دلایلی برای دوری از مصرف گرایی افراطی

شناسه خبر: 122327 سرویس: اجتماعی سه شنبه ۱۹ دي ۱۳۹۶, ۰۴ : ۱۰ : ۰۰
دلایلی برای دوری از مصرف گرایی افراطی
دوری از مصرف گرایی، به معنای زندگی در فقر و نداشتن لوازم اولیه‌ی حیات نیست. بسیاری از وسایل هم‌چون تخت‌خواب، مبلمان، میز، کتاب، ظرف، لباس، اسباب‌بازی و غیره جزو جدا ناشدنی و ضروری زندگی‌های امروزی هستند.
۵۵آنلاین :

مترجم : مینا شهری

دوری از مصرف گرایی، به معنای زندگی در فقر و نداشتن لوازم اولیه‌ی حیات نیست. بسیاری از وسایل هم‌چون تخت‌خواب، مبلمان، میز، کتاب، ظرف، لباس، اسباب‌بازی و غیره جزو جدا ناشدنی و ضروری زندگی‌های امروزی هستند. مصرف‌گرایی زمانی آغاز می‌شود که میزان خرید و لوازم زندگی، از حد ضروری فراتر رفته و به دغدغه‌ای مدام تبدیل می‌شود. امروزه بسیاری از افراد برای حفظ اعتبار خود در سطح جامعه، هزینه‌های هنگفتی می‌کنند که گاهی از سطح درآمد آنها بسیار فراتر است. تبلیغات به ویژه در دنیای مجازی نیز طوری بشر را احاطه و اسیر خود کرده که گاهی بدون نیاز به بسیاری از کالاها، مبالغ غیر ضروری برای آن‌ها صرف نموده و کمدها و منازل هر روز از وسایل اضافه انباشته‌تر می‌شوند.

بسیاری از افراد نیز صرفا برای خوشحال شدن، تخلیه‌ی روانی و از روی تفریح به خرید می‌روند. این احساس خوشحالی غالبا ناپایدار و لحظه‌ای است و به مرور به عادتی تبدیل می‌شود که دیگر از آن راه گریزی نخواهد بود. منابع مادی بشر محدود هستند و هرگز نمی‌توان به عنوان منبعی همیشگی برای شادی، به آن‌ها اعتماد کرد.

زندگی به سبک مینیمال، مزایا و آرامشی دارد که هرگز با مصرف‌گرایی قابل مقایسه نیست. برخی از این مزایا عبارتند از:

- بدهی کمتر

بسیاری از افراد، برای دست‌یابی به برخی از امیال غیرضروری مادی، خود را مدیون و بدهکار نموده و استرس مداوم و بی‌دلیل را به زندگی خود وارد می‌کنند. فریب آگهی‌های تبلیغاتی را نخورید و پیش از هر خرید به این فکر کنید که آیا واقعا به آن احتیاج دارید یا خیر.

- استرس کمتر

نیاز مداوم به مراقبت از اموال و دارایی‌ها، زمان و انرژی زیادی را اتلاف می‌کند. نگهداری مداوم از اموال، اتومبیل‌ها، تعمیر و جایگزینی کالاها، نوسازی، نظافت و غیره، باعث می‌شود همواره دچار درگیری ذهنی باشیم. از قدیم گفته‌اند، هر که بامش بیش، برفش بیشتر.

- اصلاح سبک زندگی

تلویزیون و فضای مجازی، سبکی از زندگی را ترویج می‌دهند که ناخودآگاه افراد جامعه تصور می‌کنند که شیوه‌ی صحیح و نرمال زندگی همین است. صفحاتی که در دنیای مجازی نوعی از زندگی‌های تجملاتی و فارغ از هر گونه مشکلی را به نمایش می‌گذارند، باعث می‌شود که بسیاری از مخاطبان دست به مقایسه زده و نسبت به زندگی خود دلسرد شوند. فضای مجازی بزرگترین مروج مصرف‌گرایی است و از آن‌جایی که نمی‌شود صورت مساله را پاک کرد، بهتر است هر کسی از خودش شروع کند و درگیر مقایسه و الگوبرداری نشود.

- عدم نیاز به مدگرایی

بازار طراحی و مد و فشن بسیار پر رونق است و هر روز مدل جدیدی از محصولات ارائه شده و مدل‌های قبلی از رده خارج می‌شود. در صورتی که مدام دنباله‌رو این جریان باشیم، در چرخه‌ی بی‌پایانی گرفتار می‌شویم که بدترین نوع مصرف‌گرایی است. بهتر است کالاهایی تهیه کنیم که همیشه زیبا و کاربردی هستند و نحوه‌ی نگهداری از آن‌ها را نیز یاد بگیریم.

- رضایت بیشتر

گرفتار شدن در چرخه‌ی مصرف‌گرایی باعث می‌شود هرگز از داشته‌های خود احساس رضایت نکرده و مدام در فکر تعویض و جایگزینی آن‌ها باشیم.

توجه داشته باشید که دوری از مصرف‌گرایی هرگز به معنای خساست و مال‌اندوزی افراطی نیست. از زندگی باید لذت برد و برای تحقق آرزوهای مادی نیز تلاش کرد. اما منظور این است که تمام عمر و اهداف خود را صرف به دست آوردن کالاهایی نکنیم که فکر و جسم و جان ما را گرفتار خود نمایند. خانه‌ها را از وسایل غیر ضروری خالی کنیم تا انرژی و عشق در آن‌ها جریان پیدا کند. شادی را از منابع غیر مادی دریافت کنیم که بی‌شمار و بی‌پایان هستند.

اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

از هم پاشیدن برجام چه تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد داشت؟

اگر بخواهم به صورت مختصر توضیح دهم، از هم پاشیدن برجام ضربه بزرگی بر اقتصاد ایران خواهد زد. برجام می‌توانست سرآغاز پیشرفت و شکوفایی اقتصاد ایران باشد.

برای رسیدن به موفقیت چه کنیم؟

افراد موفق سرشار از اعتماد به نفس هستند و به توانایی‌های خود و آنچه انجام می‌دهند کاملا اطمینان دارند. موفقیت‌ باعث اعتماد به نفس آنها نمی‌شود بلکه اعتماد به نفس به‌عنوان پیش‌نیاز اصلی پیروزی، آنها را به سمت موفقیت رهنمون می‌کند.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: فضای سبز بدون استفاده

این ویدیو،فضای سبز منطقه ی ۱۴ تهران رو نشون میده،بلوار پاسدار گمنام تقاطع خیابان برادران شهید واضحی فر من سه ساله ساکن این خونه هستم،و تو این سه سال حتی برای نیم ساعت هم ندیدم که در این مجموعه برای استفاده باز باشه همونطور که در فیلم میبینید،که همه وسایل مجموعه در اثر عدم رسیدگی دچار نقص شدن .نمیدونم اگه قرار به استفاده نبوده چرا باید ساخته بشه پولی که میتونسته تو جای درست استفاده شه،اینجا خرج شده

ویدیو: ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد

ماجرای جشن جنجالی برج سلمان که بازداشت برخی مسئولان اداره ارشاد مشهد را رقم زد دادستانی: بازداشت معاون مدیر کل و رییس اداره ارشاد مشهد به دلیل «جریحه دار کردن عفت عمومی و عدم رعایت قوانین» / نماینده مشهد: می خواهند مشهد را تبدیل به شهری توریستی کنند

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان