نتیجه‌ای یافت نشد.

دم خروس ترامپ باز هم پیدا شد

شناسه خبر: 174535 سرویس: جهان ، گوناگون جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸, ۱۷ : ۲۲ : ۰۰
دم خروس ترامپ باز هم پیدا شد
درحالی که رئیس جمهوری امریکا و دیگر مقام های این کشور، بارها یکی از اهداف تحریم ها علیه ملت ایران را فشار به حاکمیت برای تغییر ماهیت نظام سیاسی و کمک به مردم ایران خوانده اند، رئیس جمهوری این کشور در تازه ترین سخنرانی خود بار دیگر ملت ایران را تروریست خطاب کرد
۵۵آنلاین :

درحالی که رئیس جمهوری امریکا و دیگر  مقام های این کشور، بارها یکی از اهداف تحریم ها علیه ملت ایران را فشار به حاکمیت برای تغییر ماهیت نظام سیاسی و کمک به مردم ایران خوانده اند، رئیس جمهوری این کشور در تازه ترین سخنرانی خود بار دیگر ملت ایران را تروریست خطاب کرد. این امر نشان می دهد امریکایی ها در دستیابی به یکی از اهداف خود که ایجاد شکاف بین مردم و حاکمیت است ناکام مانده اند که این گونه ملت را نیز همچون حاکمیت آماج حمله و توهین می کنند.

ترامپ در تازه ترین اظهارنظر خود در این زمینه بامداد امروز به وقت تهران در یک سخنرانی در کاخ سفید، از لفظ توهین‌آمیز «ملت تروریست» برای ایران استفاده کرد و گفت: «آنها ملت تروریست هستند و ما با این کنار نمی‌آییم.»

او در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌ها مبنی بر اعزام نیروهای امریکایی به غرب آسیا گفت: «فکر نمی‌کنم نیازی به آنها (این نیروها) داشته باشیم، واقعا فکر نمی‌کنم، ولی قرار است ظرف یک ساعت آینده جلسه‌ای در همین خصوص داشته باشم. اگر نیاز به اعزام نیرو باشد حتما می‌فرستم.»

این اظهارنظر دور از آداب دیپلماتیک و حتی عرف روابط بین الملل، واکنش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل را به دنبال داشت.

ظریف که در پاکستان به سر می برد، در حاشیه دیدار با مقام های این کشور، در پاسخ به اظهارات دونالد ترامپ گفت: آقای ترامپ با اظهارات خودش نشان داده اولاً تاریخ نمی‌داند و ثانیاً مردم ایران را نمی‌شناسد و ثالثاً ثابت کرده است که ادعاهایش و همکارانش در حمایت از مردم ایران چقدر دروغ است.

وی با اشاره به اینکه این مساله نشان می‌دهد ترامپ حتی در ظاهرسازی نمی‌تواند خوب عمل کند و نیات واقعی و درونی خود را درباره مردم ایران بروز می دهد، ادامه داد: او بارها مردم ایران را با لقبی که فقط برازنده خودش است یعنی «تروریسم هست» متهم کرده است. او اعلام کرده که علیه مردم ایران جنگ اقتصادی می‌کند و این جنگ یعنی ترور و تلاش برای تهدید یک دیدگاه سیاسی از طریف فشار اقتصادی و جلوگیری از فروش غذا و دارو و مواد اولیه آن هم برخلاف دستور دیوان بین‌المللی دادگستری. اگر کسی تروریست است شخص ترامپ است نه جمهوری اسلامی ایران که همواره در منطقه در صف اول مبارزه با تروریسم بوده است و حمایت ما از مردم عراق و سوریه توسط مردم این کشورها بارها مورد قدردانی قرار گرفته و این مساله‌ای است که همه به آن اذعان دارند.

مجید تخت روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل هم در این باره گفت: اصرار ترامپ به استفاده از ادبیات توهین آمیز علیه ملت ایران عزم مردم ما را در مقاومت علیه سیاست فشار و ارعاب دوچندان می کند.

وی با بیان اینکه حرف های متناقض رئیس جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ایران و ملت بزرگ ایران است، اضافه کرد: این مواضع برای ما ناآشنا نیست، زیرا آن را در ادامه تحریم های ظالمانه آمریکا قابل تفسیر می دانیم که آن هم نمونه بارز دیگری از خصومت با ملت ایران است.

تخت روانچی ادامه داد: این سخنان سخیف بیش از هر چیز نمایانگر بی اطلاعی از تاریخ چند هزار ساله ایران و عدم شناخت نسبت به مردم ایران است. ایران بزرگترین قربانی و در عین حال قدرتمندترین دشمن تروریسم در منطقه بوده و هست و نابودی داعش و دیگر گروه های تروریستی مشابه در سال های اخیر جزو آخرین اقدامات ایران در این زمینه بوده است که آقای ترامپ در جریان فعالیت های انتخاباتی خود به مبارزه ایران با داعش اذعان کرده بود.

این گفته تخت روانچی که «مواضع ترامپ برای ما ناآشنا نیست» به سابقه اظهارات سخیف و خلاف واقع ترامپ در این باره اشاره دارد.

نخستین بار مهرماه 96، 6 ماه پیش از خروج امریکا از توافق برجام بود که ترامپ ملت ایران را «تروریست» خطاب کرد. یک سال بعد از آن، در آبان ماه 97 هم ترامپ در گفت و گویی با خبرنگاران، بار دیگر مواضع اهانت آمیز خود علیه مردم ایران را تکرار کرد و گفت: «اگر شما نگاهی به ایران داشته باشید و اگر به آنچه که آن‌ها انجام می‌دهند نگاه کنید، [متوجه می‌شوید که] آنها در حال حاضر یک ملت تروریست هستند.»

هرچند این مواضع بارها با واکنش مقام های ایران رو به رو شده است، اما فراتر از این واکنش، ضدونقیض هایی است که در اظهارات مقام های آمریکا نسبت به ملت ایران وجود دارد. زیرا آنان، از ترامپ، تا پومپئو وزیر امور خارجه تا برایان هوک، معاون او و دیگر چهره های دولت امریکا، بارها مدعی شده اند که هدف از تحریم ها و فشارهای اقتصادی، نه ملت ایران، بلکه حکومت ایران است.

کما اینکه ترامپ دی ماه 96، در واکنش به اعتراضات مردمی در ایران، مدعی شد که «برای مردم ایران که خواستار بازپس گیری حاکمیت خود از مقامات  هستند، احترام زیادی قائل است.» او به تازگی نیز مدعی شده بود که پس از وضع تحریم ها در ایران، هفتگی و چه بسا روزانه، شاهد تظاهرات اعتراضی در ایران هستیم. اما فارغ از این مواضع، اظهاراتی که ترامپ در فاصله های یک ساله بر زبان می آورد، نشان دهنده واقعیت آن چیزی است که در ذهن مردان دولت فعلی آمریکا نسبت به ایران می گذرد. به عبارت دیگر، واقعیت نگاه او به ملت ایران، همان چیزی است که او امروز گفت: «آنها ملت تروریست هستند و ما با این کنار نمی‌آییم.»


منبع : ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

دیدن «دیوها» که کاری ندارد.

در این میان اما راننده‌ای هم در شهر قزوین پیدا می‌شود که روی شیشه خودروی خود نوشته: «کرایه نداری برو، حلالت نگو ندارم، برو بسلامت»

آینده‌پژوهی ایران و اکوسیستم استارتاپی

شناخت مسائل مربوط به آینده کشورها، پیش‌بینی سناریوهای محتمل در حوزه‌های مختلف و تحلیل تغییرات پیش‌رو، به امری بسیار مهم و اساسی برای کشورهای جهان تبدیل شده است. اهمیت این مباحث آن‌چنان است که در کشورهای پیشرفته سال‌های درازی است رشته‌های مرتبط با آینده‌پژوهی

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر