دستور مهر، محلۀ پارسیان در شهر پونۀ

شناسه خبر: 195340 سرویس: تصویر ، توسعه ، جهان ، فرهنگ و میراث فرهنگی ، اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸, ۰۹ : ۱۹ : ۰۰
دستور مهر، محلۀ پارسیان در شهر پونۀ
گزارش تصویری ازخیابان دستور مهر، محلۀ پارسیان در شهر پونۀ هندوستان
۵۵آنلاین :

حمیدرضا سروری

شهر پونه(Pune) یا پونا(Poona) دومین شهر بزرگ ایالت ماهاراشترا(Maharashtra) و نهمین شهر بزرگ و پرجمعیت کشور هندوستان است. از این شهر به دلیل دارا بودن تعداد زیادی آموزشگاه و دانشگاه با عنوان آکسفورد شرق یاد می‌شود. پونه در سدۀ هیجدهم میلادی مرکز دودمان ماراتاMaratha)) و نخست ‌وزیران این دودمان؛ معروف به پیشوا (Peshwas) بود. پونه به دلیل نزدیکی به مومبای(بمبئی) و کرانه‌های غربی هند همیشه مورد توجه جامعۀ پارسیان هند بوده است. اگرچه پیش از سال 1818م، به حضور پارسیها در شهر اشاره شده است ولی پس از سال 1818م، و شکست دودمان ماراتا از انگلیسیها هست که پارسیها به شکل گسترده‌ای رو به این شهر آوردند. در مرحلۀ نخست تاجران پارسی شروع به ساخت چندین مغازه در شهر کردند و پس از آنها دیگر قشرها هم آمدند(Hinnells,2008) پونه طی فصل بارندگی در هندوستان بیشتر مورد توجه قرار می‌گرفت و تعدادی از ثروتمندان پارسی ساکن مومبای برای فرار از گرما و رطوبت زیاد مومبای به این شهر روی ‌آوردند. یکی از مشهورترین پارسیها که مسافرخانه و آتشکده‌ای را در شهر بنا نهاد جمشید جی‌جی بوی بود. در نیمۀ دوم سدۀ نوزدهم میلادی نیکوکاران پارسی بیشتر و بیشتر درکارهای نیکوکارانه شرکت کردند و چندین مؤسسۀ آموزشی را در شهر بنا نمودند. امروزه محل اصلی زندگی پارسیان پونه در نزدیکی آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی و دیگر آتشکدۀ پارسی است که در نزدیکی آتشکدۀ جمشید جی‌جی بوی قرار دارد. گردآمدن جامعۀ پارسی اطراف آتشکدۀ معروف شهر و زندگی و کار در محله‌های پارسی نزدیک آتشکده‌ها که در بیشتر موردها نزدیک ایستگاه راه‌آهن هم جای دارند در دیگر شهرهای بزرگ هند هم دیده می‌شود. مغازه‌ها، خانه‌ها،رستورانها، بنگاه‌های معاملات ملکی، آرایشگاه‌ها و تعمیرگاه‌های فنی که همگی از آن پارسیان است در خیابان دستور مهر جای دارند. در جای جای این خیابان نمادهای مذهبی آیین زرتشتی و نامهای زیبای ایرانی بسیار چشم‌نوازند و به سادگی نمی‌توان از کنارشان رد شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:

Hinnells,John,“Parsi communities i.Early History”, Encyclopædia Iranica,online edition,2008.available at http://www.iranicaonline.org/articles/parsi-communities-i-early-history(accessed on July20,2008).

 


منبع : 55 آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ببخشید که ما بنزین را گران کردیم!

به بهانه توییت حسام الدین آشنا

استيضاح ترامپ از كجا آب ميخورد؟

اقدامات ترامپ مانند خروج از برجام،اقدامات نظامى در افغانستان،روابط ضد و نقيض با عربستان و ...بدون پشتوانه سياسى و منطقى محكم اتفاق افتاد و جهان را شوكه كرد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو؛ درگیری تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در بغداد

ویدئو؛ چکمه ناپلئون در حراجی پاریس ۱۱۷ هزار یورو فروخته شد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر