در یک روستای کوچک هم کسی «صدا و سیما» را نگاه نمی کند

شناسه خبر: 123434 سرویس: فرهنگ و هنر يكشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶, ۵۲ : ۲۱ : ۰۰
در یک روستای کوچک هم کسی «صدا و سیما» را نگاه نمی کند
این که تلویزیون ما مرجعیتش را به عنوان یک رسانه ای که مرجعیت خبری نظام را بر عهده دارد، از دست داده است هیچ کسی جز نظام ضرر نمی کند
۵۵آنلاین :

محمد مهاجری، فعال سیاسی اصول گرا با انتقاد از کسانی که به دولت محمود احمدی نژاد لقب دولت پاکدستان را دادند، گفت:«بزرگترین فسادهای اقتصادی در این دولت به وجود آمد. نه این که قبلش فسادهای اقتصادی نبود اما دست کم این که شعارهای ضد فساد داده نمی شد. در دولت آقای احمدی  نژاد این شعارها داده می شد و بیشترین فسادها هم در همان دولت متاسفانه به وجود آمد و در آن دوره نهادینه تر هم شد». این فعال اصول گرا با اشاره به انتقادی که از حقوق های مجومی مطرح شده است، گفت:«در حال حاضرما درگیر این هستیم که یک عده حقوق های نجومی دریافت می کنند. حقوق های نجومی خیلی موضوع بدی است اما زیادِ زیاد 10 هزار نفر این حقوق را دریافت کرده اند، این 10 هزار نفر اگر ماهی 20 میلیون هم گرفته باشند، سرجمع 20 میلیارد و سالانه 250 میلیارد می شود. در حالی که اختلاس های  8 هزار و 12 هزار میلیاردی در این مملکت اتفاق افتاده است که این 250 میلیارد در مقابل آن پول خرد است و پرداختن به آن اغوا گری و عوام فریبی است. می خواهند با مطرح کردن این موارد کوچک، مردم آن اعداد بزرگ تر را فراموش کنند. فکر می کنیم مردم واقعاً این ارقام خارج از تصور را فراموش می کنند و چون این حقوق های  نجومی در دولت یازدهم یا دوازدهم اتفاق افتاده، مردم به سمت ما برمی گردند و در انتخابات بعدی مرگ بر رقیب ما می گویند و درود بر ما!»

مهاجری با اشاره به اینکه جریان اصول گرای افراطی متوجه دلیل اصلی اعتراضات اخیر نشد، گفت:«تجربه ای که نشان داد وقتی برای منافع خودمان سیاه نمایی کنیم دودش به چشم همه از جمله خودمان خواهد رفت. هرچند جناح اصولگرا این را نفهمید و هنوز هم نفهمیده است. شما صدا و سیما و رسانه های اصولگرای افراطی را ببینید که همچنان به تخریب دولت ادامه می دهند؛ به خاطر این که گمان می کنند بعد از این اعتراضات یک حاشیه امنی ایجاد شده است، چون یک بار  تظاهراتی شروع شد و بعد با همکاری همه جمع شد الان فکر می کنند، تا مدتی دیگر اعتراضی صورت نمی گیرد. فکر می کنند که مردم چک سفید امضاء کرده اند که دیگر تظاهرات نخواهند کرد. اما غافل از این که به دلیل همان تغییر ساختار اجتماعی، خطر همچنان وجود دارد و برای برطرف کردن و از بین بردنش هم کارهای پوپولیستی جواب نمی دهد. این که یک دفعه بگوییم مثلاً بنزین را گران نمی کنیم یا قیمت تخم مرغ را ارزان می کنیم و... به اعتقاد من این ها اقدامات پوپولیستی است که به واسطه آن ها به راحتی نمی توان سر جامعه را کلاه گذاشت».

او با انتقاد از مواجهه مسئولان کشور با خبرهایی که از سوی رسانه های ضد انقلاب منتشر می شود، افزود:« از اول انقلاب  رسانه ها و همه مجموعه سیاسی کشور کاری انجام می داد به نام دروازه بانی خبر، که بخشی از آن در دوره جنگ کاملاً قابل توجیه بود. اما در همان زمان هم به دلیل فهم نادرست از رسانه، برخی اخبار قابل انتشار را هم منتشر نمی کردند. در سال56 و 57 همین کاری که کانال ضد انقلاب «آمدنیوز» در اتفاقات اخیر انجام می داد را رادیو «بی بی سی» انجام می داد، بسیار هم حرفه ای تر بود. به این شکل که نظام سلطنتی خبرها را سانسور و بی بی سی 2 ساعت بعدش خبرها را با جهتی که خودش می خواست منتشر می کرد. در حال حاضر هم این کانال ها فقط اصل خبر را منتشر نمی کند؛ در واقع به آن جهت می دهند. ما وقتی که یک پدیده ای به نام سانسور را تا جایی که می توانیم اعمال می کنیم، نتیجه اش همین اتفاقاتی است که می بینیم.

وقتی یکی از مسئولان کشور وظیفه خودش می داند که خبر آن سایت و کانال  ضد انقلاب را تکذیب کند، بدون این که خودش بداند علاوه بر مشروعیت، شهرتی بیش از صدا و سیما و اهمیتی بیشتر از همه رسانه های کشور به آن می دهد. وقتی آن سایت را بزرگ می کنیم عملاً به آن مشروعیت می دهید و بعد مرجعیت را از رسانه های رسمی می گیریم. طرف بر اساس چند خبر راست و دروغ، خبری را می سازد. ما که رسانه ای هستیم می دانیم خبر سازی یعنی چه، اما این خبر در بدنه عمومی جامعه به دلیل عدم اطلاع رسانی رسانه های رسمی داخلی، کاملا جا می افتد. بدترین حالت برای مردم بی اعتمادی به رسانه های کشور است. یک فرد عادی به محض اینکه رادیو را روشن می کند خبری می شنود که با واقعیت های جامعه منطبق نیست؛ خیلی اوقات هم خبر رادیو درست است اما باز مردم باور نمی کنند به این دلیل که شما مرجعیت را از رسانه های داخلی گرفته اید و به رسانه های ضد انقلاب داده اید. در حالی که خود آن رسانه نیز، هم سانسور می کند و هم خبر را جهت دار پخش می کند».

مهاجری ادامه داد:«وقتی شما صبح رادیو را روشن می کنید بیشتر اخبار یک بخش خبری ضد دولت است، ظهر تلویزیون را روشن می کنید باز علیه دولت خبر پخش می شود و همینطور تا آخر شب این روند ادامه دارد، معلوم است که فرد به یک رسانه خارجی مراجعه می کند. حال آن که رسانه خارجی ده برابر بدترش را منتشر می کند. مثلاً وقتی صدا و سیما در مورد یک اختلاس اعدادی را منتشر کرده است آن کانال خبری اعداد را 10 برابر بالاتر اعلام می کند و فرد هم می پذیرد چرا که وقتی شما اطلاعات درست به او نمی دهید، پیش خودش می گوید که از کجا معلوم که اعداد این کانال درست نباشد».

او با بیان اینکه «حتی اگر همین الان هم صدا و سیما بیاید بی طرف شود و همه خبرها را بدون سانسور منتشر کند، تا دوباره اعتماد مردم را بازیابی کند خیلی زمان می برد»، افزود:« چون مردم اعتماد خودشان را به این رسانه از دست داده اند. الان طوری شده  که در یک روستای کوچک شما می بینید که همه گوشی و ماهواره دارند و خبر ها را از این طریق پیگیری می کنند و کسی هم صدا و سیما را نگاه نمی کند. اگر هم تلویزیون نگاه می کند به خاطر دیدن سریال و فوتبال است. این که تلویزیون ما مرجعیتش را به عنوان یک رسانه ای که مرجعیت خبری نظام را بر عهده دارد، از دست داده است هیچ کسی جز نظام ضرر نمی کند». مهاجری تصریح کرد:« راهکار حل این مساله الان دیگر به راحتی چند ماه پیش و یک سال پیش نیست. همین حالا هم بخش تندرو هر دوجناح  کشور، همچنان در حال خرابکاری هستند. هر دو فکر می کنند باید سیاه نمایی کرد. من کاری به این که دولت مستقر فعلی دولت آقای روحانی است ندارم اما ما در حال حاضر با یک شرایط خاص بین المللی و شرایط خاص سیاسی در کشور مواجه هستیم. اگر بخواهید شرایط سیاسی داخلی را اطلاح کنیم راهش با ضربه زدن و تخریب نیست. ما در حال حاضر رسانه هایی داریم که علیه دولت کار می کنند و همین رسانه ها دارند از پول بیت المال استفاده می کنند. در واقع  از همان دولتی که آن را تخریب می کنند، بودجه می گیرند. کجای این رسانه واقعا مستقل است؟ اشکال ندارد شما به من 10 رسانه مستقل از حاکمیت نشان دهید که بودجه از دولت نگیرند و تحلیل هایشان مبتنی بر جناح بندی سیاسی نباشد. ما در خارج از ایران کلی رسانه وابسته به تشکیلات خاص داریم. رسانه مستقل اساساَ وجود ندارد».

مهاجری همچنین با انتقاد به رویکرد فیلترینگ شبکه های اجتماعی کشور افزود:«یک تفکر سنتی در کشور ما وجود دارد که فکر می کند با فیلتر فلان کانال و فلان مطلب، جلویی خیلی چیزها را می توان گرفت. یک زمان در دوره وزارت ارشاد آقای خاتمی تصور بر این بود که اگر جلوی ویدئو را بگیرد مملکت از لحاظ اخلاقی گلستان می شود. این کار را هم کرد. درست شد؟ انسان هایی که به این تفکر سنتی اعتقاد دارند اگر 10 درصد زحمتی که صرف این بستن این کانال ها می کنند صرف این کنند که محتوای خوب و مأثر تولید کنند، نیازی به بستن این شبکه ها پیدا نخواهند کرد».


منبع : ایران آنلاین
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

مادران سخت‌گیر و غیر قابل تحمل، دختران موفقی تحویل جامعه می‌دهند

دانشمندی موسوم به «اریکا جی راکسون رامیرز»، که استاد دانشگاه اسکس نیز هست در نتیجه تحقیقات خود ثابت کرده مادران پرتوقع و سخت‌گیر، دختران کاملا موفقی تحویل جامعه می‌دهند.

بفرمایید موز ایرانی بخورید!

گزارشی درباره یک حرکت اقتصادی اینستاگرامی‌ها به نفع مردم سیستان‌وبلوچستان

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: بدون شرح

ویدیو: شعر خوانی پیرمرد کشاورز برای وزیر کشاورزی

یک پیرمرد خطاب به وزیر کشاورزی نهیب می زند؛ از گرانی گوجه شروع می کند و می گوید روزگار خیلی بدی شده، چون دختران و پسران بدخواه مادران و پدران شان شده اند و عاقبت روی دوش وزیر می زند و می گوید خودتون می دونید و مملکت تون!

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر