نتیجه‌ای یافت نشد.

دست ما نمک ندارد یا نخست وزیر عراق نمک‌نشناس است؟!

شناسه خبر: 141773 سرویس: توسعه ، جهان ، سیاست ، گوناگون شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷, ۵۴ : ۰۰ : ۰۰
دست ما نمک ندارد یا نخست وزیر عراق نمک‌نشناس است؟!
حیدر عبادی اعلام کرده عراق تحریم های آمریکا را با بی میلی اجرا می‌کند. این صدا اما از کردستان عراق و پاکستان و حتی افغانستان شنیده نمی‌شود. وقت تجدید نظر در سیاست‌ها نیست؟
۵۵آنلاین :

 

 مهرداد خدیر- نخست وزیر عراق گفته است: «تحریم های آمریکا علیه ایران را با بی میلی اجرا می کنیم»!

 حزب بارزانی اما اعلام کرده منافع کردستان عراق در گرو گسترش تجارت با ایران و مخالفت با تحریم های امریکا علیه ایران است.

از مقایسۀ این دو اظهار نظر به چه نکته‌ای می‌رسید؟ اگر خواننده پی‌گیر مطالب عصر ایران باشید همین سه روز پیش خبر مربوط به نقل اظهارات متفاوت دکتر نقیب‌زاده استاد علوم سیاسی را در شبکۀ چهار سیما خوانده‌اید که در زمرۀ پربازدیدها هم قرار گرفت و کاربران فراوان استقبال و تأیید کردند.

دوشنبه شب، آقای نقیب زاده در تلویزیون رسمی ایران گفت منافع ما در کردستان عراق و قفقاز است نه در کشورهای عربی و ما بی دلیل در مناطق دیگر هزینه می‌کنیم و یادآور شد حضور و هزینه در جاهایی که فرهنگ مشترک یا زبان مشترک یا ریشۀ مشترک داریم قابل توجیه است مانند آسیای میانه و قفقاز و حتی در مواردی حزب‌الله لبنان و سخن قبلی خود را تکرار کرد که کردستان عراق تهدیدی برای ایران نیست. او حتی پیش‌تر گفته بود که کردستان عراق، ایران دوم است و فرصت برای ماست و هیچ گاه رابطه خود با ایران را نمی‌گسلد.

مقایسۀ اظهارات نخست وزیر عراق که تازه رییس دولت شیعی هم هست با موضع حزب حاکم در کردستان عراق ضرورت توجه به این گونه نظرات را بیشتر می‌کند.شاید گفته شود اگر ایران دست از حمایت از عراق بردارد دولت بغداد به سوی سعودی‌ها می گرود اما مگر همین حالا آقای مقتدا صدر به طرف ریاض غش نکرده است؟ یک دولت مدرن و ملی در بغداد بیشتر به فکر رقابت با ایران است یا یک دولت با ادعای شیعی مانند مالکی و عبادی که هم سر در آغوش آمریکا دارند و هم به تهران ابراز ارادت می کنند و در وقع به چشم رقیب نگاه می کنند؟

پاکستان که با عمران خان پا به دوران تازه ای گذاشته اعلام کرده با تحریم ها هم سویی نمی کند و افغانستان که هم‌زبان و هم‌فرهنگ ماست به تکاپو افتاده تا بندر چابهار از تحریم‌ها مستثنا شود زیرا می‌خواهد، هند همچنان بتواند از طریق این بندر با افغان‌ها معاملات تجاری داشته باشد. از یک طرف افغانستان به دریا راه ندارد و محصور در خشکی است و از سوی دیگر تنش میان هند و پاکستان به حدی است که هند نمی‌تواند از طریق این کشور با افغانستان تبادل داشته باشد و بندر ایرانی چابهار یگانه امکان است و به این سبب دولت افغانستان دوست ندارد تحریم علیه ایران را اعمال کند تا احتمالا ایران هم از طریق چابهار متقابلا جبران کند و به دنبال معافی است.

نهایت واکنش آقای حیدر عبادی نخست وزیر عراق اما چه بوده؟ هم او که خانه اش روی آب بود و شب ها با کابوس داعش به رخت‌خواب می‌رفت و حالا زبان باز کرده: با بی‌میلی اجرا می‌کنیم!

با همۀ احترام به هموطنان عرب یا عرب زبان در داخل ایران، اکثریت قریب به اتفاق ایرانیان علاقه‌ای به گسترش ارتباط با کشورهای عربی منطقه ندارند و به خصوص در قبال عراق حساس هستند و تنها در حد زیارت مزارهای 4 گانه و پرهیز از جنگ و خشونت، باید محدود باشد. به دوبی هم به چشم دیگری نگاه می‌کنند. دوبی یک شهر – کشور مصنوعی مانند سنگاپور و یک پروژه بزرگ است و علاقه و اشتیاق سفر به آن را نباید با موضوعات دیگر درآمیخت تازه آن شوق هم فرو نشسته است.

وقتی برخی تا درضعف هستند قربان صدقه ما می‌روند و تا قدری جان می‌گیرند نمک‌دان می‌شکنند چرا سراغ آنانی نرویم که همیشه با ما هستند؟ تحریم شان هم کردیم و مرزها‌شان را هم مدتی بستیم اما با ما هستند. چون خود ما هستند. 

نگران درغلتیدن بغداد به آغوش سعودی ها هم نباشیم زیرا در نگاه سعودی ها عرب شیعه عرب واقعی نیست و هیچ گاه با اعراب شیعۀ عراق میانه ای ندارند.

بگذارید صریح و روشن بگویم و از پاره ای مبهم گویی ها که گاه از سر ناچاری در آن فرو می‌غلتم فاصله بگیرم. ما اکنون و بیش از هر زمان دیگری به ملی گرایی مثبت و نه ناسیونالیسم افراطی یا شووینیسم نیازداریم.

هیچ واژه‌ای و هیچ مفهومی به قدر «ایران» مردم ما را به هیجان نمی‌آورد. هر بار از همین تلویزیون که دوستش نداریم، سرود «ایران، به خاک خسته تو سوگند، به بُغض خفتۀ دماوند» با صدای سالار عقیلی پخش می شود کدام یک از ما موی بر تن مان راست نمی شود و چهار ستون بدن مان نمی لرزد؟ ای ایران و ایران ای سرای امید که جای خود دارند.

بگذارید عراقی‌ها خودشان با خودشان خوش باشند. حیدر عبادی در این آزمون مردود شده و هر چه پیغام بفرستد که ناچار بوده هم فایده ندارد. تقصیر هم ندارد. او وام دار آمریکایی هاست. بوش پدر صدام حسین را نینداخته بود که آواره این کشور و آن کشور بود. بعد تر وام‌دار ما هم شد. ولی همۀ عمر که نمی‌تواند زیر دِین این و آن زندگی کند. موضع دولت مرکزی عراق این است اما موضع افغانستان و کردستان عراق هم در یادها می‌ماند.

ما از این همسایۀ غربی هیچ گاه خیری ندیده‌ایم و اگر مزار امامان نازنین‌مان نبود و بیم یک درگیری خون‌بار و پر تلفات دیگر و ضرورت همسایگی نبود نیاز به حداقل رابطه هم نبود اما حالا هم دیگر نیاز به این همه قربان صدقه و نزدیکی نیست.

شاه عباس کبیر وقتی خبر بدرفتاری با زایران عتبات عالیات را در عراق آن روز که بخشی از امپراتوری عثمانی بود شنید دستور احیای آرامگاه امام رضا را داد و خود پای پیاده از اصفهان تا مشهد رفت و خویشتن را «کلب آستان رضا» لقب داد. نه صرفا از سر علاقه به آستان علی ابن موسی الرضا که چون می خواست زایران ما به جای سرگردانی در سرزمینی دیگر در خاک خودمان سیر کنند و آبادش کنند وحالا هم در پایان هر مجلس ترحیم نه فقط به جانب کعبه که به سوی حرم امام رضا در شرق ایران هم رخ برمی گردانیم و دعا می کنیم.

کاری نمی توان کرد. جنس ما با امثال نوری مالکی و حیدر عبادی جور در نمی آید. بی سبب نیست که مقامات ایرانی متولد شهری از عراق هر از گاهی بر تبار ایرانی خود تأکید می کنند و یادآور می شوند تولد در جوار عتبات یا به خاطردر سفربودن مادران شان بوده یا تبرک آن و ایرانی اند.

درود بر آیت الله العظمی سیستانی که در هیچ یک از انتخابات عراق شرکت نمی کند و می گوید من ایرانی ام. 54 سال است در عراق زندگی می کند اما می گوید من ایرانی ام.

از عراقی ها توقعی نداشته باشیم و اتفاقا از «اجرای توأم با بی میلی» استقبال کنیم چون بار سنگینی را از دوش ما هم بر می دارد. کردستان عراق و افغانستان و قفقاز اما به کارمان می آیند و درقبال عراق، همین حد که زیارت برقرار باشد کافی است.

دوران ترامپ و تحریم ها قطعا تمام می شود و می خواهیم بدانیم حیدر عبادی و همپالکی ها آن گاه با چه رویی دست به سوی ما دراز می کنند؟

روح ملی و ایران مان را احیا کنیم. نمی گویم بر طبل ملی گرایی افراطی بکوبیم. اما چه می توان کرد در این هنگامه بحران ها آبی از این جماعت گرم نمی شود و هر چه هزینه کنیم هدر می رود. دست مان را تا آرنج در عسل کنیم باز ...

شاید گفته شود گردشگران عراقی چه. بیایند. همه جور گردشگر بیاید. اما بین صدایی که از بغداد می شنویم و صدایی که از کردستان عراق، خوب باید تفکیک قایل شویم...

ایران، به خاک خستۀ تو سوگند
به بُغض خفتۀ دماوند

که شوقِ زنده ماندنِ من
به شادیِ تو خورده پیوند....


منبع : عصر ایران
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
حقدوست ۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۰:۵۹
من موندم امثال اين اقاي نقيب زاده چطور و برداشتشون اشتباه و نوک بينيشونو ديدن ، دوما عراق کافيه علاني بگه مخالف تحريمهاي اونوقت با تحريم مواجه ميشه که به چندين دليل به ضرر ايرانه عراق کشوري جنگ زده و بحرانيه که کوچکترين مشکل جديد ممکنه دوباره جنگ و بي ثباتي بياره که براي ايران خطرناکه دوم تحريم باعث ميشه تمام ملت عراق بر عليه ايران بشن که اينم خطرناکه ، عراق نيازي نيست به حرف جلو تحريمها بايستد عمل کردن به نفع ايران کافيستستاد سياست شدن ، اولا که ديد
30 31 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۰:۵۹
نظر 90درصد مردم کشورمون اینه که باید میزاشتیم داعش بزنه نسل عراقی های نمک نشناس دربیاره.تا ایقدر بیمعرفتی نکنه
30 31 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۱:۰۱
شعور ندارد نویسنده این مقاله
27 33 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۱:۰۳
مگر کری یا کوری ملت عراق را نمی بینی که از ملت ایران حمایت می کنند
31 31 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۱:۰۵
عجب خریست این دکتر
27 35 پاسخ دادن به این نظر
منصور ۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۱:۰۵
اولآ به گفته خود شما آقای سیستانی اگه واقعآ چنین حرفی بزند عقل سالم میگه که حرف حرف نژاد پرستانه است و به نظر بنده همچین شخصی نمیتونه مرجع تقلید باشه شاید اسمآ باشه درثانی آقای سیستانی نزد مردم عراق مقام خیلی بالایی دارن ثالثآ من به عنوان یک عرب احوازی خدمتتون عرض میکنم که شما هر چی دلتون میخاد در مورد اعراب میگید و خیلی راحت یک طرفه قضاوت میکنید تا دیروز از استقلال کردستان عراق ناراحت بودید مرزها رو بستید حالا اونا خوب شدن حیدر عبادی بد شد تا دیروز با افتخار از ورود ارتش عراق به کرکوک حرف میزدید حالا چی؟میگن سیاست انگلیس تفرقه بنداز حکومت کنه ولی ما شاهدیم جز تفرقه و خراب کاری مثل اینکه چیزی یاد نگرفتید .
اقتصاد کشور داغون رو کردید چپاول قتل جنگ همه اینها کار شماست توهر جای دنیا جنگه ایران یه ردی داره تو همه جا سرک میکشید دنیا رو نابود کردید
شما مسلمان نیستید تمام ناراحتی شما از اعراب بخاطر نابود کردن امپراتوری ایران به قول خودتونه
وتا دنیا دنیاست شما از عرب خوشتون تمیاد
یه تنفر بی خود فقط از عربا بیزارید چرا؟
28 28 پاسخ دادن به این نظر
علی ۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۱:۱۳
خیلی عالی بود احسنت
23 34 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۱۹ ۲۱:۵۹
ایرانی‌از‌شما‌متنفرن‌‌حالا‌که‌پول‌ملت‌رو‌هزینه‌عراق‌سوریه‌کردین
33 28 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ ۰۲:۳۴
خسارتهايمان را بگيريم ما تم به منافع ملي بينديشيم
28 25 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ ۰۲:۳۹
عالی بود
34 33 پاسخ دادن به این نظر
ایرانی ۱۳۹۷/۰۵/۲۰ ۰۴:۴۶
نمی دانم چند وقت یا چند سال است که مطالب خبر را می خوانم ولی متنی به این موثری واثر گذاری نخواندم . سپاس !
از رفتار حیدرالعبادی ناراحت شدم . اول اینکه عراق خودش از ماوضع بسیار بدتری دارد. ولی ما ازچین وژاپن وآلمان و...گله نمی کنیم چرا که می گویند .:«بیگانه اگر می شکند گله ای نیست درعجبم دوست چرا می شکند؟! ما مردم عراق را دوست داریم. ونمی توانیم دل از آن اماکن مقدس بکنیم.العبادی ها می آیند و می روند وبدانند آنچه می ماند نام نیک است وبس!
32 31 پاسخ دادن به این نظر
۱۳۹۷/۰۵/۲۰ ۱۲:۴۸
احسنت درست گفتی
28 28

دیدگاه 55

بیشتر

سیاستگذاری به روش آزمون و خطا چه بلایی سر اقتصاد آورده است؟

قصه تلخ جهش های نرخ ارزی با تکرار سیاست های پیمان سپاری ارزی، پیش فروش سکه و بعد تنظیم بازار به زور و ارعاب یا اصرار بر نرخ ارز غیر تعادلی تنها مصادیقی از تکرار تجربه نامطلوب سیاستگذاری اقتصادی هستند. از منظر رأی دهنده عام و اقتصاددان خبره سیاستگذاران به وقت معزولی شبلی و بایزیدند و به وقت صدارت و زعامت به دنبال تکرار خطای تقبيح شده گذشتگان می روند.

اقتصاد و جامعه چگونه از آدم های خوب هیولا می سازد؟

با بی پولی همه می تونن کنار بیان، چیزی که باید یاد بگیری پول درآوردنه!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان

ورود مسوولین با خودرو به میدان نقش جهان اصفهان برای حفاظت از این محوطه تاریخی، ورود خودروها ممنوع است

ویدیو: کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه

هشدار - دارای صحنه دلخراش کشتن بیرحمانه توله خرس ۲ساله در سوادکوه شنبه ۲۵خرداد یک توله خرس ۲ساله در منطقه دراسله سوادکوه استان مازندران؛ هنگامی که همراه مادر خود در حرکت بود از یک تپه به پایین سقوط کرده و از مادرش فاصله گرفت. اهالی روستا به طرز بی رحمانه ای با ضربات متعدد سنگ و چوب توله خرس را زخمی کردند. هرچند کوهنوردان عابر به محیط بان ها اطلاع دادند و آن ها به کمک توله خرس شتافتند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر