درسی که آتش سوزی بازار تبریز به مسئولان اصفهانی داد

شناسه خبر: 173832 سرویس: گوناگون يكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸, ۲۸ : ۱۳ : ۰۰
درسی که آتش سوزی بازار تبریز به مسئولان اصفهانی داد
چندی پیش که بازار سنتی تبریز آتش گرفت مسئولان اصفهانی‌ یکی پس از دیگری پشت تریبون آمدند و از لزوم ایمن‌سازی بازارهای اصفهان صحبت کردند تا برای بار چندم یادمان بیاید در زمینه ایمنی شرایط خوبی نداریم.
۵۵آنلاین :

عادت کرده‌ایم تا از سوی دیگری و حادثه‌ای گوشزدی شویم تا به خودمان بیاییم، نوتردام که آتش گرفت مسئولان به یاد ایمنی مکان‌های تاریخی افتادند و چندی پیش که بازار سنتی تبریز آتش گرفت مسئولان اصفهانی‌ یکی پس از دیگری پشت تریبون آمدند و از لزوم ایمن سازی بازارهای اصفهان صحبت کردند.

اتفاقی که تصورش نه تنها تلخ، بلکه گزنده است، اگر روزی همان اتفاق برای بازارهای تاریخی اصفهان می‌افتاد، آن وقت بود که نبودنش شکاف عمیقی ایجاد می‌کرد بماند که ضررهای اقتصادی هنگفتی نیز به همراه داشت.

وضعیت ایمنی بازار اصفهان خوب نیست

بر اساس اخبارمنتشر شده از سوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان، این سازمان تاکنون 128 شیر هیدرانت در بازار اصفهان تعبیه کرده است که همه آنها کارایی لازم را دارد و به طور مرتب چک می‌شود اما هیدرانت‌های بازار با چیدن اجناس توسط صاحبان مغازه‌ها، مخفی و از دسترس خارج شده است.

بازارها دارای محیط بسته هستند و به سبک قدیمی ساخته شده‌اند، جنس سقف آن‌ها از چوب است که زمان گسترش حریق را افزایش می‌دهد و سقف چوبی بازار اصفهان سبب گسترش سریع آتش میشود. یکی دیگر از مشکلات امدادرسانی در بازار اصفهان و مهمترین آن‌ها، سقف چوبی و تاریخی بازار است که سبب انتقال سریع حرارت و شعله می‌شود.

به گفته کارشناسان این سازمان سقف‌های کاذبی که کسبه در بازار استفاده کرده‌اند و  برخی تغییر کاربری‌ها، از دیگر عواملی است که امدادرسانی در بازار اصفهان را در زمان حریق دشوارتر می‌کند.

سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان می‌گوید: با وجود برگزاری کلاس‌های آموزشی متعدد و مکاتبه با شهرداران مناطق و جلسه مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری اصفهان در جلسه با مسئولان دادگستری، هنوز همکاری لازم از سوی کسبه وجود ندارد و باید اعلام کرد که وضعیت ایمنی بازار اصفهان خوب نیست.

کاوه‌آهنگران همچنین اضافه می‌کند: در بازار اصفهان هم علاوه بر قدمت بازار، معضلاتی برای اطفای حریق وجود دارد، از جمله این مشکلات این است که اگر حریق در زمان باز بودن مغازه ها اتفاق بیفتد با مشکل ترافیک اطراف بازار مواجه هستیم از این رو ایستگاه شماره 9 و 17 مخصوص امدادرسانی به بازار مستقر شده‌اند.  

    ایمنی بازار اصفهان ارتقا می‌یابد

در این راستا مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان نیز در مورد ایمنی بازارهای اصفهان مطالبی را عنوان کرده و می‌گوید: اماکن و معابر بازارهای شهر اصفهان از نظر عرض گذر، قابلیت عبور وسایل اطفاییه بزرگ و سنگین را ندارد از این رو ارتقای ایمنی بازار اصفهان در دستور کار قرار گرفته است.

محسن گلابی افزود: با توجه به طول بازار و کاربری‌های متفاوتی که در آن وجود دارد می‌طلبد که اداره کل میراث فرهنگی توجه ویژه‌ای به آن داشته باشد. در سقف بازار اصفهان شبکه‌ای از سیم‌های برق قرار گرفته که هر لحظه احتمال اتصال و حریق وجود دارد.

به گفته وی در سراسر بازار اصفهان شیرهای هیدرانت، کپسول‌های اطفائیه و فایر باکس‌ها نصب شده تا در مواقع بروز حادثه از آنها برای اطفای حریق استفاده شود.

این در حالی است که قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان در برنامه زنده رادیویی "شهر پرسشگر، شهردار پاسخ‌گو" نیز گفت: بازار اصفهان توسط یونسکو ثبت جهانی شده و نیاز به پاسداری دارد و اگر حادثه‌ای رخ دهد وضعیت به گونه‌ای نیست که امدادرسانی در آن آسان باشد.

وی از مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان خواست درباره تاب‌آوری شهری و مسائلی که در خصوص حوادث رخ می‌دهد، توضیح دهد؛ زیرا چراکه با توجه به حادثه تبریز باید به مردم آموزش و اطلاع بیشتری داده شود.

در زمینه ایمنی شرایط مناسبی نداریم

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان نیز درباره ایمنی بازار به تسنیم می‌گوید: در زمینه ایمنی در شرایط مناسبی نیستیم، در این رابطه سازمان میراث فرهنگی گام‌هایی برداشته، در زمینه ارتقای ایمنی و دستگاه‌های متولی نیز در این زمینه کارهایی انجام داده‌اند.

وی افزود: اما اگر قصد داشته باشیم که به سطح ایمنی در بازارها برسیم باید بازنگری کلی در تاسیسات برق و الکترونیک در این زمینه داشته باشیم. آموزش‌ها گسترده باشد تا کسبه و مالکین آشنایی کامل در این مورد پیدا کنند، یک بخش آگاهی رسانی  و فرهنگ‌سازی و بخش دیگر همکاری آن‌ها است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان بیان کرد: اگر اتفاقی افتاد خسارتش بیش از بعد مادی است و ابعاد فرهنگی را نیز تحت الشعاع قرار می‌دهد زیرا خسارت به میراث فرهنگی می‌زند؛ پس باید ساماندهی جدی و آموزش و ایمن سازی انجام شود.

وی تصریح کرد: البته کارهایی انجام شده و کپسول آتش نشانی به آن‌ها داده شده اما باید شارژ و  کنترل شوند و احساس مسئولیت نیز داشته باشند ایمنی و حفاظت یک بحث عمومی است، بعضی‌ها فکر می‌کنند چون میراثی است متولی و مسئولیت کامل با میراث فرهنگی است اما همه باید در این زمینه مشارکت کنند؛ میراث فرهنگی نیز باید کنترل و نظارت‌هایش را  افزایش دهد. همه مسئول هستند هم بهره‌بردار و عواملی که در شهر مسئولیت دارند؛ باید در این مورد چاره اندیشی صورت گیرد.

آتش سوزی بازار تبریز درس بزرگی به مسئولان اصفهانی داد و تلنگری بود بر ارتقای ایمنی بازارهای تاریخی وکهن اصفهان تلنگری که زمان زیادی می‌برد تا یک حرکت انقلابی و جدی پس از آن صورت گیرد.


منبع : تسنیم
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

آقا مصطفی واقعاً فرزند خلف امام بود

محمد غرضی گفت: مشیت الهی بود که ایشان قبل از پیروزی انقلاب، امام و انقلابیون را ترک کند. این اتفاق باعث شد تغییراتی در روند کارها رخ دهد. به هر حال ایشان 15 خرداد را درک کرده و در فضای انقلابی پرورش یافته بود.

مست عشق ساخته نشده جنجالى شد

دیدار شمس تبریزی و مولانا یکی از مقاطعی از تاریخ فرهنگ و ادب ایران است. یک عاشقانه‌ای که شانه به شانه فرهنگ ایرانی بوده و  طی سال‌ها و دهه‌های اخیر موضوع جذابی در ادبیات، تئاتر، موسیقی و سینمای ایران بوده است.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: اردوغان زمانی نفت می‌دزدید و حالا زمین می‌دزدد

ویدئو: انتخابات کانادا؛ جاستین ترودو دولت اقلیت تشکیل می‌دهد

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر