خودزنی‌ انسان

شناسه خبر: 122932 سرویس: NGO سه شنبه ۲۶ دي ۱۳۹۶, ۱۰ : ۱۳ : ۰۰
خودزنی‌ انسان
خودزنی‌ انسان انسان با سرعتی وصف ناپذیر در حال تخریب محیط زیستی است که خود در آن زندگی می‌کند
۵۵آنلاین :

واقعیت این است که ما انسان‌ها موجودات خودخواهی هستیم. وقتی پای محیط‌ زیست در میان است این خودخواهی سبقه‌ای جنایت‌گونه به خود می‌گیرد. ما در حال نابودی محیط‌ زیست‌مان هستیم غافل از این‌که سکانس پایانی این فیلم خشن، سکانس مرگ خودمان است. این روزها جهان درگیر بحران زیست‌محیطی است. به هر گوشه از جهان که بنگری، زمین فریاد درد و رنج به هوا بلند کرده است و ما گویی به هیچ وجه متوجه نیستیم که این سیاره خانه ما است و ما هنوز خانه دومی نداریم که به وقت نیاز به آن‌جا کوچ کنیم.
ما انسان‌ها بودیم که لایه اُزن را سوراخ کرده‌ایم، ما بودیم که طی ١٠‌ سال ١٦‌میلیون هکتار جنگل را در سراسر جهان نابود کردیم. ما انسان هستیم که بیش از ٥‌ میلیارد قطعه زباله را روانه اقیانوس‌ها کرده‌ایم. هر ‌سال بیش از ٦‌میلیارد کیلوگرم زباله را در اقیانوس‌ها رها می‌کنیم. گفته می‌شود مقدار زباله پلاستیکی که در اقیانوس آرام شناور است به اندازه دو برابر مساحت آمریکا است. از هر یک‌ میلیون تن نفت تولید شده در سراسر جهان، یک تن به آب‌های آزاد و خاک نشت می‌کند. ما انسان‌ها هستیم که تمامی منابع آب را بدون توجه به آینده، مصرف کرده‌ایم. ما انسان‌ها هستیم که موجب انقراض گونه‌های جانوری می‌شویم، شهرها و هوا را آلوده می‌کنیم. چنان زندگی می‌کنیم که گویی قرار است فقط ما روی این کره خاکی راه برویم و آینده‌ای وجود ندارد. با ولعی سیری‌ناپذیر مشغول مصرف‌کردن همه منابعی هستیم که زمین با سخاوت تمام در اختیارمان گذاشته است. تاکنون هر چه از خود بر جای گذاشته‌ایم تنها تخریب بوده است و بس. ما فرزندان خوبی برای مادر طبیعت نبوده‌ایم. اینها که گفته شد تنها گوشه‌هایی از جنایتی است که ما در حق زمین روا می‌داریم.

سمانه خادمی| ما انسان‌ها هر ازچند گاهی نیاز به تلنگر داریم. آن‌قدر در زندگی روزمره و عادات خود غرق شده‌ایم که متوجه نیستیم گاهی چه آسیبی به زیستگاهمان وارد می‌آوریم. گویی این روش زندگی به بخشی از ناخودآگاهمان تبدیل شده و متوجه نیستیم که درحال ارتکاب چه جنایتی در حق نسل‌های آینده و ما در طبیعت هستیم. شاید این عکس‌ها اندکی ما را به خود آورد


منبع : روزنامه شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

«گور پدر ملت آمریکا!»؛ آقای نماینده به کی گل می‌زنی؟

نماینده‌ای در ایران ملت آمریکا را خطاب قرار می‌دهد و به خاطر حمایت‌شان از رییس جمهوری قانونی کشورشان، می‌گوید گور پدرشان!

ردپای دولت احمدی‌نژاد در هپکو

هپکو آن‌قدر قدمت دارد که رنگ شخصیت‌های داستانش از خاکستری دنیای واقعی ما به سیاه و سپید قصه‌ها پهلو بزند و 120 هکتار زمین در دل اراک را به صحنه نبرد قهرمان‌ها و بَدمَن‌ها تبدیل کند. داستانی که از احمدی‌نژاد و دولت خدمتگزارش تا بیژن زنگنه، وزیر اسبق و فعلی نفت در آن نقشی دارند و البته، نمونه‌ای مثال‌زدنی از خصوصی‌سازی در ایران است. نمونه‌ای که می‌توان آن را سیاه‌ترین خصوصی‌سازی تاریخ ایران دانست.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: نجات عجیب کودک خردسال توسط آتش نشانان مشهدی از درون چاه فاضلاب

ویدیو: مشاهده پلنگ ایرانی برای اولین بار در منطقه شکار ممنوع بزمای شهرستان زاوه

مشاهده پلنگ ایرانی برای اولین بار در منطقه شکار ممنوع بزمای شهرستان زاوه پس ازسه سال کمین و ردزنی توسط مرتضی رجبی مقدم و حسین جوان، این پلنگ تصویر برداری شد.

خبرها

بیشتر

برگزیده‌های مخاطبان