نتیجه‌ای یافت نشد.

دلار گران ترمز چک‌های برگشتی را کشید

شناسه خبر: 145852 سرویس: توسعه ، اقتصادی ، گوناگون يكشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷, ۵۳ : ۲۲ : ۰۰
دلار گران ترمز چک‌های برگشتی را کشید
دلار گران، چک‌های برگشتی را کاهش داد. آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد بیشتر از ١,٢‌میلیون فقره چک به ارزش ١٣‌هزار‌میلیارد تومان در ماه مرداد برگشت خورده است. براساس این گزارش، چک‌های برگشتی از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب ۹.۶‌درصد و ۸.۵‌درصد کاهش داشته‌اند. کاهش چک‌های برگشتی در این اوضاع اقتصادی کمی عجیب به نظر می‌رسد.
۵۵آنلاین :

بهاءالدین‌ هاشمی‌حسینی، اقتصاددان در تحلیل این ماجرا به «شهروند» می‌گوید: افزایش مکرر قیمت دلار حجم معاملات نسیه را بشدت کاهش داده است و بسیاری از صاحبان کالا و خدمات، دور چک‌های مدت‌دار را خط کشیده‌اند و بیشتر به صورت نقدی معامله کرده‌اند. بنابراین این موضوع می‌تواند مهمترین عامل کاهش چک‌های برگشتی باشد.
او درباره نقش چک‌های متحدالشکل صیادی در کاهش چک‌های برگشتی هم توضیح می‌دهد: اقدام بانک مرکزی برای همسان‌سازی چک‌ها می‌تواند در کاهش چک‌های برگشتی موثر باشد؛ زیرا از این به بعد بانک مرکزی در یک سامانه منسجم اطلاعات صاحبان چک را گردآوری کرده است و درصورتی که فردی صاحب چک برگشتی باشد، نمی‌تواند دوباره چک بکشد. این درحالی است که در گذشته بانک‌ها با گرفتن تعهد از صاحبان چک‌های برگشتی، به آنها اجازه صدور دوباره چک را می‌دادند.  
آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در مرداد‌ سال ٩٧ حدود ۹.۱‌میلیون فقره چک به ارزشی حدود ٨٣‌هزار و ٣٠٠‌میلیارد تومان در کل کشور مبادله شده و بیشترین چک‌های برگشتی مربوط به هرمزگانی‌ها، سمنانی‌ها و گلستانی‌ها بوده است.
براساس این گزارش، ٥٣,١‌درصد از تعداد چک‌های مبادله‌ای کل کشور در مردادماه ١٣٩٧ در سه استان تهران، اصفهان و خراسان‌رضوی مبادله شده که به ترتیب با ۳۵.۸درصد، ۹.۳‌درصد و ۸‌درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند. همچنین ۶۷.۳‌درصد از ارزش چک‌های فوق در سه استان تهران (۵۵.۸درصد)، خراسان‌رضوی (۵.۸درصد) و اصفهان (۵.۷درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان‌ها دارا بوده‌اند.
در این ماه بیشترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی بـه کل ارزش چک‌های مبادله‌شده در استان به ترتیب به استان‌های هرمزگان (۳۹.۲درصد)، سمنان (۲۴.۴درصد) و گلستان (۲۱.۷درصد) اختصاص یافته است و استان‌های کهگیلویه وبویراحمد (۱۰.۳درصد)، البرز (۱۰.۶درصد) و خوزستان (۱۱.۱درصد) کمترین نسبت ارزش چک‌های برگشتی به کل ارزش چک‌های مبادله‌شده در استان را به خود اختصاص داده‌اند.
 در مردادماه ١٣٩٧، در کل کشور حدود ۱.۲‌میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ١٢١‌هزار‌میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در کل کشور از نظر تعداد ۹۶.۴‌درصد و از نظر ارزش ۹۳.۴‌درصد از کل چک‌های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.


منبع : شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آشنایی با دو نیایشگاه صخره‌ای در بُبانشوار هند

داریوش شایگان فقید درکتاب مشهور خود ادیان و مکتبای فلسفی هند در مورد آیین جِین(Jainism) می‌نویسد:کیش جین همانند آیین بودا درآغاز پیدایش خود سازمانی رهبانی بوده است که به تهذیب اخلاق می‌پرداخته و از راه مهرورزی و گرامی داشتن حق زندگانی همراه با پرهیزکاری و خویشتن‌داری می‌خواسته از اقیانوس سامسارا(Samsara) و چرخۀ زایشهای دوباره یا تناسخ گذرکند. کیش جِین در آغاز مانند آیین بودا تلاش می‌کرد تا با دریافت ریشه‌های اخلاقی و مینوی درست از دایرۀ جهنمی بازپیدایی رهایی جوید و راهی برای گریز از رنج گیتی به دست آورد.

چگونه با وجود مشکلات بی‌پایان، شاد بمانیم؟

اگر بپذیریم که برخی از مشکلات را نمی‌توانیم حل کنیم و برطرف‌کردن برخی از آن‌ها خارج از اراده و توان ما است، بهتر می‌توانیم با آن‌ها کنار بیاییم و زندگی شادتری داشته باشیم.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر