نتیجه‌ای یافت نشد.

دادستان کل سودان: عمر البشیر به زودی محاکمه می‌شود

شناسه خبر: 177169 سرویس: جهان ، گوناگون شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۸, ۵۰ : ۱۹ : ۰۰
دادستان کل سودان: عمر البشیر به زودی محاکمه می‌شود
دادستان کل سودان روز شنبه در یک نشست خبری در خارطوم گفت که عمر البشیر رئیس‌جمهور عزل شده این کشور یک هفته دیگر دادگاهی می‌شود.۴۱ پرونده جنایی علیه مسئولان سابق نظام باز شده است.
۵۵آنلاین :

دادستان کل سودان گفت که «عمر البشیر» رئیس‌جمهور برکنار شده این کشور یک هفته دیگر محاکمه خواهد شد.

 «الولید سید احمد محمود» دادستان کل سودان روز شنبه در یک نشست خبری در خارطوم گفت که عمر البشیر رئیس‌جمهور عزل شده این کشور یک هفته دیگر دادگاهی می‌شود.

احمد محمود تصریح کرد: «دادستانی نقشی در متفرق کردن معترضان نداشت و هیچ گونه تیراندازی در حضور دادستانی صورت نگرفته بود».

دادستان کل سودان اظهار داشت که «۴۱ پرونده جنایی علیه مسئولان سابق نظام باز شده است».

وی اجرای تحقیقات بین‌المللی در خصوص رویدادهای مربوط به حوادث کشتار اخیر معترضان در خارطوم را رد کرد و گفت که «داستانی در ۴۰ متری محل تجمع متحصنان قرار داشت و ما وارد محل تجمع تحصن‌کنندگان در خارطوم نشده بودیم».

وی ضمن رد انجام تحقیقات بین‌المللی در خصوص حوادث متفرق کردن تظاهرات‌کنندگان تاکید کرد، «کمیته تحقیقاتی که شورای نظامی تشکیل داده است، مورد قبول است و این ارتباطی به دادستانی ندارد».

پیش از این، شورای نظامی انتقالی سودان هم مخالفت خود را با اجرای تحقیقات بین‌المللی درباره کشتار معترضان در محل تحصن در خارطوم اعلام کرده بود.

این در حالی است که برخی از مخالفان شورای نظامی، اجرای تحقیقات مستقل و شفاف درباره کشتار معترضان در محل تحصن در خارطوم را خواستار شدند.

از سوی دیگر «تیبور ناگ» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور آفریقا روز پنجشنبه گذشته در دیدار با «عبدالفتاح البرهان» رئیس شورای نظامی سودان، اجرای تحقیقات مستقل و شفاف درباره کشتار معترضان در محل تحصن در خارطوم را خواستار شده بود.

معترضان سودانی که خواهان انتقال کامل قدرت از سوی شورای انتقالی به غیرنظامیان هستند به تازگی در اعتراض به سرکوب خونین تظاهرکنندگان در پایتخت و چند شهر دیگر، شهروندان در سراسر کشور را به نافرمانی مدنی و اعتصاب عمومی فراخوانده بودند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن محکوم کردن خشونت‌ها در سودان از نظامیان حاکم و نیز جنبش اعتراضی در این کشور خواست برای یافتن راه حلی سیاسی برای بحران موجود با یکدیگر تعامل کنند.

تظاهرات مردم سودان علیه دولت عمر البشیر از ۱۹ دسامبر ۲۰۱۸ ابتدا به خاطر افزایش قیمت نان آغاز شد، اما به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت و تظاهر کنندگان خواستار سرنگونی دولت البشیر شدند که سرانجام حکومت وی 11 آوریل با دخالت ارتش سرنگون شد.


منبع : انتخاب
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

محیط ظهور قحطی اقتصادی

قحطی و گرسنگی در چه کشورهایی هرگز رخ نمی‌دهد؟

فساد؛مخرب درونی اقتصاد کشور ها

یجاد رانت به علاوه عدم نظارت توسط افراد و دستگاه‌های مسئول و همچنین عدم پاسخگویی توسط دولت ها و دستگاه‌های ذیربط به مردم جامعه.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی

تظاهرات ضد «سگ خوری» در کره جنوبی تظاهرات صدها نفر از کره ای ها در سئول علیه کسانی که گوشت سگ می خورند نسل جدید نه تنها اعتقادی به خوردن گوشت سگ نداشته، بلکه سعی کرده اند تا این فرهنگ غلط را در کشور منسوخ کنند. طبق آمار سالیانه 1 میلیون سگ در کره جنوبی خورده می شود

ویدیو: سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات

سگ خوران و پرورش دهندگان سگ در کره جنوبی در پاسخ به جنبش ضد سگ خورها دست به تظاهرات زدند سگ خوران با پخت گوشت سگ و پخش بروشور تبلیغاتی اعلام کردند کسانی که با خوردن گوشت سگ مخالفند، از مزایای این گوشت برای سلامتی انسان خبر ندارند. آنها این تظاهرات را در پاسخ به تظاهرات چند روز پیش گروههای مدافع حیوان و به خصوص سگ ها برپا کرده و نسبت به ضد سگ خورها اعتراض نمادین کردند.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر