خودزنی‌ انسان

شناسه خبر: 122932 سرویس: NGO سه شنبه ۲۶ دي ۱۳۹۶, ۱۰ : ۱۳ : ۰۰
خودزنی‌ انسان
خودزنی‌ انسان انسان با سرعتی وصف ناپذیر در حال تخریب محیط زیستی است که خود در آن زندگی می‌کند
۵۵آنلاین :

واقعیت این است که ما انسان‌ها موجودات خودخواهی هستیم. وقتی پای محیط‌ زیست در میان است این خودخواهی سبقه‌ای جنایت‌گونه به خود می‌گیرد. ما در حال نابودی محیط‌ زیست‌مان هستیم غافل از این‌که سکانس پایانی این فیلم خشن، سکانس مرگ خودمان است. این روزها جهان درگیر بحران زیست‌محیطی است. به هر گوشه از جهان که بنگری، زمین فریاد درد و رنج به هوا بلند کرده است و ما گویی به هیچ وجه متوجه نیستیم که این سیاره خانه ما است و ما هنوز خانه دومی نداریم که به وقت نیاز به آن‌جا کوچ کنیم.
ما انسان‌ها بودیم که لایه اُزن را سوراخ کرده‌ایم، ما بودیم که طی ١٠‌ سال ١٦‌میلیون هکتار جنگل را در سراسر جهان نابود کردیم. ما انسان هستیم که بیش از ٥‌ میلیارد قطعه زباله را روانه اقیانوس‌ها کرده‌ایم. هر ‌سال بیش از ٦‌میلیارد کیلوگرم زباله را در اقیانوس‌ها رها می‌کنیم. گفته می‌شود مقدار زباله پلاستیکی که در اقیانوس آرام شناور است به اندازه دو برابر مساحت آمریکا است. از هر یک‌ میلیون تن نفت تولید شده در سراسر جهان، یک تن به آب‌های آزاد و خاک نشت می‌کند. ما انسان‌ها هستیم که تمامی منابع آب را بدون توجه به آینده، مصرف کرده‌ایم. ما انسان‌ها هستیم که موجب انقراض گونه‌های جانوری می‌شویم، شهرها و هوا را آلوده می‌کنیم. چنان زندگی می‌کنیم که گویی قرار است فقط ما روی این کره خاکی راه برویم و آینده‌ای وجود ندارد. با ولعی سیری‌ناپذیر مشغول مصرف‌کردن همه منابعی هستیم که زمین با سخاوت تمام در اختیارمان گذاشته است. تاکنون هر چه از خود بر جای گذاشته‌ایم تنها تخریب بوده است و بس. ما فرزندان خوبی برای مادر طبیعت نبوده‌ایم. اینها که گفته شد تنها گوشه‌هایی از جنایتی است که ما در حق زمین روا می‌داریم.

سمانه خادمی| ما انسان‌ها هر ازچند گاهی نیاز به تلنگر داریم. آن‌قدر در زندگی روزمره و عادات خود غرق شده‌ایم که متوجه نیستیم گاهی چه آسیبی به زیستگاهمان وارد می‌آوریم. گویی این روش زندگی به بخشی از ناخودآگاهمان تبدیل شده و متوجه نیستیم که درحال ارتکاب چه جنایتی در حق نسل‌های آینده و ما در طبیعت هستیم. شاید این عکس‌ها اندکی ما را به خود آورد


منبع : روزنامه شهروند
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

ایران هراسی و ایرانی هراسی را دریابید

خانم «زهرا کریمی» که یک اقتصاددان است، با اشاره به این که قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF بانک‎های کشور‌های مختلف را از ارائه خدمات به اتباع ایرانی نگران کرده است، گفته:

راهکاري مردم‌اقبال براي توسعه پايدار تهران

مردم اعتماد خودشان را به سيستم تفکيک زباله از دست داده‌‌اند و بايد اعتماد آنها را جلب کرد؛ مسلما کاري که مردم به آن اقبال نشان دهند و از نظر آنها مفيد باشد، منجر به توسعه پايدار مي‌شود و اقبال مردم به طرح‌ها باعث مي‌شود هزينه آن را بدهند و کار ماندگار و پايدار خواهد شد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن

خروج قطار مسافربری تهران به زاهدان از ریل راه آهن به علت طوفان شن روابط عمومی راه آهن اعلام کرد با تلاش مامورین فنی قطار مسیر بازگشایی شد و قطار به مسیر خود ادامه داد.

ویدیو : متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید!

متفاوت ترین سالن کنسرتی که تا به حال دیده اید! کمپانی Gala Systems سیستم برقی-مکانیکی برای این سالن تعریف کرده تا بتوان از فضای بیشتری برای کارهای مختلف بهره گرفت.

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر