نتیجه‌ای یافت نشد.

دلیل عجیب بینی های شکسته مجسمه های مصری!

شناسه خبر: 165774 سرویس: فرهنگ و میراث فرهنگی ، گوناگون دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷, ۵۴ : ۲۲ : ۰۰
دلیل عجیب بینی های شکسته مجسمه های مصری!
تحقیقاتی یک موزه در آمریکا نشان می‌دهد: شکسته‌ شدن بینی مجسمه‌های مصر باستان اتفاقی یا در اثر فرسایش در طول زمان نبوده است
۵۵آنلاین :

تحقیقاتی یک موزه در آمریکا نشان می‌دهد: شکسته‌ شدن بینی مجسمه‌های مصر باستان اتفاقی یا در اثر فرسایش در طول زمان نبوده است.

 در مجسمه‌ی الهه‌ها و اشراف‌زادگان مصر باستان، ویژگی عجیب خراشیدگی یا از بین رفتن بینی به چشم می‌خورد. این مسئله ممکن است به عواقب ناشی از گذر زمان و یا فرسایش نسبت داده شود، اما محققان بیان می‌کنند: این ویژگی نشان‌دهنده تخریب عمدی است.

«ادوارد بلیبرگ»، مدیر موزه «بروکلین» در نیویورک آمریکا که اخیراً این موضوع را مورد بررسی قرار داده است، اظهار می‌کند: این آثار (خراشیدگی و تخریب) به دلیل حملات عمدی برخی از افراد در مصر باستان به منظور دور کردن ارواح خشمگین و جلوگیری از انتقام‌جویی آن‌ها پدید آمده است.

مصر,مصر باستان,مجسمه مصری
مجسمه بدون بینی مصر باستان

 

تعداد متعددی از مجسمه‌هایی که بینی آنها از بین رفته و یا صدمه دیده است در نمایشگاهی که «بلیبرگ» در بنیاد هنری پولیتزر در سنت‌لوئیس برگذار خواهد کرد، به نمایش گذاشته می‌شود.

با این‌که برآمدگی بینی در مجسمه ممکن است تخریب آن را در طول زمان نسبت به سایر اعضای صورت تسهیل کند اما تداوم این رویداد در بیشتر مجسمه‌های مصر باستان از عمدی بودن آن حکایت دارد.

این محقق بیان می‌کند: این رویداد عمدی و معمولاً به دلایل مذهبی و یا سیاسی صورت گرفته است. در مصر باستان، مجسمه‌ها به عنوان ظرف روح کسانی که به شکل آن‌ها ساخته می‌شدند، در نظر گرفته می‌شدند. مردم مصر باستان می‌پنداشتند با از بین بردن بخشی از مجسمه می‌توانند به شخص صدمه بزنند.

«بلیبرگ» در این‌باره به بیان یک باور می‌پردازد و اظهار می‌کند: آسیب وارد شده به قسمتی از بدن به اندازه کافی مؤثر نخواهد بود، بنابراین با از بین بردن بینی، مجسمه دیگر نمی‌تواند نفس بکشد.

این دیدگاهی بود که در مصر باستان رواج داشت و دزدانی که به مقبره آن‌ها دستبرد می‌زدند با این اقدام، اطمینان حاصل می‌کردند که روح کسانی که از آن‌ها دزدیده شده دیگر آن‌ها را آزار نخواهد داد.

از آنجایی که زندگی پس از مرگ بخش اعظمی از فرهنگ مصریان باستان است، همواره زیورآلات، البسه و لوازم مختلفی در کنار تابوت فراعنه و یا اشراف‌زادگان مصر باستان کشف شده است.


منبع : سیمرغ
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

يك كتاب مستهجن منتشر شد؟!

خانه منوچهر بديعي در كُردان معماري خاصي دارد،‌ از همان درِ حياط كه پيچ‌درپيچ به درِ خانه مي‌رسيم مي‌فهميم خانه بديعي نقشه‌راه مي‌خواهد و راه‌بلدي.

شفافیت سیاست، مانع کج فهمی عمومی

تعداد سیاستگذاری ها تحت تاثیر عوامل مختلف رسانه ای، ابهام، امنیتی بودن و غیره مورد کج فهمی واقع میشود.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر