دانشگاه تهران مدل مشارکت خیرین را تدوین کرده است

شناسه خبر: 152965 سرویس: اجتماعی ، گوناگون چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷, ۵۸ : ۲۳ : ۰۰
دانشگاه تهران مدل مشارکت خیرین را تدوین کرده است
رئیس دانشگاه تهران گفت : مسائل مشارکت خیرین درطرح های دانشگاه تهران در دوره ای با مشکلاتی مواجه بود که به مرور حل شده و در زمان حاضر مدل و الگویی برای مشارکت آنها تدوین شده است .
۵۵آنلاین :

محمود نیلی احمد آبادی عصر چهارشنبه در چهارمین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران گفت: زمانی که یکی از خیرین برای ساخت دانشکده فنی فومن قصد همکاری با دانشگاه تهران را داشت ، الگو و مدلی برای همکاری به صورت یک پروژه مشترک موجود نبود ، مدت ها طول کشید تا این الگو تدوین شد.
وی دراین گردهمایی که در سالن علامه طباطبایی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: امروز ما به این مدل دست پیدا کرده ایم و در این الگو و مدل خیرین در اداره دانشکده ها و مراکزی که در ساخت آن ها مشارکت کرده اند دخیل هستند بدون اینکه امور و اصول آموزشی دچار تغییر و تحول بشود.
رئیس دانشگاه تهران افزود: زمانی که یکی از خیرین می خواست در ساختن کتابخانه پردیس فنی شماره دو دانشگاه تهران مشارکت کند ما دچار اختلاف در نحوه مشارکت شدیم اما زمان زیادی طول کشید تا بعد از آن مسیر مشارکت خیرین در دانشگاه تهران باز شد. امری که مشارکت خیرین در دانشکده مدیریت، دانشکده فنی، ساختن خوابگاه ها و کتابخانه ها و در آخرین مورد بازسازی دانشکده حقوق و علوم سیاسی را در پی داشت . 
استاد دانشکده فنی دانشگاه تهران با اشاره به پیشینه وقف در دانشگاه تهران اظهار کرد این دانشگاه از زمان تاسیس خود با مسئله وقف و اهدا توسط خیرین مواجه بوده است و به همین جهت دانشگاه تهران یکی از بزرگترین مجموعه هایی است که بیشترین میزان وقف را به خود اختصاص داده است.
نیلی با تاکید بر این نکته که بعد از انقلاب اسلامی هم پدیده وقف گسترش زیادی پیدا کرد، ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی در سطح دانشگاه ها پدیده وقف علاوه بر گسترش، تنوع هم پیدا کرد؛ یعنی خیرین در طرح های مختلف دانشگاه ها از جمله در ساختن خوابگاه، کتابخانه، اهدای کتاب، بازسازی دانشکده ها و در سال های اخیر حمایت از دانشجویان مستعد مشارکت کردند که باعث شد دانشگاه به عنوان یک موجود زنده عامل حرکت و شتاب در جامعه باشد.
رئیس دانشگاه تهران با تجلیل از مشارکت خیرین در امر مدرسه سازی و بی نظیر توصیف کردن آن در دنیا تاکید کرد: حضور خیرین در حوزه آموزش عالی هم باید گسترش پیدا کند. هر چند در سال های اخیر رشد مناسبی در این حوزه داشته ایم اما این کافی نیست و دانشگاه بیش از این باید از مشارکت خیرین بهره ببرد.
نیلی با بیان اینکه موضوع بورسیه کردن دانشجویان مستعد در دانشگاه تهران تبدیل به یک سازمان شده است گفت: وقتی از سازمان سخن می گوییم یعنی همه ارکان و چارچوب های این امر تعریف و نقش همه واحدها و افراد معین شده و از حالت فردی و بدون فرایند مشخص خارج شده است.
رئیس دانشگاه تهران راهبرد این دانشگاه را پیگیری کار آفرینی دانست و تاکید کرد: دانشگاه تهران نمی تواند خود را صرفا مقید به امر آموزش و پژوهش کند بلکه وظیفه این دانشگاه این است که به دانشجو کمک کند تا ایده ها و یافته های علمی خود را به سود و اشتغال تبدیل کند. 
نیلی ادامه داد: البته این امر خود یک مهارت و دانش محسوب می شود که پارک علم و فناوری دانشگاه این وظیفه را بر عهده گرفته است و امسال با مشارکت خیرین دومین دوره جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان برگزار شد تا مسیری برای تبدیل ایده ها به درآمد زایی برای صاحبان ایده ها باشد. 


منبع : ایرنا
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

سوری‌هایی که از اروپا به سوریه فرار می‌کنند!

اکتبر، بیرون از سفارت سوریه در برلین، مریم با عصبانیت از اینکه شوهرش با دو تا از چهار فرزند خردسالشان به شهر ساحلی لاذقیه در سوریه بازگشته، اشک می‌ریزد. او به یاد دارد که چگونه به همراه پسر و دخترش که فقط ۸ و ۵ سال داشتند، از مرز‌های یونان و ترکیه و سوریه با پای پیاده گذشته‌اند.

دولت داماد ها

امروز طی حکمی داماد حسن روحانی معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین شناسی شد

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تهیه زغال به چه قیمتی!

برای تهیه هر گونی زغال باید شش اصله درخت بیست سالە را قطع کرد. نابودی جنگلها به چه قیمتی!

ویدیو: فریادهای زن معترض فرانسوی

فریادهای این زن معترض فرانسوی بازتابی گسترده در شبکه های اجتماعی داشته است. امانوئل مکرون، دیشب در نطق تلویزیونی با اذعان به اینکه تن دادن به این وضعیت، بزدلانه بوده است بر مبنای مردمی مشروعیت، تاکید و اعتراف کرد که بخش هایی از مردم نادیده گرفته شده بودند. مکرون همچنین از لغو افزایش مالیات سوخت خبر داد.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر