نتیجه‌ای یافت نشد.

دوزخ بازنشستگی برای تشنگان خدمت

شناسه خبر: 145352 سرویس: توسعه ، گوناگون سه شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۷, ۲۸ : ۱۰ : ۰۰
دوزخ بازنشستگی برای تشنگان خدمت
چرخش قدرت عمومی و تسهیل تصدی سمت‌های اداری و سیاسی توسط جوانان و افرادی که دارای شرایط مناسب هستند از جمله مولفه‌های مردم‌سالاری و حاکم ساختن مردم بر سرنوشت خویش است.
۵۵آنلاین :

چرخش قدرت عمومی و تسهیل تصدی سمت‌های اداری و سیاسی توسط جوانان و افرادی که دارای شرایط مناسب هستند از جمله مولفه‌های مردم‌سالاری و حاکم ساختن مردم بر سرنوشت خویش است. جمله معروف «قدرت فساد می‌آورد» نیز حکایت از آن دارد که محدودیت تصدی سمت عمومی و دولتی یکی از ارکان مهم سلامت حکمرانی است که به قول موریس دوورژه، استاد مسلم حقوق و جامعه‌شناسی سیاسی حاکمان همچون اجاره‌نشینانی هستند که باید در موعد سررسید قدرت را ترک کنند. این اصول به گردش منطقی و قانون‌مدار مشاغل عمومی دولتی اشاره دارد تا نسل‌های بعدی نیز بتوانند با نايل شدن به جایگاه عمومی خدمتگزار ملت باشند. یکی از مظاهر چرخش قدرت در یک‌جامعه، بازنشستگی کارگزاران است که به‌جهت رفاه حال خود آنان و نیز تزریق جوانان و روحیه نوطلب به دستگاه اداری وسیاسی است. با این‌حال به وفور دیده می‌شود که برخی حاضر به ترک پست و مقام و واگذاری آن به قشر جوان و نسل‌های بعدی نیستند که از جمله دلایل آن می‌توان به ادعای باتجربه‌بودن و متعهدبودن اشاره کرد؛ درحالی‌که در پشت پرده این ادعاها وجود رانت‌های اطلاعاتی و مالی، کاهش نسبی حقوق و اضمحلال نفوذ در طبقه حاکم را نمی‌توان منکر شد. البته نباید منکر دلسوزی برخی از این بازنشستگان شد ولی این دلسوزی چه‌بسا به رکود اداری و عدم شکوفایی در نهادهای دولتی منجر می‌شود که کشور را با خسران عظیمی در بلندمدت روبه‌رو می‌کند.

قوانین مدیریت خدمات کشوری و ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان

به‌طور طبیعی پس از هر انقلابی، انقلابیون عهده‌دار مسند عمومی می‌شوند تا با تعهد خود مانع برگشت حاکمان قبلی به مسند قدرت و مصادره انقلاب شوند و این موضوع چندین‌سال پس از انقلاب نیز ادامه دارد و پس از فروکش‌کردن جو انقلابی و حاکم شدن شرایط طبیعی بر جامعه گردش سمت‌های عمومی ادامه می‌یابد. این اتفاق در کشور ما نیز پس از انقلاب اسلامی رخ داده است ولی مشاهده می‌شود برخی از مدیران و صاحب‌منصبان اول انقلاب، پس از گذشت چهاردهه از آن همچنان به اشتغال در دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی ادامه داده و از بازنشستگی و انتزاع از مشاغل دولتی امتناع ورزیده‌اند و این با اهداف نظام سالم اداری و دیوانی در تعارض است. هدف از ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان در دستگاه‌های عمومی و اجرایی کاهش بیکاری، افزایش اعتماد عمومی، شکوفایی استعداد جوانان، پیشگیری از نارضایتی عمومی و انعطاف‌پذیری اداری است. بازنشستگی مطابق ماده48 قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب86 یکی از راه‌های انتزاع کارکنان رسمی دولت از سمت دولتی است؛ بنابراین قانون‌گذار مدت معینی را برای تصدی سمت عمومی و اشتغال دولتی پیش‌بینی می‌کند که باتوجه به شرایط شغلی و برخی شرایط دیگر متغیر است ولی این محدودیت مدت مشاغل اجرایی و دولتی لازم‌الاجراست و باید پس از مدت معین، کارکنان و مدیران موقعیت خود را ترک کنند. قانون‌گذار برای نیل به اهداف فوق، قانون «ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان» را در سال95 تصویب کرده که به صورت ماده واحده لازم‌الاجرا شده است. ماده واحده این قانون صراحت دارد که دستگاه‌های اجرایی و کلیه نهادهایی که به نحوی از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، باید از به‌کارگیری کسانی که به حالت بازنشستگی درآمده‌اند خودداری کرده و از استخدام و به کارگیری مجدد آنان اجتناب کنند. پس از تصویب این قانون برخی از بازنشستگان با استفاده از تبصره‌های آن به دورزدن قانون پرداختند و کماکان در دستگاه‌های اجرایی مشغول بودند. در پی این وضعیت و انباشت بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی، قانون‌گذار به فکر چاره افتاده و با اصلاح تبصره يك قانون به دنبال تحدید اشتغال بازنشستگان در دستگاه‌های اجرایی برآمد. در اصلاحیه تبصره يك قانون فوق‌الذکر، قانون‌گذارسمت‌های مستثنا از قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان را محدود کرد که این افراد عبارتند از روسای سه قوه، معاونان رییس‌جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای نگهبان. این موقعیت‌ها مشمول قانون فوق نبوده و افراد بازنشسته نیز می‌توانند به سمت‌های فوق نايل شوند. همچنین افرادی که دارای جانبازی 50درصد به بالا، آزادگان بالای سه‌سال اسارت و فرزندان شهدا از شمول این قانون خارج هستند. در مورد اشتغال افراد بازنشسته در نیروهای مسلح نیز اصل بر ممنوعیت به کارگیری است ولی بازنشستگان می‌توانند با کسب مجوز از فرمانده کل قوا در نیروهای مسلح ادامه کار دهند.

بررسی استثنائات اصلاحیه اخیر

با تامل در این اصلاحیه می‌توان اذعان داشت که با وجود استثنائات قابل نقد به این مقرره، ولی نسبت به پالایش و تصفیه قانونی بازنشستگان از دستگاه‌های اجرایی می‌توان امیدوار بود. از نشانه‌های این امیدواری می‌توان به انتصاب‌های اخیر مقام رهبری اشاره داشت که جوان‌گرایی مهم‌ترین ویژگی این انتصاب‌ها بوده است و امید است که در مورد سمت‌های مستثنا از اصلاحیه نیز ایشان به جوان‌گرایی ادامه داده و انتصابات خود در مورد فقهای شورای نگهبان و نیروهای مسلح و ... را به جوان‌گرایی آمیخته تا به عنوان الگویی عملی برای سایر مقامات و انتصابات تلقی شود.

در مورد استثنای مربوط به ایثارگران نیز به نظر می‌رسد افکار عمومی نسبت به این موضوع اقناع نشده باشد؛ چرا که این ممنوعیت برای چرخش سمت‌های اجرایی و انتقال آنان به نسل‌های بعدی است و دلیلی برای استثنا قائل‌شدن در مورد ایثارگران وجود ندارد.

شاید دلیل قانون‌گذار قدردانی و ارج نهادن به رشادت‌های این عزیزان باشد ولی این قدردانی می‌تواند از طرق دیگر نیز حاصل شود و دلیلی بر تبعیض بین ایثارگران و سایر کارکنان بازنشسته وجود ندارد؛ چراکه ادامه فعالیت ایثارگران بازنشسته همچون دیگر بازنشستگان با فلسفه وجودی قانون فوق تعارض داشته و قانون را از صلابت و جامع بودن خالی می‌کند.

در مورد ريیس‌جمهور، معاونان و وزرای وی و نیز نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌توان ادعا کرد که هدف قانون‌گذار از مستثناکردن این افراد، گسترش دایره انتخاب مردم و عدم تحدید انتخاب آزاد آنان بوده است که دلیل نسبتا موجهی به نظر می‌رسد، ولی امید آن می‌رود که با اجرای موثر قانون و فراگیری آن در کشور، مردم نیز در انتخابات خود افراد جوان را برگزیده و با میدان دادن به آنان شکاف بین نسلی حاضر در جامعه را بهبود بخشند.


منبع : قانون
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر