دلار گران ترمز چک‌های برگشتی را کشید

شناسه خبر: 145852 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷, ۵۳ : ۲۲ : ۰۰
دلار گران ترمز چک‌های برگشتی را کشید
دلار گران، چک‌های برگشتی را کاهش داد. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد بیشتر از ١,٢‌میلیون فقره چک به ارزش ١٣‌هزار‌میلیارد تومان در ماه مرداد برگشت خورده است. براساس این گزارش، چک‌های برگشتی از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۹.۶‌درصد و ۸.۵‌درصد کاهش داشته‌اند. کاهش چک‌های برگشتی در این اوضاع اقتصادی کمی عجیب به نظر می‌رسد.
۵۵آنلاین :

بهاءالدین‌ هاشمی‌حسینی، اقتصاددان در تحلیل این ماجرا به «شهروند» می‌گوید: افزایش مکرر قیمت دلار حجم معاملات نسیه را بشدت کاهش داده است و بسیاری از صاحبان کالا و خدمات، دور چک‌های مدت‌دار را خط کشیده‌اند و بیشتر به صورت نقدی معامله کرده‌اند. بنابراین این موضوع می‌تواند مهمترین عامل کاهش چک‌های برگشتی باشد.
او درباره نقش چک‌های متحدالشکل صیادی در کاهش چک‌های برگشتی هم توضیح می‌دهد: اقدام بانک مرکزی برای همسان‌سازی چک‌ها می‌تواند در کاهش چک‌های برگشتی موثر باشد؛ زیرا از این به بعد بانک مرکزی در یک سامانه منسجم اطلاعات صاحبان چک را گردآوری کرده است و درصورتی که فردی صاحب چک برگشتی باشد، نمی‌تواند دوباره چک بکشد. این درحالی است که در گذشته بانک‌ها با گرفتن تعهد از صاحبان چک‌های برگشتی، به آنها اجازه صدور دوباره چک را می‌دادند.  
آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در مرداد‌ سال ٩٧ حدود ۹.۱‌میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٨٣‌هزار و ٣٠٠‌میلیارد تومان در کل کشور مبادله شده و بیشترین چک‌های برگشتی مربوط به هرمزگانی‌ها، سمنانی‌ها و گلستانی‌ها بوده است.
براساس این گزارش، ٥٣,١‌درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در مردادماه ١٣٩٧ در سه استان تهران، اصفهان و خراسان‌رضوی مبادله شده که به ترتیب با ۳۵.۸درصد، ۹.۳‌درصد و ۸‌درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنین ۶۷.۳‌درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۵.۸درصد)، خراسان‌رضوی (۵.۸درصد) و اصفهان (۵.۷درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.
در این ماه بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی بـه کل ارزش چک‌های مبادله‌شده در استان به ترتیب به استان‌های هرمزگان (۳۹.۲درصد)، سمنان (۲۴.۴درصد) و گلستان (۲۱.۷درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه وبویراحمد (۱۰.۳درصد)، البرز (۱۰.۶درصد) و خوزستان (۱۱.۱درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.
 در مردادماه ١٣٩٧، در کل کشور حدود ۱.۲‌میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ١٢١‌هزار‌میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۶.۴‌درصد و از نظر ارزش ۹۳.۴‌درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

فقر چه اندازه عادت غذایی مردم را تغییر می‌دهد؟

در دنیای امروز میزان آگاهی نسبت به اهمیت مراقبت‌های بهداشتی و تغذیه در جوامع روز به روز در حال افزایش است.

زعفران،طلای مغفول مانده

تولیدات زعفران ایران در جهان چه نقشی دارد؟

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: توهین به پرچم ایران توسط ناخدای چینی

تیزر مستند دریابست "روایتی از زندگی صیادان مظلوم جنوب کشور"

ویدیو: یک سارق موبایل در شهر ری توسط مردم دستگیر می شود

یک سارق موبایل در شهر ری توسط مردم دستگیر می شود .

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر