۰
دو کتابی که معاون سابق مطبوعاتی
دو کتاب #حرف مفت و #مغلطه را اگرچه جداگانه تهیه کرده بودم ولی تقریبا پشت سر هم خواندم و قرابت مضمونی آنها برایم جالب بود.
۵۵آنلاین :

معاون مطبوعاتی سابق ارشاد در اینستاگرامش نوشت: اولی را که یک رساله بسیار کم حجم است آقای دکتر #محسن_جوادی معاون فرهنگی وزارت ارشاد معرفی کرد؛ مقاله ای که توسط فیلسوف مشهور #هری_فرانکفورت نوشته شده؛ نوشته ای که در اصل یک سخنرانی در سال ۱۹۸۵ بوده و به مدد ذکاوت و بزنگاه شناسی انتشارات پرینستون در ۲۰۰۵جامه کتاب عمومی پوشیده،شانزده زبان را در نوردیده و به فروشی نجومی دست یافته است.دومی را هم فیلسوفی دیگر #جمی_وایت نگاشته و در هر دو اثر، عصبانیت های رایج اما مسئولانه فلاسفه را می بینیم.
هر دو به یک موضوع می پردازند : لغزش های سهوی و بلکه عمدی در کلام که ما را از منطق گفتاری خارج می کند . هر دو کتاب با ذکر جملات مصداقی، جنبه های مغلطه یا کژتابی آن را بیان می کنند تا به ما دقیق صحبت کردن و منطقی فهمیدن را آموزش بدهند و به تشخیص سره از ناسره کمک کنند و مچ گیری از کسانی که به دنبال سوء استفاده هستند.
یکی از شروط مقدماتی #گفتگو، دقیق صحبت کردن و دقیق فهم کردن است تا «بود» و «نمود» یکی شود و «سوء تفاهم» پیش نیاید.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سرطان؛ سهم مردم مركزي از نفت

سرطان، سهم مردم استان مركزي از نفت و صنايع بزرگ است.جان مردم اين استان در سايه گازهاي سرطان‌زايي كه صنايع نفتي و صنعتي بی‌محابا توليد مي‌كنند، آب‌هايي كه با فاضلاب و پساب صنعتي و نفتي آلوده مي‌شوند و درنهايت خاك آلوده، در خطر است. براساس آمار تنها در سال 95، 6هزار و پانصد بیمار مبتلا به سرطان در این استان شناسایی شده كه صنايع آلاينده از عوامل بروز اين بيماري بوده است.

تکرار جلاد و شهید

«بريزيد خون‌ها را؛ زندگي ما دوام پيدا مي‌كند. بكشيد ما را؛ ملت ما بيدارتر مي‌شود» را امام(ره) دو روز پس از شهادت علامه مرتضی مطهری در مدرسه فیضیه و در مقابل مردم بیان کردند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر

ویدئو رنگی نوحه «بخشو» در مسجد دهدشتی های بوشهر، سال 1349 كه بعدها نوحه "ممد نبودى" بر روى این ملودى ساخته شد. تاسوعا و عاشورای حسینی تسلیت باد

ویدیو: لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی

لحظه درگذشت پیرغلام اهل بیت (ع) در شبیه خوانی فوت مرحوم کرم حیدری در گلفرج (جلفا) روز عاشورا ۲۹ شهریور ۱۳۹۷

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر