نتیجه‌ای یافت نشد.

خشکسالی اثر باستانی معروف ایران را تهدید می کند

شناسه خبر: 156956 سرویس: گوناگون جمعه ۲۱ دي ۱۳۹۷, ۴۹ : ۲۱ : ۰۰
خشکسالی اثر باستانی معروف ایران را تهدید می کند
سی و سه پل یا پل الله وردی خان، یکی از پل های تاریخی شهر اصفهان است که در زمان شاه عباس صفوی بر روی بستر زاینده رود ساخته شده است. با خشک شدن زاینده رود، حیات این پل و دیگر پل های تاریخی اصفهان با خطر جدّی روبرو شده است.
۵۵آنلاین :

بسیاری از کارشناسان حوزه زمین شناسی و میراث فرهنگی معتقدند که طراحی مصالح، فوندانسیون و پایه های سی و سه پل به شیوه ای است که خشکی طولانی مدت رودخانه زاینده رود و نبود رطوبت، استحکام  این شاهکار معماری را تهدید می کند.

دکتر فریدون اله یاری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در این باره گفت: «موضوع جاری بودن آب برای پل های تاریخی از جمله سی و سه پل اهمیت دارد. جریان آب در رودخانه زاینده رود و زیر پل های تاریخی، شکوه و عظمت این سازه های تاریخی را به نمایش می گذارد.»

 

وی ادامه داد: «خشکسالی زاینده رود روی پل های تاریخی چند پیامد دارد. یکی از آن ها، پایین رفتن آب های زیر سطحی و فرونشست پل ها، سازه های تاریخی  و سایر تأسیسات شهری است.»

وی افزود: «البته در مورد جاری بودن یا نبودن آب زیر این سازه ها اختلاف دیدگاهی بین پژوهشگران این حوزه وجود دارد؛ زیرا برخی از آن ها اعتقاد دارند این سازه ها معمولا پس از یک دوران طولانی مدت عملا واکنش ها و فعل و انفعالاتی که در برابر رطوبت دارند را از دست می دهند و برخی دیگر هم معتقدند نبود رطوبت موجب می شود که استحکام سازه در بلندمدت کاهش پیدا کند.»

اله یاری تصریح کرد: «با این حال دغدغه و نگرانی در مورد پل های تاریخی همیشه مطرح بوده است و معتقدیم که حتی اگر درصدی از این نگرانی وجود داشته باشد نباید پل های تاریخی را در محک آزمایش یا تجربه قرار دهیم.»

 

وی اظهار کرد: «در سنوات گذشته با توجه به این که آب زاینده رود به صورت مقطعی باز می شد و در واقع رطوبتی در بستر رودخانه باقی می ماند و ریشه های پل در این رطوبت مستقر بودند، تا حدّی این نگرانی کمتر بود؛ اما در دو سال اخیر که متأسفانه امکان باز شدن آب زاینده رود وجود نداشته است نگرانی ها بیشتر شده است.»

وی ادامه داد: «از اینرو اگر مسئله باز نشدن آب و خشکی زاینده رود تداوم داشته باشد بایستی حتما اقدامات اضطراری انجام بگیرد؛ از جمله این که به یک شیوه ای آب را به صورت مقطعی و اضطرار در کنار پایه های پل های تاریخی برسانیم.»

وی افزود: «اگر تا پایان بارش های امسال این شرایط خشکسالی همچنان ادامه داشته باشد مسئله فرو نشست جدی تر می شود.»


منبع : پرشیا دایجست
اشتراک گذاری

نظرات

دیدگاه‌های شما پس از تایید ناظر منتشر می‌شود.
متون غیرفارسی و پیام‌های حاوی توهین، تهمت یا افترا تایید نخواهد شد.

انصراف
۱۳۹۷/۱۰/۲۲ ۰۵:۵۲
سلام..به نظر بنده بایستی همان پیشنهاد طرح باز چرخانی آب انجام شود تا از تخریب این اثار جلوگیری شود ویا حد اقل این طرح فقط در محدوده پلها انجام شود ...ببینیم نباید دست روی دست گذاشت اگر این اثار در کشورهای اروپایی بود چگونه ارزش قائل میشدند و انرا زنده نگه میداشتند
12 10 پاسخ دادن به این نظر

دیدگاه 55

بیشتر

ميراث فرهنگى در گذر زمان فراموش شدند.

میراث فرهنگی منحصربه‌فرد، غیرقابل جایگزینی و در میان نسل‌ها از ارزش و احترام برخوردار است.

دوم فروردین روز جهانی آب؛ آب را برای همه و هیچکس نادیده نگیریم

تلخ است؛ دنیا امروز را به عنوان روز جهانی آب گرامی می‌دارد، ایران درگیر سیل است و البته یک سوم کشور همچنان گرفتار خشکسالی. دوره،‌ دوره تناقض‌های زیست محیطی‌است!

اخبار ویدئویی

بیشتر

ویدیو: مهمانان عجیب سال تحویل شبکه چهار سیما

این شبکه برای برنامه تحویل سال با گریم افرادی به عنوان سعدی، فردوسی و حافظ با آنها به گفتگو پرداخت.

ویدیو: آدم های های پر انرژی

این پیرمرد هر روز با دوچرخه اش که یک ضبط روی آن نصب کرده، توی خیابان های همدان می چرخه و موسیقی سنتی پخش می کنه تا رهگذران لذت ببرند

خبرها

بیشتر

خبرهای دیگر