خطرات ناشی از کمبود ویتامین D

شناسه خبر: 147177 سرویس: اجتماعی ، گوناگون دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷, ۰۵ : ۲۲ : ۰۰
خطرات ناشی از کمبود ویتامین D
ویتامین D یکی از مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت بدن انسان است.این ویتامین به تنظیم مواد معدنی کلسیم و فسفر در بدن انسان کمک می‌کند و همچنین در حفظ ساختار استخوانی مناسب عنصری کلیدی است.به‌رغم اهمیت ویتامین D، کمبود این ماده مغذی بسیاری شایع‌تر از آن چیزی است که شاید انتظار داشته باشید.
۵۵آنلاین :

 

ویتامین D یکی از مواد مغذی ضروری برای حفظ سلامت بدن انسان است.این ویتامین به تنظیم مواد معدنی کلسیم و فسفر در بدن انسان کمک می‌کند و همچنین در حفظ ساختار استخوانی مناسب عنصری کلیدی است.به‌رغم اهمیت ویتامین D، کمبود این ماده مغذی بسیاری شایع‌تر از آن چیزی است که شاید انتظار داشته باشید. افرادی که به میزان کافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند، آنهایی که به شیر آلرژی دارند و لبنیات مصرف نمی‌کنند و یا افرادی که خود را به یک رژیم غذایی سخت محدود می‌کنند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود ویتامین D قرار دارند.قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون استفاده از محصولات ضد آفتاب راحت‌ترین روش برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن است. مدت زمان قرار گرفتن در معرض نور خورشید با توجه به سن، نوع پوست، فصل، زمان روز و غیره متفاوت است. باید توجه داشته باشید که این کار موجب آفتاب سوختگی پوست نشود.در ادامه با برخی از مهم‌ترین خطرات سلامت که با ویتامین D در ارتباط هستند، بیشتر آشنا می‌شوید.

اختلالات عصبی

ویتامین D هم برای رشد و هم عملکرد مطلوب مغز ضروری است و مطالعات علمی کمبود این ماده مغذی را با هر چیزی از بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون تا سکته مغزی، بیماری ام‌اس، و زوال شناختی پیوند داده‌اند.افراد بسیاری از این مساله آگاه نیستند که گیرنده‌های ویتامین D در سراسر سیستم عصبی مرکزی انسان پراکنده شده‌اند و این ویتامین نقش مهمی در انتقال سیگنال‌های عصبی ایفا می‌کند.

دیابت

افزایش وزن و اختلالات عصبی برای اینکه با کمبود ویتامین D مقابله کنید، کفایت نمی‌کنند؟ کمبود ویتامین D با مقاومت به انسولین و دیابت نیز پیوند خورده است.به گفته دانشمندان، کمبود ویتامین D فعالیت برخی سلول‌ها را در بدن انسان افزایش می‌دهد که به‌نام ماکروفاژ شناخته می‌شوند و این شرایط فعالیت انسولین در کبد انسان و عضلات را مختل کرده و میزان التهاب بدن را افزایش می‌دهد.

 

بیماری قلبی

اگر نگران قلب خود و حفظ سلامت آن هستید، ویتامین D یکی از مواد مغذی است که باید به میزان کافی آن را دریافت کنید.همچنین، پژوهش‌های صورت گرفته نشان داده‌اند که این ویتامین حتی ممکن است از قدرت کافی برای معکوس کردن آسیب وارده به قلب و حفظ سلامت قلبی عروقی برخوردار باشد.این شرایط به‌واسطه تحریک نیتریک اکسید، مولکولی در رگ‌های خونی که به افزایش جریان خون و کاهش تشکیل لخته خون کمک می‌کند، و با کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از فعالیت رادیکال‌های آزاد در دیواره داخلی رگ‌های خونی رخ می‌دهد.


منبع : ارمان
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف

دیدگاه 55

بیشتر

کابینه در دستان نوبخت و دستان بسته جهانگیری

جهانگیری هم اعلام کرده است که دستانش بسته است دست چه کسی باز است مشخص نیست

وقتی آفت ها بلای جان درختان می‌شوند

این روزها محیط زیست در ابعاد مختلف دستخوش تغییرات و ناهنجاری‌های فراوان است. از سوی دیگر انسان هم هیچ تلاشی برای نجات این موهبت الهی ندارد. با بررسی وضعیت جنگل‌های کشور باید گفت که در سال‌های اخیر بسیاری از جنگل‌ها در خطر آتش‌سوزی قرار گرفته‌اند. در دی ۹۶، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: سالانه به‌طور میانگین حدود ۱۵ هزار هکتار از جنگل‌های ایران دچار آتش‌سوزی می‌شود که خسارت‌های جبران‌ناپذیری به منابع طبیعی وارد می‌کند. قاسم سبزعلی اظهار کرد: سال‌جاری یک هزار میلیارد ریال برای تجهیز یگان‌های حفاظت منابع طبیعی کشور اختصاص داده شد که جذب آن می‌تواند سبب هم‌افزایی هر چه بیشتر در عرصه منابع طبیعی شود. او بیان کرد: میزان وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور از ابتدای سال‌جاری تاکنون نسبت به مدت مشابه سال ۹۵، حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است. حال این بار آفت بلای جان جنگل‌های کشور شده است. در بهمن ۹۶، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی گیلان گفت: سالانه ۳۵ میلیون هکتار جنگل در اثر خسارت آفات و بیماری ها از بین می رود که ناشی از تغییر اقلیم و افزایش روند تجارت جهانی تولید چوب است. محمود هوشیار فرد اظهار کرد: گرم شدن و خشکی اقلیم می تواند بر بسیاری از عرصه ها که با آن مواجه هستیم، تاثیر بگذارد.

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: چرا این بیابان بزرگ در اوکراین مورد توجه گردشگران خارجی قرار گرفته است؟

ویدیو: موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم

موسیقی بلوچستان را نمی شناسیم. هفت سال از مرگ غلام رسول دینارزهی از قله های موسیقی بلوچستان گذشت. درباره او بیش تر بدانیم. ببینید!

خبرها

بیشتر