دستور "بطحائی" برای اعزام تیم ارزیاب به مناطق زلزله‌زده و اتخاذ تدابیر مناسب آموزشی

شناسه خبر: 117619 سرویس: گوناگون سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶, ۵۰ : ۱۱ : ۰۰
دستور "بطحائی" برای اعزام تیم ارزیاب به مناطق زلزله‌زده و اتخاذ تدابیر مناسب آموزشی
وزیر آموزش و پرورش گفت: بر اساس آخرین آمار ۱۲ تن از دانش آموزان عزیزجان خود را در زلزله از دست دادند و تعدادی از همکاران فرهنگی ما نیز زخمی شده‌اند.
۵۵آنلاین :

وزیر آموزش و پرورش گفت: بر اساس آخرین آمار ۱۲ تن از دانش آموزان عزیزجان خود را در زلزله از دست دادند و تعدادی از همکاران فرهنگی ما نیز زخمی شده‌اند.

سید محمد بطحایی در نخستین نشست خبری‌اش با اصحاب رسانه ضمن عرض تسلیت به بازماندگان زلزله غرب کشور و آرزوی بهبودی برای مصدومان این حادثه اظهار کرد: امیدواریم به سرعت بتوانیم مناطق آسیب‌دیده را بازسازی کنیم.

وزیر آموزش و پرورش به ارائه گزارشی پیرامون وضعیت مدارس در مناطق زلزله‌زده پرداخت و گفت: ۴۴ واحد آموزشی در کرمانشاه به نحوی تخریب شده‌اند که امکان استفاده ندارند البته مدارس جدید آسیب ندیدند و مدارس قدیمی ساز آسیب دیده‌اند و این زنگ خطری برای ماست که به صورت جدی در مقوله ایمنی مدارس وارد شویم.

بطحایی ادامه داد: اگر زلزله در روز اتفاق افتاده بود معلوم نبود چند دانش آموز جان خود را از دست می دادند. حادثه در شب رخ داده و تلفات ما در بخش دانش‌آموزی بسیار کم بوده است. همچنین ما واحدهایی داریم که آسیب آنها در حدی است که امکان ورود دانش آموزان وجود ندارد و شکاف‌هایی در سازه آنها ایجاد شده که نمیشود اطمینان کرد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه با دو شیفت کردن مدارس سالم و احیانا تهیه کانکس برای برخی روستاها موقتا این مشکل را برطرف خواهیم کرد، گفت: باید در بودجه های سنواتی اعتبارات لازم را برای ساخت مدارس دریافت کنیم. در کردستان هم به دلیل فرسوده بودن ساختمان‌ها در برخی شهرها علی‌رغم آنکه تخریب نداشتیم، اما سازه آسیب دیده و مطمئن نبود و به همین دلیل برخی مدارس کردستان هم تعطیل شد و امید است به سرعت مقاوم‌سازی انجام شود.

بطحایی افزود: صحت و سلامت دانش آموزان برای ما اولویت اول است ولو آنکه تحصیلشان برای مدتی به تاخیر بیافتد و یا ناچار شویم ادامه تحصیلشان را برای مدتی در فضاهای موقت داشته باشیم. تیمی امشب عازم مناطق زلزله زده خواهد شد و بر اساس گزارش این تیم برنامه فوری برای آماده کردن فضای آموزشی اجرا خواهیم کرد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در میان برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش که در راستای تلاش‌های قبلی دنبال می کنیم، مهمترین آنها سند تحول بنیادین است، گفت: در آغاز حرکت جدیدی که برای استقرار سند تحول شروع کردیم، ابتدا یک وضعیت‌سنجی انجام دادیم. این موضوع که تاکنون کدام بخش‌های سند تحول اجرایی شده به صورت دقیق مطالعه و نتیجه آن احصا شده است. اکنون مطلع هستیم توزیع استقرار سند در بین راهکارهای عملیاتی به چه نحوی است و سهم هر کدام از راهکارها چقدر بوده است.

بطحایی ادامه داد: توزیع استقرار، راهکارهای سند نامتوازن است. بنابراین اولین استفاده ما از این مطالعه فشرده دو ماهه اصلاح برنامه‌های سال ۹۶ سپس سال ۹۷ است و به نوعی برنامه‌ریزی می کنیم که توزیع متوازن برنامه‌های سند محقق شود.

وی به شروع گام اول استقرار نظام شایسته سالاری و انتصاب مدیران مدارس نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین مولفه‌ها در تضمین ارتقای کیفیت آموزش و پرورش، انتصاب و انتخاب مدیران شایسته است. فراخوانی را در آبان ماه منتشر کردیم و از همکارانمان خواستیم نظرات خود را در خصوص ویژگی‌های مدیران شایسته به ما منعکس کنند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در نهایت این برنامه، کمیته‌ای را پیش‌بینی خواهیم کرد که صلاحیت افراد را بررسی کرده و فهرستی به ترتیب اولویت در اختیار ادارات آموزش و پرورش قرار دهد. تلاش می کنیم به سمتی حرکت کنیم که انتصاب مدیران مدارس شفاف شود. طراحی  سامانه مربوطه تا پایان دی ماه به اتمام می رسد.

به گفته بطحایی در گام بعدی این برنامه، نظام انتصاب مدیران شایسته به سطوح مدیریت در مناطق و ستاد خواهید رسید.

وی به وضعیت صندوق ذخیره فرهنگیان اشاره کرد و گفت: همواره معلمان مطالبه داشته‌اند که نمایندگانی در هیات امنای صندوق داشته باشند تا در فرآیند تصمیم گیری‌ها مشارکت کنند. بعد از فراهم کردن زیرساخت‌های حقوقی فردا فراخوانی منتشر می‌کنیم و بنا داریم تا پایان سال با انتخابات الکترونیک دو نفر از معلمان اعضای صندوق مستقیما توسط سایر اعضا انتخاب و عضو هیأت امنا شوند و یک بازرس ویژه هم از معلمان انتخاب شود.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: صندوق ذخیره در یک سال اخیر با استرس های شدیدی مواجه بود. طی دو ماه اخیر پنج جلسه هیات امنا و هشت جلسه هیات مدیره برگزار شد که در آن حضور داشتم. در ساختار شرکت‌ها و سبد سرمایه گذاری صندوق یک تحول اساسی رخ خواهد داد. ضمن آنکه راه و زمینه های مفسده آمیز احتمالی با تغییر ساختارها بسته می‌شود.

بطحایی با بیان اینکه در حق صندوق ذخیره جفا شده است،اظهارکرد: در سال‌های ۷۴ تا ۹۵، نرخ بازده سهم الشرکه اعضا در صندوق سالانه ۱۷.۹ درصد بوده است. طی این سال‌ها در برخی شرکت‌ها علی‌رغم وضعیت اقتصادی ناپایدار، ارزش دارایی ها تا چهار برابر شده است.

وی ادامه داد: متاسفانه مبالغه‌هایی درباره صندوق صورت گرفته و اطلاع‌رسانی‌های ناقص ناخواسته باعث سقوط سهام برخی شرکت‌ها شده است. درخواست می‌کنم رعایت دقت در اطلاع رسانی‌ها انجام شود زیرا اطلاع رسانی‌های ناقص ناخواسته به جیب فرهنگیان ضرر زده است.

بطحائی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره روند جذب نیروی انسانی و نظر نهایی این وزارتخانه درباره مصوبه جدید مجلس برای جذب حق التدریسی‌ها و آموزشیاران نهضت سوادآموزی گفت: وقتی از نیروی انسانی در آموزش و پرورش صحبت می کنیم، یعنی از یک میلیون و ۷۰۰ هزار کارمند و بازنشسته سخن می‌گوییم. به کارگیری نیروی انسانی ملاحظات خاص خود را دارد و دارای پیچیدگی‌هایی است.

وی افزود: در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان تاکید شده جذب نیرو باید از مجرای این دانشگاه باشد. اما طی چندسال گذشته، هرسال یا یکسال در میان از سایر مجاری نیروهای نهضتی و... را به کار گرفتیم البته آن‌ها صادقانه تلاش کردند و ما نافی تلاش و زحمات آن‌ها نیستیم اما طرح جدید مجلس اگر به  شکل فعلی مصوب شود، موج سهمگینی در نیروی انسانی ایجاد خواهد کرد که اثر مستقیم آن بر کیفیت آموزش خواهد بود.

بطحایی ادامه داد: این موضوع به طور موشکافانه و دقیق در دست بررسی است. طرحی که اکنون بررسی می‌شود به نحوی خواهد بود که حق‌التدریس‌ها و نهضتی‌ها با مکانیسمی که ایجاد می‌شود در مناطق و رشته‌هایی که نیاز داریم مورد استفاده قرار بگیرند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه آموزش نیروی انسانی با شتاب فراوانی در سال تحصیلی جاری اتفاق خواهد افتاد،اظهارکرد: سنجش صلاحیت حرفه‌ای که پایه و اساس ارتقای نیروی انسانی است نیز در آینده نزدیک انجام خواهد شد و پایه رتبه‌بندی سنجش صلاحیت‌ها خواهد بود.

بطحایی در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت معلمان زندانی گفت: گاهی پاسخ به برخی سوالات فرآیند کار را پیچیده‌تر می‌کند. ما تلاش‌هایی انجام دادیم اما اجازه دهید پاسخ مشروح ندهم زیرا گاهی حاشیه‌سازی و سوءاستفاده‌ها ادامه کار را با سختی مواجه خواهد کرد. امید است آن بخش از جرائم قابل بخشش و بازنگری مورد توجه قرار گیرد و تسهیلاتی برای همکارانم فراهم شود.

وزیر آموزش و پرورش درباره اخباری مبنی بر وجود ۶۰هزار نیروی بیکار در آموزش و پرورش گفت: این عدد و رقم دقیق نیست. نیروهایی داریم که ساعت کارشان کم است. افرادی در برخی مناطق داریم که  کلاس نداریم به او بدهیم نه اینکه بخواهد حقوق مفتی بگیرد. وی ناچار است در دفتر مدرسه بماند و کارهای متفرقه انجام دهد. در برخی مناطق هم کمبود داریم و این اختلال در توزیع نیروی انسانی وجود دارد. از نظر قانونی نمی‌توانیم نیروی مازاد را به منطقه دیگری که کمبود هست بفرستیم.

وی ادامه داد: سالانه ۲۶هزار نیروی انسانی داریم که به مرخصی زایمان می روند. ۱۱هزار نیروی ما در ماموریت‌ها هستند و در دستگاه‌های دیگر خدمت می‌کنند و ۴۲هزار نفر دانشجوی تربیت معلم و در حال تحصیل هستند. این افراد جمعا حدود ۱۳۰هزار نفر یعنی ۱۴ درصد کل نیروی انسانی ما را در برمی‌گیرد. از اولویت‌های اصلی ما اصلاح سازماندهی نیروی انسانی است. سازماندهی قبلا اصلاح شده اما به نقطه مطلوب نرسیده است.

ادامه دارد


منبع : ایسنا
برچسب ها
دانش آموز
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کابینه در دستان نوبخت و دستان بسته جهانگیری

جهانگیری هم اعلام کرده است که دستانش بسته است دست چه کسی باز است مشخص نیست

وقتی آفت ها بلای جان درختان می‌شوند

این روزها محیط زیست در ابعاد مختلف دستخوش تغییرات و ناهنجاری‌های فراوان است. از سوی دیگر انسان هم هیچ تلاشی برای نجات این موهبت الهی ندارد. با بررسی وضعیت جنگل‌های کشور باید گفت که در سال‌های اخیر بسیاری از جنگل‌ها در خطر آتش‌سوزی قرار گرفته‌اند. در دی ۹۶، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه به‌طور میانگین حدود ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران دچار آتش‌سوزی می‌شود که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی وارد می‌کند. قاسم سبزعلی اظهار کرد: سال‌جاری یک هزار میلیارد ریال برای تجهیز یگان‌های حفاظت منابع طبیعی کشور اختصاص داده شد که جذب آن می‌تواند سبب هم‌افزایی هر چه بیشتر در عرصه منابع طبیعی شود. او بیان کرد: میزان وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. حال این بار آفت بلای جان جنگل‌های کشور شده است. در بهمن ۹۶، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان گفت: سالانه ۳۵ میلیون هکتار جنگل در اثر خسارت آفات و بیماری ها از بین می رود که ناشی از تغییر اقلیم و افزایش روند تجارت جهانی تولید چوب است. محمود هوشیار فرد اظهار کرد: گرم شدن و خشکی اقلیم می تواند بر بسیاری از عرصه ها که با آن مواجه هستیم، تاثیر بگذارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: چرا این بیابان بزرگ در اوکراین مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است؟

ویدیو: موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم

موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم. هفت سال از مرگ غلام رسول دینارزهی از قله های موسیقی بلوچستان گذشت. درباره او بیش تر بدانیم. ببینید!

خبرها

بیشتر