دارندگان سیمرغ هنوز مجوز نگرفته اند!

شناسه خبر: 115663 سرویس: فرهنگ و هنر يكشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶, ۲۶ : ۰۹ : ۰۰
دارندگان سیمرغ هنوز مجوز نگرفته اند!
رویش‌های سینمای ایران؛ همان کارگردان‌هایی که دو سال قبل تمام سیمرغ‌های جشنواره فجر و دیگر جوایز سینمایی را از آن خود کرده بودند، این روزها در پیچ‌وخم دریافت مجوز قرار دارند.
۵۵آنلاین :

رویش‌های سینمای ایران؛ همان کارگردان‌هایی که دو سال قبل تمام سیمرغ‌های جشنواره فجر و دیگر جوایز سینمایی را از آن خود کرده بودند، این روزها در پیچ‌وخم دریافت مجوز قرار دارند.

 

محمدحسین مهدویان و سعید روستایی، کارگردانان «ایستاده در غبار» و «ابد و یک روز»، استعدادهای تازه سینمای ایران یا به تعبیر جمال شورجه «رویش‌های سینمای ایران» هستند که این روزها برای دریافت پروانه ساخت فیلم‌های تازه‌شان به مشکل برخورده‌اند.

 

«لاتاری»، «متری شش‌ونیم» و باقی ماجرا

 

ماجرای فیلم‌های توقیفی و ماه‌ها تلاش برای رفع توقیف آنها هنوز هم یکی از تیترهای داغ اخبار سینمایی است. بازشدن مجدد پرونده فیلم‌های توقیفی و حساسیت‌هایی را که برای عدم نمایش آنها وجود دارد، نمی‌توان خیلی بی‌ارتباط با حساسیت‌های اخیر شورای پروانه ساخت دانست، چراکه به‌نظر می‌رسد شورای پروانه ساخت در چند ماه گذشته، حساسیت بیشتری روی چگونگی تأیید فیلم‌نامه‌ها به خرج می‌دهد، شاید از این طریق بتوان تا حدی مشکلات بعد از ساخت فیلم و رسیدن به اکران را کاهش داد.

 

بااین‌حال مدت‌هاست تکلیف دو فیلم‌نامه «لاتاری»، محمدحسین مهدویان و «متری شش‌ونیم»، سعید روستایی نامشخص است و گفته می‌شود به دلیل عبور از خط قرمزهایی در این دو فیلم‌نامه، پروسه تأییدگرفتن آنها از شورای پروانه ساخت به تعویق افتاده است. مدتی قبل سعید روستایی فیلم‌نامه «متری شش‌ونیم» به تهیه‌کنندگی پیمان معادی را به شورای پروانه ساخت فرستاد و درنهایت فیلم‌نامه از نظر شورا رد شد.

 

قرار بود پیمان معادی و شهاب حسینی، دو بازیگر اصلی دومین ساخته بلند سعید روستایی باشند، اما گویا روستایی نتوانست مسیر ساخت فیلمش را با پیمان معادی ادامه دهد و این‌بار سیدجمال ساداتیان، تهیه‌کنندگی این فیلم را عهده‌دار شد.

 

 ساداتیان در گفت‌وگو با مهر از بازنویسی فیلم‌نامه صحبت کرد و گفت: ««متری شش‌ونیم»، یک فیلم‌نامه بسیار خوب دارد و بی‌شک تبدیل به یک فیلم بسیار خوب می‌شود. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا این پروژه سینمایی در بهترین شرایط ساخته شود». بااین‌حال ساداتیان تأکید کرد که اگر ساخت این فیلم در بهترین شرایط هم آغاز شود، باز هم به جشنواره فیلم فجر نخواهد رسید. فیلم تازه روستایی مانند «ابد و یک روز» به طبقات پایین جامعه و یک بحران اجتماعی می‌پردازد.

 

از سوی دیگر داستان پروانه ساخت نگرفتن فیلم‌نامه جدید محمدحسین مهدویان نیز قابل‌تأمل است. او که با ساخت دو فیلم «ایستاده در غبار» و «ماجرای نیمروز» جوایز اصلی بسیاری از جشنواره‌های داخلی را به خود اختصاص داد و تحسین منتقدان را به‌همراه داشت، برای ساخت سومین فیلمش به مشکل برخورده است.

 

گویا او فیلم‌نامه جدیدش را با محوریت قاچاق زنان ایران به کشورهای عربی نوشته و همین موضوع باعث ردشدن فیلم‌نامه در شورای پروانه ساخت شده است. جمال شورجه، یکی از اعضای شورای پروانه ساخت، بعد از ردشدن فیلم‌نامه «لاتاری» در گفت‌وگویی به مضمون فیلم‌نامه اشاره کرده و گفته بود: «اعضای شورای پروانه نمایش صلاح ندیدند چنین جوان خوش‌آتیه‌ای به چنین مسائلی ورود کند».

 

مشکل پروانه ساخت «لاتاری» تا جایی پیش رفت که یک نماینده مجلس از قول رئیس سازمان سینمایی صحبت‌هایی مبنی‌بر حل مشکل دریافت پروانه ساخت انجام داد، اما ظاهرا ایرادهای اعضای شورای پروانه ساخت به فیلم‌نامه هنوز پابرجاست. در این میان واکنش محمود رضوی، تهیه‌کننده فیلم، هم در نوع خود جالب توجه است. او در توییترش نوشت: «این روزها درباره عدم صدور پروانه ساخت «لاتاری» خیلی دارم کظم یادداشت می‌کنم و توییت می‌کنم دعا کنید خدا به ما صبر تحمل این نوع مدیریت را عطا کند».

 

شورجه: مشکل هر ٢ فیلم‌نامه، محتوایی است

 

در چند روز گذشته خبرهایی مبنی‌بر رفع مشکلات این دو فیلم‌نامه مطرح شده است. جمال شورجه، از اعضای شورای پروانه ساخت، در گفت‌وگو با «شرق» درباره دریافت مجوز ساخت این دو فیلم سینمایی گفت: «این دو فیلم‌نامه هنوز مجوز ساخت را دریافت نکرده‌اند و اصلاحاتی به هر دو فیلم‌نامه وارد بود که قرار شد بعد از رفع این مشکلات بار دیگر فیلم‌نامه‌ها به شورای پروانه ساخت ارائه شوند».

 

او ادامه داد: «قطعا هر دو فیلم‌نامه در چند روز آینده بررسی خواهد شد و نتیجه اعلام می‌شود و مشکل هر دو فیلم‌نامه، مشکل محتوایی است و امیدوارم با رفع این مشکلات هر دو جوان موفق و خوش‌ذوق فیلم‌هایشان را بسازند و در ادامه مسیرشان موفق باشند».

 

شورجه در پاسخ به این پرسش که آیا مشکلاتی مانند سیاه‌نمایی مانع از دریافت پروانه ساخت شده است؟ گفت: «می‌توان گفت هر دو فیلم‌نامه مشکلاتی از این دست داشتند، اما قرار بر این شد که با رفع برخی مشکلات، فیلم‌نامه‌ها بار دیگر در شورا مورد ارزیابی قرار گیرند».

 

ماجرای پروانه ساخت‌نگرفتن این دو فیلم‌نامه باعث شد در ماه‌های اخیر بار دیگر توجهات به روند پروانه ساخت جلب شود؛ اتفاقی که به خودی‌خود جای تأمل دارد، چون با تمام ملاحظاتی که در طی صدور پروانه ساخت درباره فیلم‌نامه‌ها صورت می‌گیرد هنوز هم فیلم‌هایی در صف توقیف و عدم اکران حضور دارند؛ فیلم‌هایی که با داشتن پروانه ساخت، از نمایش معذورند و همین اتفاق برای بسیاری علامت سؤال بزرگی ایجاد کرده است.

 

از طرف دیگر در سال‌های اخیر حضور فیلم‌سازان نسل جوان موج تازه‌ای به سینمای ایران آورد و محمدحسین مهدویان و سعید روستایی، دو فیلم‌ساز مطرح نسل جوان هستند که بسیاری از آینده درخشان این دو در عرصه فیلم‌سازی صحبت می‌کنند. بااین‌حال به‌نظر می‌رسد برخی ملاحظات در مرحله صدور پروانه ساخت نخستین قدم در سانسور و ممیزی فیلم‌هایی است که می‌توانند جریان‌ساز شوند.

برچسب ها
سیمرغ
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

شغل دوم مردم دنیا!

، «میهمان‌نوازی» شاید توصیف چندان قابل‌باوری نباشد، اما این روزها در هر شهر و کشور اروپایی که قدم بگذارید، خواهید دید که مردم آنجا به هر کاری که مشغول باشند، شغل دومشان میزبانی از توریست‌هایی است که تقریبا همه‌جا پیدا می‌شوند و تمامی هم ندارند.

اين همه ماجرای مافیای خودرو نیست

داستان «مافياي واردات خودرو» يا آنچه اين روزها و در افواه عمومي با عنوان «واردات غيرقانوني يا قاچاق چندين هزار خودروی خارجي» برجسته شده است، پس از گذشت ماه‌ها از طرح آن و تحت فشار افکار عمومي و شايد با پيگيري نهادهاي نظارتي سرانجام و تا اينجاي کار به گزارش وزارت صنعت،‌معدن و تجارت به رئيس‌جمهور محترم و دستورات رئيس قوه مجريه در هامش اين گزارش خطاب به برخي وزارتخانه‌ها و معاونان خود انجاميد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود

٥٥ آنلاین تلاش میكند در مورد افراد قضاوت نكند و مهم برای ما روش های اداره كشور هست . اما این حرف وزیر ارتباطات در مورد امضاهای طلایی و راهكار دولت الكترونیك كاملا درست است .اگر در دهه هفتاد اجازه میدادند دولت الكترونیك انجام شود. مفسدین از قدرت فاصله میگرفتند

ویدیو: علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد

علیخانی حتی مهمانان برنامه را با نظر میرعلی دعوت می کرد. علیخانی: سفارش می کنم قرارداد سال بعدت بهتر باشد؛

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر