درخواست آمریکا از کره جنوبی برای پیوستن به ائتلاف دریایی

شناسه خبر: 184815 سرویس: توسعه ، جهان ، سیاست ، گوناگون شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸, ۴۴ : ۰۰ : ۰۰
درخواست آمریکا از کره جنوبی برای پیوستن به ائتلاف دریایی
وزیر دفاع آمریکا از کره جنوبی خواست تا ضمن اعزام ناو به خلیج فارس به ائتلاف دریایی واشنگتن در خلیج فارس ملحق شود.
۵۵آنلاین :

نیویورک تایمز گزارش داد: «مارک اسپر» روز جمعه در سئول از جئونگ کیه‌ئونگ-دو، وزیر دفاع کره جنوبی خواست برای مشارکت در ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس به منظور حفاظت از ایمنی کشتیرانی نیرو به این منطقه اعزام کند.

جئونگ کیه‌ئونگ-دو نیز در پاسخ گفت با توجه به اینکه کره جنوبی از تنگه هرمز استفاده می‌کند؛ این کشور به بررسی گزینه‌های مختلف در این زمینه خواهد پرداخت.

اسپر در ادامه سفر آسیایی خود پس از ملاقات با مقامات مغولستان، عصر پنجشنبه وارد سئول پایتخت کره جنوبی شد. او روز چهارشنبه نیز در توکیو با مقامات ژاپن دیدار و گفت و گو کرد. وزیر دفاع آمریکا پیش از سفر به ژاپن و مغولستان به نیوزیلند و استرالیا هم سفر کرده بود. 

به گزارش ایرنا، آمریکا می خواهد ائتلافی از نیروهای دریایی در خلیج فارس ایجاد کند تا به زعم خود از کشتیرانی در تنگه هرمز محافظت کند. 

هدف آمریکا از تشکیل ائتلاف، آن طور که مقام های واشنگتن ادعا می کنند حمایت از نفتکش‌ها و کشتی‌های تجاری حاضر در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان در برابر ایران است.

در مقابل، جمهوری اسلامی ایران مخالفت خود را با شکل‌گیری این گونه ائتلاف‌ها اعلام و آن را اقدامی تنش‌آفرین و فریبکارانه می‌داند و «برگزارکنندگان، شکل‌دهندگان و اعضای آن را به عنوان عاملین موثر در ایجاد تنش و بحران احتمالی آتی ناشی از آن در منطقه تلقی خواهد کرد».

تا کنون بسیاری از کشورهای جهان از جمله ژاپن، آلمان، فرانسه و اسپانیا با درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی مخالفت کرده‌اند و «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو نیز اعلام کرده که هیچ‌ درخواست رسمی از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای مشارکت در ائتلاف نظامی در تنگه هرمز و آغاز مأموریت در این منطقه طرح نشده است.
تلاش‌های دو ماهه ترامپ که به اذعان کارشناسان پس از خروج از برجام توان اجماع‌سازی در جهان را از دست داده، تنها توانسته انگلیس را آنهم به صورت مشروط و رژیم صهیونیستی را که از لحاظ فنی توان مشارکت در چنین ائتلافی را ندارد، به خود جلب کند.

محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران در واکنش به طرح تشکیل ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس نوشت: هرگونه حضور فرامنطقه ای در خلیج فارس منشا نا امنی است.

ظریف عصر جمعه در توئیتی اعلام کرد:‌ خلیج فارس از اولویت‌های امنیت ملی ایران محسوب می‌شود و  از مدت‌ها پیش امنیت دریانوردی در آن تضمین شده است.

وی اضافه کرد: با عنایت به این واقعیت، به رغم همه تبلیغات، هر گونه حضور فرامنطقه‌ای منبع ناامنی است. ایران در حراست از امنیت خود تردید نخواهد کرد."


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

گرگ های اقتصاد

کسانی می گویند در کشورهایی که به صورت سنتی در آن ها کشاورزی رواج داشته است بر خلاف آن هایی که در گذشته دامدار بوده اند, نگاه های متفاوتی نسبت به گرگ وجود دارد, دسته نخست گرگ را مثبت تصویر می کنند, زیرا بقیه حیواناتی را که به مزارع آن ها آسیب می زدند و محصولاتشان را ضایع می کردند می خورد و به نوعی نگهبان کشاورزان به حساب می آمد, اما دسته دوم به دلایل روشن چندان دل خوشی از گرگ ها نداشتند, زیرا دارایی شان را از بین می برد. فارغ از صحت و سقم چنین ادعاهایی امروز آن قدر فرهنگ ها در هم شده اند که در هر کشوری با هر پیشینه ای همه جنس دیدگاهی پیدا می شود.

می‌ترسند کلاه سرشان برود!

آنقدر بازار ایران بی‌در و پیکر است که وقتی بنزین گران می‌شود، ماشین هم گران می‌شود. در این بازار از مردم چه انتظاری می‌شود داشت. در بازار بی‌اعتمادی نمی‌شود دنبال اعتماد گشت.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدئو: قطع اینترنت و ماجرای اینترنت ملی

ویدئو : چرا موتورهای جستجو گر ایرانی، پاسخگوی نیازهای مردم نبود؟

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر